Skip to content

Ay'da uranyum bulundu

2 Temmuz 2009, ekleyen Muzaffer Osmanoğlu

Mülksüzler'i okuduktan sonra ikinci vatanım olarak ilan ettiğim Ay'da ilginç gelişmeler oluyor. Ay yüzeyinde yapılan son incelemelerden sonra uranyum, toryum, potasyum, magnezyum, silikon, kalsiyum, titanyum ve demir gibi elementlerin varlığı tespit edilmiş.

Japon uzay mekiği Kaguya, gamma ışını spektrometresiyle yüzeyden alınan numuneleri incelemiş ve girişte belirtmiş olduğum elementlerin var olduğunu teyit etmiş. Ay yüzeyinde uranyum gibi radyoaktif elementlerin bulunması, gelecekte ayda nükleer santrallerin ya da maden ocaklarının kurulmasını - en azından fantazi düzeyinde - gündeme getirmiş. Kaguya, görevine 2007'de başlamış, şu sıralar ay yüzeyinde takılmaya devam ediyormuş. Son görüldüğü yer, ayın güneydoğu ucuymuş.

Bugüne kadar ayda uranyumun varlığı rapor edilmemiş. Dolayısıyla son gelişmeler, Kaguya'nın yaptığı işi önemli kılıyormuş. Araştırma ekibi, ayda bulunan diğer madenlerin de varlığını araştırıyormuş ve geçmişte yayınlanan raporları yeni bulgulara dayanarak güncelliyormuş.

"Ulan, topumuzu yollasınlar aya, Mülksüzler gibi takılırız ne güzel!" diye pembe hayaller kuranlara kötü haber, çünkü dünya uranyum rezervlerinin yaklaşık 100 yıl daha insanlığı idare edebileceği düşünülüyor. Ayının biri "ay"ı işgal edeceğim diye ortaya çıkarsa şaşırmayın kardeşlerim...

Kaynak: http://www.telegraph.co.uk/scienceandtechnology/science/space/5711129/Ur...

http://www.space.com/scienceastronomy/090629-uranium-moon.html

http://www.kaguya.jaxa.jp/index_e.htm

 

 

AdaptiveThemes