Skip to content

Ayda 1 milyon 400 bin lira nedir ki? Abartmayın...

12 Temmuz 2009, ekleyen Fatih Polatlı

Milli gururumuz basketbolcu Hidayet Türkoğlu, bugün İstanbul'a gelmiş ve basın mensuplarının karşısına çıkmış. Türkoğlu, ABD'nin NBA basketbol ligindeki Toronto Raptors kulübü ile 53 milyon dolarlık bir 5 yıllık sözleşme imzalamış olmasıyla ilgili olarak, "Aldığım para abartılmasın" demiş... 

Hidayet Türkoğlu, parasal konularla ilgili olarak şu açıklamayı yapmış: "Medyada da bu şekilde kalmasını istiyorum. Kimseden gizleyip, saklayamam, kazanmış olduğum paralar ortada. Benim ve ailemin uzun yıllar en iyi şekilde geçinmesini sağlayacak. Ama söylediğim gibi ben ortaya koyduğum oyundan ve başarıdan dolayı böyle bir kontratı imzaladım. O yüzden paranın ikinci planda kalmasını istiyorum. Özellikle Türkiye'de bu konuda ön planda olmak istemiyorum." (http://www.htspor.com/spor-haber/158530-Aldigim-para-abartilmasin.aspx)

Milli takımımızla bazı sorunlar yaşasa da milli gururumuz olmayı sürdüren Türkoğlu'nun suçu değil elbette, beş yılda 53 milyon dolar kazanabilmek... Sonuçta, bizim cebimizden çıkmıyor ya! Hatta, Amerikalılardan 53 milyon dolar koparabildiğine göre, daha bir gurur duymalıyız, Hidayet Türkoğlu'yla!

Ama bir taraftan da, ne tür bir dünyada yaşadığımızı düşünme vesilesi olabilir, şu 53 milyon dolarlık sözleşme... Bugünün kuruyla, 82 milyon 150 bin liradan söz ediyoruz... Yani, ayda 1 milyon 370 bin liradan... 

Bir ayda, Türkiye'deki kaç asgari ücretli işçi, toplam olarak bu parayı alıyor? Yaklaşık olarak, 2 bin 500 işçi!

Tabii Hidayet Türkoğlu, Türkiye'de değil ABD'de yaşıyor... Dolayısıyla oranın koşullarını hesaba katmak daha doğru olur... ABD'deki aylık geliri, 883 bin dolar ediyor. Peki, ABD'deki tüm çalışanların (asgari ücretlilerin değil!) ortalama aylık ücretleri ne kadar? 3 bin 500 dolar civarında (http://www.bls.gov/oes/current/oes_nat.htm). Yani, Hidayet'in aldığı para, ABD'deki ortalama ücretin 250 katı kadar. 

250 kişi bir araya geliyor, ancak bir Hidayet Türkoğlu edebiliyor! E, ne de olsa, Hidayet, Türk oğlu Türk, bir cihana bedel! 

Neyse, NBA keyfinizi daha fazla kaçırmalayım... Haydi, Toronto Raprors'u desteklemek için televizyon başına! Yayın gelirleri artsın, Hidayet Türkoğlu daha fazla kazansın!.. 

 

 

AdaptiveThemes