Skip to content

Anadolu Rock'ta en iyi 20

12 Ağustos 2009, ekleyen efer ve san tab...

Sitemizde bugünlerde listeler uçuşuyor. En kızıl 50’ler, en kıyak 10’lar derken, ben de denk geldiğim bir en iyi 20’yi haber vereyim. Anadolu Pop/Rock müziğiyle ilgili “Kentin Türküsü” kitabını kaleme alan müzik yazarı Cumhur Canbazoğlu, “En Eyi 20 Anadolu Pop/Rock” şarkısını seçmiş. Listeye geçmeden iki paragrafçık görüşlerine de yer verelim Canbazoğlu’nun:

                                       

“Anadolu Pop/Rock’ın yaptıklarını genel olarak başarılı buluyorum. Bugün dinlenen popun da nüvesinde, diğer türlerde gerçekleşen sentez ya da füzyonda, nasıl tanımlanırsa tanımlansın, hep bu akımın izleri var. Önemini anlatabilmek için şöyle bir örnek vereyim; Cumhuriyet’in ilk kadroları ‘Anadolu’nun müziği, ulusun da müziği olmalı’ diyerek bütün gücüyle bu işe sarılmıştı. Halk müziğimizin Batılı normlarda çoksesli hale getirilip çağdaşlaşacağına inanıyorlardı. Ülke dışında eğittikleri Türk Beşleri’nden çıkacak çağdaş halk müziği örnekleri halka dinletilecek, geleneksel türkü de bir dönem radyolardan silinecekti. Tabii bu altı boş politikalar tutmadı ve arkası gelmedi. İşte yıllar sonra İstanbullu bir grup genç Anadolu Pop başlığıyla bu sentezi gerçekleştirerek bence büyük bir iş başardı.

(…)

Anadolu Pop/Rock’ı çok sevmeme karşın konuyu incelerken tarafsız kaldığımı söyleyebilirim; çünkü bu türün bir dolu olumlu yanıyla beraber son derece acemi, hatalarla dolu adımları da olduğunu düşünüyorum. Örneğin ilk yıllardaki heyecanın ardından deneylerin yavaşlaması, bir metodoloji oturtulamaması, konunun uzmanlarıyla fazla iletişim kurulmaması gibi faktörlerin Anadolu Pop/Rock’ın temelini zayıflattığını görüyorum. Beni en çok heyecanlandıran adım bir çoğu kolejli olan kentsoylu gençlerin 1961 Anayasası’nın getirdiği özgürlük havasıyla Anadolu’yu keşfe çıkması ve binlerce yıllık müziğimizi, gayet samimi şekilde kentlere, ardından Avrupa’ya taşımaya kalkışması.

Ve işte liste:

1. Oy Bana Bana (Cem Karaca-Apaşlar)
2. Ne Ola Yar Ola (Barış Manço- Kurtalan Ekspres)
3. 2023 (Barış Manço-Kurtalan Ekspres)
4. Haberin Var mı ? (Fikret Kızılok)
5. Leyli (Cem Karaca-Apaşlar)
6. Kara Sevda (Cem Karaca)
7. Terk etmedi Sevdan Beni (Cem Karaca-Dervişan)
8. Sakın Gelme (Mazhar Fuat Özkan)
9. Düm Tek (Moğollar)
10. Iklığ (Moğollar)
11. Gönül Salıncağı (Erkin Koray)
12. Tamirci Çırağı (Cem Karaca-Dervişan)
13. Kapalıçarşı (Moğollar)
14. Olmasa (Hümeyra)
15. Kalender (Cem karaca-Kardaşlar)
16. Kozan Dağı (Ersen)
17. Diday Dom (3 Hürel)
18. Kiziroğlu Mustafa bey (Dönüşüm)
19. Kıbrısım (Sıla 4)
20. Çocuklar (Edip Akbayram)

Kaynak: http://www.tersninja.com/biraz-anadolu’dan-biraz-bati’dan…-karsinizda-anadolu-pop-rock/ 

 

 

 

AdaptiveThemes