Skip to content

Chrome'dan hızlısı yine Chrome

23 Mayıs 2009, ekleyen Erkin Özalp

Geçtiğimiz Eylül ayında Chrome adlı ücretsiz web tarayıcısını çıkaran Google, 21 Mayıs'ta, Chrome'un daha da hızlı 2. sürümünü kullanıma soktu. 

Google Chrome, ilk çıktığında, en fazla hızıyla dikkat çekmişti. Görece yalın bir web tarayıcısı olarak herkese hitap etmese bile, İnternet'te gezinirken sayfaların hızlı açılmasını isteyenler Chrome'a geçmeye başlamıştı. Yeni web tarayıcısının dünya genelindeki kullanılma oranı, Net Applications adlı kuruluşa göre, Nisan ayında, yüzde 1,42'ye ulaştı (http://marketshare.hitslink.com/browser-market-share.aspx?qprid=0). 

21 Mayıs'ta, Google Chrome'un 2. sürümü çıktı. Chrome 1 kullanıcılarının çoğu, bu sürüme otomatik olarak geçti. Google'ın kendi duyurusuna göre, yeni Chrome, Java uygulamaları açısından zengin, yani normal web tarayıcılarıyla açılmaları zor olan sayfaları, eski Chrome'a göre yüzde 30 oranında daha hızlı açıyor. 

Kendi denemelerini yapan betanews.com adlı İnternet sitesi ise, Chrome 2'nin Chrome 1'den yüzde 20 oranında daha hızlı olduğunu saptamış. Web tarayıcılarının performanslarını karşılaştıran betanews.com, aşağıdaki grafiği hazırlamış: 

betanews.com, denemelerini, Windows Vista kurulu bilgisayarlarla yapmış. 22 Mayıs'taki denemelerde, Internet Explorer 7'nin performansı 1 kabul edilmiş. Görüldüğü üzere, hem Chrome 2 hem de Chrome 1, Safari'nin henüz Beta aşamasında bulunan bir sürümü dışında, tüm diğer web tarayıcılarını geride bırakıyor (http://www.betanews.com/article/Google-Chrome-2-is-20-faster-than-Chrome-1-in-physical-speed-tests/1243046066).

Google Chrome, şuradan indirilebilir: http://www.google.com/chrome

Bu arada, Chrome'un hızından memnun olmakla birlikte, Google'ın kişisel bilgilerle ilgili politikaları hakkında kuşku duyanlar için, bu web tarayıcısının "kişisel bilgi kaydetmeyen" bir versiyonu çıkarılmış. Chrome'un Google tarafından sunulan kaynak kodları kullanılarak geliştirilen "Iron" (Demir) adlı web tarayıcısı şuradan indirilebiliyor: http://www.srware.net/en/software_srware_iron.php

Yorumlar

Firefox ve Eklentiler

26 Mayıs 2009, yazan mustafaakal,
Yorum no: 40

Evet Chrome hızı ve sadeliğiyle ciddi bir artı sağlıyor. Fakat İnternet Explorer'ı esas dize getiren web tarayıcısı olan Firefox'un esas devrimi açık kaynak kodlu eklentiler geliştirmeye müsait olmasıydı. Böylece kısa zaman bir çok internet alışkanlığını alt üst etti ve web tarayıcı kullanıcılara aynı bir işletim sistemi gibi kullanma imkanı sağladı.
Chrome'un esas sorunu burada ve şimdiye kadar buna dair bir adım attılar mı bilmiyorum.

Chrome'un eklentileri henüz geliştirilme aşamasında

26 Mayıs 2009, yazan Erkin Özalp,
Yorum no: 42

Evet, Firefox'tan Chrome'a geçiş yapanların sayıca azlığı da, Firefox'un eklentilerine alışmış olan kullanıcıların Chrome'u bu açıdan zayıf bulmasından kaynaklanıyor. Chrome'a, şimdilik, daha çok Internet Explorer kullanıcıları geçiyor. Bunun dışında, her iki web tarayıcısını birlikte kullanarak, hız gerektiren işlerde Chrome'dan, başka işler için Firefox'tan yararlananlar var. Örneğin, ben öyle yapıyorum!

Google, Chrome eklentilerinin ne zaman kullanılabilir hale geleceğini açıklamıyor. Ama Google da açık kaynak kodu kullanıyor ve eklentilerinin de böyle olacağını söylüyor.

İngilizce bilenler son durumu şuradan izleyebilir: http://dev.chromium.org/developers/design-documents/extensions

 

 

AdaptiveThemes