Skip to content

"5 No'lu Cezaevi"ni izleyin...

4 Haziran 2009, ekleyen Ali Mert

                                     

12 Eylül’ün hemen ardından Diyarbakır Cezaevi’nde yaşananları, korkunç işkenceleri anlatan bir belgesel: "5 No’lu Cezaevi". Daha önce de Dersim belgeseli çeken Çayan Demirel’in son çalışması. Kısıtlı sayıda izleyiciyle buluştuğu İstanbul Film Festivali ve Diyarbakır’daki özel gösterimlerinin ardından, bugün ve yarın Documentarİst festivali kapsamında iki gösterimi daha var.  

Film, bugün (4 Haziran Perşembe) Beksav’da, yarın (5 Haziran Cuma) Pera Müzesi’nde izlenebilir.

90 Dakikalık filmin tanıtım notlarında şöyle deniyor: “Belgesel, 12 Eylül 1980 askeri darbesinden 1984 yılına kadar geçen süreçte otuz dört tutuklunun ölümüne, yüzlerce tutuklunun sakat kalmasına neden olan Diyarbakır 5 No.'lu Cezaevi'ni anlatıyor. Dönemin askeri yetkilileri bu cezaevini "askeri okul" olarak tanımlarken, tutukluların "vahşet dönemi" diye adlandırdığı 1980-1984 yıllarında cezaevinde yaşananlar tanıkların anlatımıyla karşınıza geliyor.

Filmi seyreden ve “ekşi sözlük”te tanıtan bir izleyici ise şunları söylemiş: “Bu belgesel, Diyarbakır 5 no'lu cezaevi’ni bir başka deyişle 5 no'lu toplama kampını anlatan ibret alınası bir film. Salondaki insanların, belgeselde cezaevinde yaşadıklarını anlatan mahkumlarla birlikte ağladığına şahit oldum. Gerçekten de ağlamamak, tüylerin diken diken olmaması mümkün değil. Esat Oktay Yıldıran’ın mahkumlar üzerindeki iğrenç bakısı ve mahkumlara çektirdikleri, insanlık kırıntısı barındıran herkesi derinden yaralayacaktır. Tahliye olan mahkuma halk deyişini yaşatan -sikilmedik bir kulak arkamız kaldı- ve bu deyişin bile ötesine geçerek mahkuma deyişte eksik kalan muameleyi reva gören adamların olduğunu zihinlerimize çakan belgesel. İzlenmeli, en önemlisi izlettirilmeli.”

 

 

AdaptiveThemes