Skip to content

Apollon Tapınağı hazineleri burada mı?

30 Mayıs 2009, ekleyen kender

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı Gülpınar bucağında, Apollon Smintheus Tapınağı'nın 300 metre yakınındaki bir mağara ile tapınağın güney yönünde bulunan, 1500 metre uzaklıktaki bir mağaranın birbirlerine bağlı olduğu iddia ediliyor.

Gülpınar beldesi sakinleri, bölgeye geçmiş yıllarda gelen yabancıların ve köyün yaşlılarından, iki girişli bu büyük mağarada Apollon Tapınağı'nın hazinelerinin saklı olduğuna dair sözler duyduklarını ve bölgede bilimsel araştırma yapılmasını istediklerini belirtiyorlar.

Gülpınar Belediye Başkanı Ünal Karagöz, söz konusu mağaralarda 85 yıldır ciddi bir çalışmanın ve araştırmanın yapılmadığını ve hazinelerin gün ışığına çıkarıldığı takdirde kültür turizmi konusunda dünyada önemli bir konum kazanacaklarını söyledi. Bölgede çalışmaların bir an önce başlaması ve kültürel varlıkların talancılara karşı koruma altına alınması bekleniyor.

Kaynak: http://www.burasicanakkale.com/

 

Yorumlar

Sitemize 'haber' yazarken...

30 Mayıs 2009, yazan Erkin Özalp,
Yorum no: 70

Sevgili "kender",

Aramıza hoş geldin! Haberlerin için de teşekkür ederiz.

Ama izninle, iki uyarım olacak. Birincisi, haber yazarken, başvurduğumuz kaynağı ya da kaynakları da belirtmeye özen gösteriyoruz. Hatta, herhangi bir kaynağa başvurmadan yazsak bile, okurlarımızın daha kapsamlı bilgi edinmelerini sağlayacak kaynakları önerebiliriz. İkincisi, haber göndermeden önce, "yazım" açısından son bir kez kontrol etmemizde yarar var. Bunun için, haberi kaydetmeden önce, "Ön İzleme" seçeneğinden yararlanabiliyoruz. (Sitenin moderatör ve editörleri, fırsat buldukları ölçüde, gördükleri hataları düzeltiyorlar. Senin yazında da, yayımlandıktan sonra, bazı düzeltmeler yapıldı.)

Yeni haberlerini ve başka haberlere yapacağın yorumları bekliyoruz!

Sevgiler...

 

 

 

AdaptiveThemes