Skip to content

Bir Twitter mesajına beş yıl hapis!

7 Temmuz 2009, ekleyen Erkin Özalp

Guatemalalı bir Twitter kullanıcısı, 96 karakterden oluşan tek bir mesajıyla bankacılık sistemini zor duruma soktuğu iddiasıyla tutuklanmış ve beş yıl hapsi isteniyormuş. Spiegel Online’ın haberine göre, sanık, Twitter mesajıyla, bankacıların yolsuzluklarını protesto etmek istemiş. 

 
Bankacıların yolsuzluklarını protesto etmek isteyen Guatemalalı Jean Anleu, kızgınlığını sosyal ağ sitesi Twitter aracılığıyla duyurmaya çalışmış. Bir siyasi skandala karışan yerel kalkınma bankası Banrural’i hedef alan Anleu, “jeanfer” kullanıcı adıyla şunları yazmış: “İlk somut eylem, Banrural’deki paraları çekerek, yiyicilerin bu bankasını iflas ettirmek olmalı.” Savcılığa göre, Jean Anleu, bu mesajıyla, Guatemala’daki bankacılık sistemine yönelik güveni sarsmış.
 
Anleu’nun söz konusu mesajı kendi evinden gönderdiği kanıtlanabilmiş. Hapse atılan Twitter kullanıcısı, daha sonra kefaletle serbest bırakılmış. Avukatına göre, iktidar, onu bir örnek olarak kullanarak, İnternet kullanıcılarına dikkatli olmaları mesajını vermeye çalışıyormuş.
 
Bir bilgisayar düşkünü olan Jean Anleu ise, kendisini Kafka’nın “Dava” adlı romanındaki karakterlerden biri gibi hissettiğini söylemiş.
 
Kaynak: http://www.spiegel.de/netzwelt/web/0,1518,634694,00.html

 

 

 

AdaptiveThemes