Skip to content

Araştırma görevlileri İTÜ'de şenlik yaptı

22 Mayıs 2009, ekleyen Erkin Özalp

Yükseköğretim Kanunu'nun 50/d maddesine göre atanarak iş güvencelerin ellerinden alınmasına karşı bir süredir mücadele eden araştırma görevlileri, Danıştay'ın kendilerini haklı bularak ilgili YÖK kararının yürütmesini durdurmasının ardından, 21 Mayıs akşamı, İTÜ'de bir şenlik düzenledi. Etkinliğin haberi sendika.org'dan: 

Araştırma görevlileri doktoralarını bitirdikten sonra işsiz kalmamak için YÖK’ün 50/d maddesine karşı aylardır çeşitli eylemler yaptı. Asistanlar şenlikte yaptıkları konuşmalarda “Hakkımızı savunmak ve daha iyi bir akademik ortamının yaratılması için tüm üniversiteler birleşiyoruz” dedi.

Şenlikte açılış konuşmasını Didem Çınar yaptı. Çınar Anti50/d ArGör şenliğine gelenleri selamlayarak başladığı konuşmasında, geçici değil kalıcı çözümler üretilmesini istedi. Eğitim-Sen’in Danıştay’a açtığı davaya da değinen Çınar, Danıştay’da bir kez daha asistanların sürekli kadroya alınmasının önünde hiçbir engel olmadığı kararını verdiğini söyledi. Çınar asistanların talebinin çok açık ve net olduğunu belirtti. Rektörlüğün tüm asistanları 33/a geçirmesini talep eden Çınar, iş güvencesi olmadan özgür bir eğitim verilemeyeceğini ifade etti. Diğer üniversite hocalarına da seslenen Çınar asistanların mücadelesine destek istedi. Çınar “çünkü bu kasırga hepimizi vuracak, bu saldırı sadece bizimle sınırlı kalmayacak” dedi. Bu saldırıların araştırma görevlilerinden başlandığına dikkat çeken Çınar, bunun nedeni olarak ilk önce en kolay yutulacak lokma olarak asistanların görüldüğünü söyledi. Çınar son olarak, YÖK’ün üniversiteleri iktidarın ve piyasanın ihtiyaçlarına göre yeniden yapılandırdığı sürece asistanlar bu mücadelenin devam edeceğini söyledi. 

Açılış konuşmasının ardından dans gösterisi ve çeşitli müzik grupları sahne aldı. Sendika ve oda temsilcileri de yaptıkları konuşmalarla asistanlara destek oldu. 

Sendika.Org’nin sorularını yanıtlayan Erol Lale, anti 50/d karşıtı mücadele verdiklerini söyledi. 33a da olan asistanlarla aralarında bir fark olmadığını söyleyen Lale, aynı işi yaptıklarını belirtti. 

Yine şenlikte görüştüğümüz Umut Gündüz ise, asistanların üniversitelerdeki saldırılara karşı 80 sonrasında ilk defa bu kadar büyük cevap verdiğini söyledi. Anti 50/d mücadelesinin tarihinin çok geriye gitmediğini ifade eden Gündüz bu mücadelenin İTÜ’de şubat ayında başladığını söyledi. Mücadeleye basın açıklamaları ve forumlar yaparak başladıklarını ve beklediklerinden daha fazla karşılık bulduklarını ifade etti. 

Şenliği de, yapılan bu faaliyetlerinin sonucu olarak yaptıklarınıanlatan Gündüz, İstanbul çapında büyük bir eylem örgütlediklerini söyledi. Şenlik yapma kararlarını Danıştay kararından önce aldıklarını vurgulayan Gündüz, tüm fakültelerden asistanların katılımıyla Temsilciler Kurulu toplantıları yaptıklarını ve kararları burada aldıklarını ifada etti. Danıştay vermiş olduğu kararı asistanların verdiği mücadelenin etkili olduğunu ifade eden Gündüz, asistanların bu süreçte, yürüyüşler, basın açıklamaları, İstanbul Üniversitesi sabahlama eylemi, forumlar ve imza kampanyaları yaptıklarını vurguladı. 

Gündüz son olarak, ”Bu mücadelenin güzel tarafı şurası; asistanların biraraya gelmesi, beş yıl sonra alacakları maaşa sahip çıkması değil. Üniversiteye dönük büyük saldırıların, dönüşümlerin tamamına karşı çıkmak için biraraya geldik” dedi. 

Asistanlar şenlikte sık sık, “Direne direne kazanacağız”, “50/d’ye dur de”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganlarını attı. 

Sendika.Org - İstanbul

http://www.sendika.org/yazi.php?yazi_no=24300

 

 

AdaptiveThemes