Skip to content

Bir parça 'Ay' isteyenler için bulunmaz fırsat

16 Haziran 2009, ekleyen Muzaffer Osmanoğlu

20-21 Temmuz 2009, Neil Armstrong'un aya ayak basışının 40. yıldönümü. Bu özel gün için, ilginç bir yarışma düzenleniyor. Armstrong'un aya ayak bastığında söylediği "Benim için küçük, ama insanlık için büyük bir adım." sözünden daha iyi, akılda kalıcı ve eğlenceli bir cümle bulana, "Ay taşı" hediye edilecek.

Bulunan cümlenin boşluklar da dahil olmak üzere 75 karakteri geçmemesi gerekiyor. Kazananın 17 Temmuz'da açıklanacağı yarışmaya, 29 Haziran saat 17.00'ye kadar başvurmak gerekiyor.

Bahsi geçen "Ay taşı", Fransız koleksiyoncu Luc Labenne tarafından, Yemen'in doğu sınırına düşen bir meteordan alınmış. Taş, 1.4 gram ağırlığında ve 1400 $ değerinde. Yarışmayı düzenleyenler, bir dizi araştırma sonunda, ödül olarak verilecek taşın halis mulis ay taşı olduğuna karar vermişler. 

Yarışmaya katılmak için: http://www.newscientist.com/article/dn17213

Yorumlar

Bir parça 'Ay' kazanan talihli belli oldu!

20 Temmuz 2009, yazan Muzaffer Osmanoğlu,
Yorum no: 445

Sitemizin birkaç gündür muhattap olmak zorunda kaldığı "kapatma" mevzuundan dolayı, gümbürtüye giden bir haberi gecikmeli olarak aktarıyoruz:

Geçtiğimiz ay, "Armstrong'un aya ayak bastığında söylediği 'Benim için küçük, ama insanlık için büyük bir adım.' sözünden daha iyi, akılda kalıcı ve eğlenceli bir cümle bulana, 'Ay taşı' hediye edilecek." diye duyurmuştuk. İşte o yarışmanın sonucu açıklandı!

Birinciliği kazanan cümle Avusturalyalı Richard Hambly'ye ait:

"Merhaba Yuri! Bu sadece ikimiz arasında kalabilir mi?"

Şampiyon cümlede Gagarin'in anılması, bizi tabii ki fazlasıyla memnun etti...

Detaylı bilgi ve dereceye giren diğer cümleler http://www.newscientist.com/article/mg20327172.000-moon-rock-competition... adresinden edinilebilir.

 

 

AdaptiveThemes