Skip to content

Alnında Işık Yerine Kredi Kartı Hissedenler

26 Mayıs 2009, ekleyen Nevzat Süs

Satacak emeğinden başka bir şeyleri olmayanların cebine giren iki kuruşu da hortumlamanın bir başka biçimi olan kredi kartı kullanımı her geçen daha da yaygınlaşıyor. Herkes bilir ki emekçinin ekonomik anlamda birikim diye bir şeyi pek söz konusu değildir. Kredi kartları, kişinin cebine girmesi “muhtemel” parayı hem hortumlayarak hem de borçlandırarak hayatı acımasız hale getiriyor.  Sistem araçlarından bir tanesi olan bankalar halkın birikimini bir biçimde kontrol altına alarak sistemin diğer kurumlarına bağlılığını artırıyor kuşkusuz. Hiç kimse barınmanın, sağlığın, öğrenimin temel ihtiyaçlar olduğunu sorgulamıyor, dolayısıyla buradan kapana kıstırılan halk da susmaktan başka bir şey yapmıyor.

Bankalar spor takımı taraftarlarına vb. kredi kartı kullanımını sevimli hale getirecek parlak icatlar gerçekleştiriyor. Seyahat aracı olarak uçak mı kullanıyorsunuz, öyleyse kredi kartlarının avantajlarını da kullanın. Bonus adı altında, banka patronları sanki kendi ceplerinden armağan ediyormuş gibi bir yığın saçmalık vuku buluyor kredi kartı kullanımında. Yaratıcılık konusunda sınır tanımayan banka patronları göbeklerini şişirmeye devam ediyor anlayacağınız. Taksit taksit sömürü, taksit taksit yoksulluk. Kazanç, fırsat ürünü, yaza merhaba indirimleri, kışa yeniden bindiririzleri. Ne de olsa her fırsatı değerlendiririz.

Bankaların el atmadıkları hiçbir yerimiz kalmadığına göre, sıra bale sanatçılarına, oyunculara, opera sanatçılarına gelebilir.
www.tiyatrodergisi.com'dan alıntılayalım:

Devlet Tiyatrosu Opera ve Balesi Çalışanları Vakfı (TOBAV) ile Türkiye İş Bankası arasında imzalanan protokolle “Sanata Evet” yazan kredi kartlarının kullanımına Mayıs 2009 tarihinde başlandı.

TOBAV üyelerinin yanı sıra “Sanata Evet” diyen tüm sanat dostlarının kullanabileceği kredi kartlarını çıkartabilmek için İş Bankası şubeleri ile  temasa geçilebileceği gibi TOBAV Genel Merkezi’nin 0 312 427 85 88 – 468 60 39 no’lu telefonlarından bilgi alınabilecek.

Bankacılara pes demenin bir âlemi yok, onlar sömürü üzerine kurdukları mekanizma doğrultusunda işlerini yapıyorlar. Peki, sanatçılara ne demeli? Vakıf yöneticileri, kredi kartı yüzünden intihar eden, her geçen gün daha da yoksullaşan, aileleri dağılan insanları görmüyorlar mı? Bu özendirme nereden kaynaklanıyor? Hani sanatçı alnında ışığı ilk hissedendi, bırakın ışığı, kredi kartları yüzünden komşusunun çektiği ızdırabı hissetmeleri gerekmiyor mu?

Daha fazla soru sormanın anlamı kalmamıştır.

 

Yorumlar

Bedava yaşıyormuşuz! Öyle

26 Mayıs 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 47

Bedava yaşıyormuşuz! Öyle diyor kredi kartı reklamında. Bedava yiyoz, içiyoz, geziyoz'muş. Şeytan diyor al dibine kadar kullan kredi kartını, kuruş ödeme bankaya. Sonra da bedavaydı ya hepsi de.

 

 

AdaptiveThemes