Skip to content

Afrikalı uzun mesafe koşucuları neden başarılı?

18 Ağustos 2009, ekleyen Erkin Özalp

Beyrut Üniversitesi’nden bir ekip, uzun mesafe koşularında Afrika ülkelerinden çıkan atletlerin neden daha başarılı olduklarını araştırmış. Araştırma çalışmasına 10 Kenyalı atlet ile Almanya’dan 10 atlet katılmış. Ulaşılan sonuca göre, Afrikalı sporcuların daha başarılı olmasının en önemli nedenlerinden biri, uygun kas yapılarına sahip olmalarıymış.  

 
Der Spigel’in haberine göre, normalde deniz seviyesinden 2100 metre yüksekte antrenman yapan Kenyalı atletlerin vücutları, bu yükseklikte daha az oksijen bulunduğundan, daha fazla oksijen taşıyabilmek için, daha fazla alyuvar ve dokulara oksijen taşıyan hemoglobin üretiyormuş. Buna karşın, atletler, Beyrut’ta, deniz seviyesinden 350 metre yüksekte koşmuş. Alman atletlerle yapılan karşılaştırmalar sonucunda, her iki gruptaki hemoglobin düzeylerinin aynı olduğu saptanmış. Hatta, Kenyalı atletlerin hemoglobin düzeyleri zaman içinde daha alt düzeylere düşmüş. Bu arada, Kenyalıların kalpleri de daha küçükmüş.
 
Spor bilimcileri, bugüne kadar, Afrikalı atletlerin başarısını, kalplerinin ve kan hacimlerinin daha büyük olmasına ve oksijenin vücutlarında daha iyi taşınmasına bağlıyormuş. Ama Beyrut Üniversitesi’nden araştırmacıların vardığı sonuca göre, Kenyalı atletlerin ayırt edici özellikleri, daha uygun kas kitlelerine sahip olmalarıymış.
 
Kenyalı atletler, saatte 18 kilometrenin üzerindeki hızlarda, daha ekonomik bir şekilde koşuyormuş. Belirli bir hızda, kaslarını hareket ettirmek için daha az oksijene ihtiyaç duyuyorlarmış. Çoğu zayıf olan ve vücutlarında pek az yağ bulunan Afrikalı erkekler, rakiplerine göre daha az oksijen tüketiyormuş. Ayrıca, kas yapıları da, uzun süreli zorlamalara daha uygunmuş. Diğer yandan, ileriye doğru koşma hareketine katkıda bulunmayan kaslar için oksijen gereksinimi duymuyorlarmış.
 
Der Spigel’in görüşlerine başvurduğu bir başka spor bilimcisi Jochen Mester, yüksek mesafelerde antrenman yapmanın da Afrikalı oyuncuların başarısında pay sahibi olduğunu vurgulamış. Mester’e göre, Afrikalı atletlerin uzun mesafe koşularında daha başarılı olmalarını tek bir nedenle açıklamak yanlış olurmuş. Biyolojinin düşünülenden daha karmaşık bir alan olduğunu hatırlatan Mester, henüz etkenlerin tümünün belirlenmemiş olduğunu vurgulamış.
 
Kaynak: http://www.spiegel.de/wissenschaft/mensch/0,1518,643440,00.html

 

 

 

AdaptiveThemes