Skip to content

Arjantin'de futbol ligi açılışına süresiz erteleme

5 Ağustos 2009, ekleyen Fatih Polatlı

Dünya çapındaki iktisadi bunalım Arjantin futbolunu da vurdu. Futbol ligindeki kulüplerin çoğunun ağır borç yükleri altında olmaları ve futbolculara para ödeyememeleri nedeniyle, daha önce 14 Ağustos'ta başlaması planlanan yeni futbol sezonunun açılışı süresiz olarak ertelendi. Bu arada bir grup futbolsever Arjantin Futbol Federasyonu binasına saldırmış. 

BBC'nin haberine göre, Arjantin Futbol Federasyonu Başkanı Julio Grondona, çok zorlu bir durumla karşı karşıya bulunulduğunu açıklamış. Geçtiğimiz hafta ikinci ligin açılışı da, yine kulüplerin borç batağında olması nedeniyle ertelenmiş. Federasyon tarafından, tüm lig açılışlarının ertelendiği duyurulmuş. Ancak uluslararası karşılaşmalar daha önce planlandığı şekilde gerçekleştirilecekmiş. Bunlar arasında, 12 Ağustos'taki Arjantin-Rusya dostluk maçı da bulunuyormuş. 

Arjantin'deki futbol kulüplerinin borç batağına düşmesinin en önemli nedeni, zengin Avrupa kulüplerine futbolcu satışından geçmiş yıllarda olduğu kadar gelir elde edilememesiymiş. 

Sorunun çözümü için yayın haklarından elde edilebilecek gelirler üzerinde durulmasına karşın, henüz bir sonuç alınamamış. 

Bu arada yaklaşık 100 futbolsever Arjantin Futbol Federasyonu'nu binasının camlarını taşlamış, federasyonun başkanı Grondona aleyhinde sloganlar atmış, bina üzerine "Hırsız Julio Grondona" yazmış ve bildiri dağıtmış. Dağıtılan bildiride yalancılık ve hainlikle suçlanan Grondona istifaya davet edilmiş. 

Kaynaklar: 

http://news.bbc.co.uk/2/hi/americas/8185095.stm

http://soccernet.espn.go.com/news/story?id=665185&sec=global&cc=5739

 

 

AdaptiveThemes