Skip to content

Dikili'nin 'bedavacı' belediye başkanı uslanmıyor

5 Ağustos 2009, ekleyen Fatih Polatlı

İzmir'e bağlı Dikili ilçesinin belediye başkanı Osman Özgüven, şebeke suyunun ilk 10 tonundan ücret almadığı için açılan dava sürerken, bedava kaynak suyu dağıtmaya hazırlanıyor. Belediye otobüsleriyle ücretsiz ulaşım sağlayan, çok düşük ücretli (ve parası olmayanlara ücretsiz) sağlık hizmetleri sunan, düşük fiyatla ekmek satışı yapan, belediye işçileri için 15-16 Haziran'ı tatil ilan eden ve ücretsiz su dağıttığı için "görevini kötüye kullandığı" iddiasıyla hakkında dava açılan Özgüven'in yeni projesiyle ilgili haber hurriyet.com.tr'den: 

Başkan Özgüven'in önümüzdeki yıldan itibaren hayata geçirmeyi planladığı projeye göre, yeraltı kaynak sularına sahip Sakız Kuyu mevkiinde iki yeni kuyu açılacak. Kuyulardan çıkan su belediyeye ait depolarda toplanacak. İlçenin çeşitli yerlerinde oluşturulacak su merkezleri ile, kaynak sularının vatandaşlara ulaşması sağlanacak. Projenin bununla da sınırlı olmadığı, belediyenin ekonomik durumunun olanak sağlaması halinde, çıkartılan kaynak sularının, belediye tarafından damacanalarla evlere de teslim edileceği belirtildi. 

‘SU İNSANLIK VE YAŞAM HAKKIDIR’

Geçen dönem SHP'den Belediye Başkanı iken ücretsiz su, ücretsiz ekmek ve ücretsiz ulaşım projeleri ile halkın sevgisini kazanan, ancak yöneticilerin tepkisini çeken Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven, uygulamayı planladığı yeni su projesinin, örnek bir sosyal belediyecilik projesi olduğunu dile getirerek şu bilgiyi verdi:

“Altınova'dan aldığımız şebeke suyu ilçe ihtiyacını karşılamıyor. Bu nedenle Sakızlı Kuyu mevkiinde bir kuyu açarak, çıkan yeraltı suyunu şebeke suyu ile birleştirdik. Önümüzdeki yıl aynı bölgede iki yeni kuyu daha açacağız. Çıkan yeraltı sularını sadece içme suyu olarak kullanacağız. Sosyal belediyecilik gereği vatandaştan ücret almamayı ya da sembolik bir ücret talep etmeyi düşünüyoruz. Yeraltındaki su tüm Dikili'ye yeter.” 

Özgüven, yeni projesinin de tepki çekmesinden korkmadığını dile getirerek, “Su insanlık ve yaşam hakkıdır. Depolama ve dağıtım konusunda ekonomik sıkıntı çeksek de kar amacı gütmeden hizmet vermeye devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/12217806.asp

 

 

AdaptiveThemes