Skip to content

Zengin kaçırıp yoksullara et dağıttırmak doğru mu?

13 Ocak 2010, ekleyen Erkin Özalp

Paraguay’da, hayvancılıkla uğraşan bir zengini kaçıran gerilla örgütünün talebi doğrultusunda, söz konusu zenginin ailesi tarafından, yoksullara et dağıtılmış... Ama ülkedeki sol örgütler, kaçırma eylemini kınamış...  

 
Paraguay Halk Ordusu adlı ve İspanyolca kısaltması EPP olan örgüt, geçtiğimiz yılın Ekim ayında, ülkenin hayvancılıkla uğraşan zengin köylülerinden Fidel Zavala’yı kaçırmış. Yoksulların çıkarlarını savunduğunu iddia eden örgüt, Fidel Zavala’yı serbest bırakmak için 5 milyon dolar talep etmiş.
 
Zavala’nın ailesi ile gerilla örgütü arasında yürütülen pazarlıklar sonucunda, geçtiğimiz günlerde, aile tarafından 10 sığır kesilmiş ve bunların etleri yoksullara dağıtılmış.
 
New York Times’ın haberine göre, Fidel Zavala’nın kardeşi Diego Zavala, güvenlik güçlerinden, ağabeyini aramaktan vazgeçmelerini talep etmiş. Arama çalışmaları, gerilla örgütüyle yürütülen pazarlıkları zora sokuyormuş. Yine aynı haberde, Paraguay Halk Ordusu’nun geçtiğimiz on yıllık dönemde farklı banka soygunları ve insan kaçırma eylemleriyle ilişkilendirildiği, örgütün siyasi hedeflerinin broşürler ve yerel gazetecilere gönderilen basın açıklamaları yoluyla duyurulduğu, ancak hükümet yetkililerine göre, üyelerini ortaklaştıran bir ideolojisinin bulunmadığı belirtiliyor. (Kaynak)
 
Almanya'nın solcu gazetesi Junge Welt, Paraguay’daki yedi sol örgütün ortak bir açıklama yaparak, kaçırma eylemini kınadıklarını yazmış. Açıklamada, sosyal hakların, yasadışı yollarla halka armağanların dağıtılması yoluyla değil, büyük çoğunluğun eşit haklar doğrultusundaki demokratik mücadeleyle kazanılabileceği söylenmiş. (Kaynak)
 
Diğer yandan, Küba Komünist Partisi Merkez Komitesi’nin resmi yayın organı Granma’da çıkan bir makalede, Paraguay Halk Ordusu’nun eylemi, Paraguay Devlet Başkanı Fernando Lugo’nun yıpratılmasına yönelik girişimlerden biri olarak değerlendiriliyor. Eski bir piskopos olan Lugo’nun, halktan yana politikaları nedeniyle, ülkedeki oligarşik güçler tarafından hedef alındığı belirtilen makalede, Fidel Zavala’nın kaçırılmasının da bu güçlere hizmet ettiği savunuluyor. Lugo'un sağcı muhalifleri, onu, gerillalara karşı hiçbir şey yapmamakla suçluyormuş. (Kaynak)

 

 

 

AdaptiveThemes