Skip to content

Ay'a ayak basılmadığı iddiaları ve gerçekler

3 Temmuz 2009, ekleyen Erdem Yürekkaya

20 Temmuz 1969’da Ay’a ilk insanın ayak basması, insanlığın uzay tarihindeki önemli adımlardan biri olmuştu. Kamuoyunun gündemine giren hemen her konuda olduğu gibi, Ay’a gönderilen ilk uzay aracı ve Ay yüzeyine adım atan ilk astronotlar hakkında da çeşitli komplo teorileri üretildi. Tüm görüntülerin “düzmece” olduğu, aslında Ay yüzeyine hiçbir insanın ayak basmadığı iddia edildi. Kimi insanların her tür iddiaya kolayca inanması sayesinde, kimi insanlar da komplo teorileri geliştirmekten hoşlanıyor. Guardian gazetesi, insanlığın Ay’a ayak basmadığını ileri sürenlerin iddialarını değerlendirmiş...
 
 
 
1. Dalgalanan bayrak
 
İddia: Ay yüzeyine dikilen ABD bayrağı rüzgarla dalgalanıyor, oysa atmosfersiz bir ortamda böyle bir şey mümkün değil.
 
Saçma olmasının nedeni: Bayrak, Neil Armstrong ya da Buzz Aldrin tarafından dokunulmadığı sürece, video kayıtlarının hiçbirinde hareket etmiyor. Ama atmosferin ve sürtünmenin bulunmaması, dünyada olacağı kadar hızlı bir şekilde durmamasına neden oluyor. Londra’daki Bilim Müzesi’nden Doug Millard, “Hareket ettirildiğinde, hareket etmeye devam eder. Rüzgara gerek yok” diyor.
 
2. Yapay gölgeler
 
İddia: Resimlerde, nesnelerin yüzeylerinde farklı açılara sahip gölgeler var. Bunun için, bir televizyon stüdyosunda olduğu gibi, çok sayıda ışık kaynağının bulunması gerekiyor.
 
Saçma olmasının nedeni: Güneş’in batma noktasına yakın ve yüzeyin engebeli olması, resimlerdeki gölgelerin açılarını bozabilir. Ama eğer çok sayıda ışık kaynağı varsa, neden her bir nesnenin yalnızca bir gölgesi var? Millard: “Ay, yabancı bir alan ve bu tür soruları soran insanlar orada nelerin beklenebileceği hakkında yorum yapabilecek durumda değil. Şu ana dek yalnızca 12 kişi oraya gitti ve bu işi gerçekten biliyor.”
 
3. Hayalet fotoğrafçılar
 
İddia: Astronotların Ay’a adım atmaları ve uzay aracının Ay’dan kalkışı sırasında fotoğraf çekilebilmesi için, fotoğraf makinesi bulunan bir başkasının varlığı gerekirdi.
 
Saçma olmasının nedeni: Armstrong’un ilk adımının fotoğrafı, Eagle (Kartal) adlı uzay aracının dışına yerleştirilmiş bir fotoğraf makinesiyle çekilmişti. Daha uzaktan çekilmiş fotoğraflar ise, gerçekte, Armstrong tarafından çekilmiş olan Aldrin fotoğrafları. Ay yüzeyine bırakılan fotoğraf makineleriyle Ay’dan ayrılışlarının fotoğrafları da rahatlıkla çekilebildi.
 
4. Öldürücü radyasyon
 
İddia: Apollo’daki astronotlar Ay yüzeyinde dolaşamazdı, çünkü devasa bir öldürücü uzay radyasyonu kuşağı tükenmelerine yol açardı.
 
Saçma olmasının nedeni: Van Allen kuşakları olarak anılan ve Dünya’nın manyetik alanının Güneş kaynaklı radyasyonunu toplayan kuşaklar, yalnızca, insanların orada günlerce kalması durumunda tehlike yaratırdı. Astronotlar Ay yüzeyinde yalnızca birkaç saat boyunca kaldı ve bir röntgen cihazından alacakları miktarda radyasyon aldılar. Millard: “Çok uzun süre oyalanmadığınız sürece, güven içinde bu kuşaktan geçebilirsiniz.”
 
5. Alevin yokluğu
 
İddia: Ay’a gönderilen araç, oradan kalkışı sırada, arkasından alev çıkarmıyordu. Dolayısıyla, bu, telle çekilmiş olan bir maketti.
 
Saçma olmasının nedeni: Uzay aracını taşıyan Saturn V roketi, kalkışı sırasında sıvı oksijen ve uçak yakıtı kullandığından, büyük miktarlarda alev çıkarmıştı. Buna karşın, Ay yüzeyine inen araç, alev çıkarmayan azot tetraoksit ve Aerozine 50 kullanıyordu. Arkasında bıraktığı egzoz gazları saydamdı.
 
6. Yıldızlar görünmüyordu
 
İddia: Uzay yıldızlarla dolu olduğunda göre, Ay yüzeyinde çekilmiş olan fotoğraflarda neden görülmüyorlar?
 
Saçma olmasının nedeni: Astronotlar, iyi aydınlatılmış, parlak beyaz cisimlerin fotoğraflarını çekmişti. Bu koşullarda, fotoğraf makineleri hızlı çekimler yapmak zorundadır ve bu da arka plandaki cisimlerin hassas bir şekilde görülmesini olanaksız hale getirir. Guardian fotoğrafçısı Graeme Robertson: “Poz süresi, arka plandaki her şeyin siyah görünmesine yol açmış olmalı.”
 
7. Sahte ayak izleri
 
İddia: Ay yüzeyindeki ünlü ayak izlerinin oluşabilmesi için orada su bulunması gerekirdi. Aksi durumda, kuru kum örneğinde olduğu gibi, kaybolurlardı.
 
Saçma olmasının nedeni: Ay yüzeyindeki tozun büyüklük ve biçimi kumunkinden farklı ve bir baskı izini saklaması için suya ihtiyaç duymaz. Dünya yüzeyindeki tozların pek çoğu da benzer özellikler gösterir. Talk pudrası üzerinde yürürseniz görürsünüz.
 
8. Kola şişesi
 
İddia: Una Ronald diye bilinen Avustralyalı bir bayan, Apollo 11’in Ay’a inişi sırasında, Ay yüzeyine atılmış bir Coca Cola şişesi gördüğünü iddia etti. Dolayısıyla, bu görüntüler bir stüdyoda çekilmiş olmalıymış.
 
Saçma olmasının nedeni: Nereden başlamalı? Eğer Una diye biri gerçekten de varsa, bütün dünyanın gözden kaçırdığı bir şey görmüş ve bu konuda hiçbir kanıt bulunmuyor. Gerçek bir şey olması ihtimali pek yok.
 
9. Kaya desteği
 
İddia: Ay’a sonradan giden Apollo 16’nın ekibi tarafından çekilmiş olan kayaların birinin üzerinde “C” işareti var. Bu bir destek ve her şeyin bir gösteri olduğunu kanıtlıyor.
 
Saçma olmasının nedeni: Nasa’nın orijinal negatiflerinde ya da baskılarında bu “C” görünmüyor. Çok büyütüldüğünde, bunun, sonraki reprodüksiyonların birini kirleten bir saç teli ya da iplik olabileceği anlaşılıyor.
 
10. Hubble perdesi
 
İddia: Nasa, Ay’la ilgili komplo teorilerini, arkada bırakılmış olan malzemelerin fotoğraflarını Hubble uzay teleskopu yardımıyla çekerek çürütebilirdi.
 
Saçma olmasının nedeni: Hubble’ın gönderdiği galaksi, süpernova ve nebula resimleri hayranlık uyandırıcı olsalar da, bunlar çok çok büyük cisimlerdi. Eagle uzay aracının geride bıraktığı en büyük çöp, yaklaşık 10 metre uzunluğundaki bir platformdu. Bu da Hubble’ın göremeyeceği kadar küçük.
 
Kaynak: http://www.guardian.co.uk/science/2009/jul/02/apollo-11-hoax-myths-debunked

 

 

AdaptiveThemes