Skip to content

Baskette Efes, karatede Fener

18 Haziran 2009, ekleyen Ömer Faruk Yalçın

Türkiye’de profesyonel basketbolun neredeyse belli yasaları var. Bütün bir sezon yapılan lig mücadelesinden sonra, ilk sekiz takım play-off’a kalsa da, yüzde 99 ihtimalle ligi ilk iki sırada bitiren takımlar final serisini oynuyor. Son yıllarda bu iki takım, Efes Pilsen ve de Ülker oluyor. Ülker, müessese takımlarıyla üç büyükler arasındaki gerilimin bir ara çözümü olarak Fenerbahçe-Ülker’e dönüştüğü için de Efes Pilsen’in son üç yıldaki rakibi Fenerbahçe-Ülker oluyor. Neticede de ikisinden biri şampiyon oluyor. Ülker-Fenerbahçe şampiyon olursa sorun yok, ancak Efes Pilsen şampiyon olursa dayak var!

                                 

Efes Pilsen, bu yılki final serisini 2-0 geriye düşmesine rağmen, müthiş bir çıkışla 4-2 önde bitirerek şampiyon oldu. Dün akşam oynanan ve 79-76 Efes Pilsen üstünlüğüyle tamamlanan son maçta, karşılaşmanın bitiş düdüğüyle birlikte sahaya girerek, Efes Pilsen oyuncuları Kaya ve Smith’e yumruk, antrenör Ataman’a tekme atan, bunlarla da yetinmeyip soyunma odasına kaçan oyuncuları burada da yakalayıp hırpalayan Fenerbahçe taraftarları, maçın, sezonun ve şampiyonluğun önüne geçmeyi başardılar.

Türkiye’de basketbolu ayrı ve özel olarak izleyen, bir kulübü destekleyen taraftar sayısı bir hayli az. Müessese kulüplerinden en yerleşik olan Efes Pilsen’in bile düzenli olalrak tribüne gelen bir taraftar profili yok. Daha çok, fabrikadan ya da sponsor olunan bir okul varsa, oradan taşınan taraftarlar oluyor. Üç büyüklerin, artık Ülker’le ya da onun birtakım markalarıyla anılan basketbol takımları ise, normal sezon boyunca, derbi karşılaşmaları ve Efes Pilsen serisi dışında boş tribünlere oynarken, söz konusu maçlarda futbol tribünlerinden gelme izleyicileriyle dolu tribünlere oynuyorlar. Kazanınca sorun yok, laylaylom tezahürat yapıyor, gidiyorlar. Kaybettiklerinde ise, basketboldan anlamayan hazımsız futbol taraftarları, haliyle olay çıkarıyorlar.

Özellikle 2-0 öndeyken, beklentiler yükselmişken gelen 4-2’lik bir yenilgi Fenerbahçe’nin futboldan taşıma holiganlarını “çileden çıkartınca” dün de böyle acayip bir tablo çıktı ortaya.

Peki, futbolda bu tür olaylar çıkınca, en azından saha kapatma, seyircisiz oynama gibi cezalar geliyor. Basketbolda da böyle bir şey yaşanıyor mu?

Nerdeee!

Bugünkü gazetelerde dendiği gibi “maç sonunda birtakım istenmedik olaylar” çıkmış oluyor ve “Fenerbahçeli yönetici Ali Koç sahaya girerek taraftarları sakinleştiriyor”, birkaç Efesli yönetici “böyle şampiyonluk olmaz olsun, emniyet güçleri neredeydi” diyor, olay kapanıyor.

Basketbol ligi bitti. Efes Pilsen şampiyon oldu. Geçmiş olsun.

 

 

 

AdaptiveThemes