Skip to content

Zaytung yazarları: 'Henüz Onion kadar iyi değiliz'

19 Mayıs 2010, ekleyen Fatih Polatlı

"Das Kapital'in dizisi çekiliyor" türünden uydurma haberler de verebilen haber sitesi görünümlü mizah sitesi Zaytung.com'un yazarları, sitenin öyküsünü Odatv.com'dan Ali Ersin Kelleci'ye anlatmış. Sitenin kurucusu, Amerikan mizah sitesi The Onion'u (theonion.com) örnek aldığını, ama henüz o kadar iyi olmadıklarını söylemiş. 

Kimden ve neden çıktı Zaytung fikri? The Onion’dan etkilenme var mı?
Zaytung fikri benden çıktı (Hakan). Aslında siteyi yapmaya başladığımda yalnızdım zaten. Bir süre tek başıma hem geliştirmesini yaptım hem de içeriğini hazırladım. Daha sonra ortaya bir şeyler çıkmaya başlayınca çevremdeki bir kaç arkadaşıma gösterdim. O arkadaşlar da beğendiler, onlar da yazmaya başladılar. Birkaç ay boyunca sadece 3-4 kişi hem yazdık hem okuduk. Daha sonra o grup sitenin temel editör grubu oldu zaten. Siteyi yapmaya başlarken temel motivasyon can sıkıntısına deva olmasıydı. Epeydir en çok eğlendiğim site theonion olduğundan onun gibi bir şeyler yapmak için yola çıktım. Yani theonion’dan etkilenmekten de öte tam olarak onion gibi bir şeyler yapmak istiyordum. Hala da onu istiyorum aslında. 
 
The Onion’dan başlıca farkınızı ne olarak görüyorsunuz? 
Başlıca farkımız henüz onion kadar iyi olmayışımız sanırım. Tabii ki onion’ın bir web sitesi olmaktan da öncesine dayanan basılı yayın olarak çok uzun bir geçmişi ve birikimi var, o anlamda daha yolun çok başındayız. Diğer önemli fark da elbette mizah dili ve espri anlayışımız. Her ne kadar onion çizgisinde o mizah anlayışında bir şeyler yapmak için yola çıkmış olsak da neticede amerikan ve türk kültürü, ingilizce ve türkçe arasındaki farklar bizi kendi dilimizi kendi mizah anlayışımızı bulmaya yönlendiriyor. Sonuçta ortaya ikisinin sentezi bir şeyler çıkıyor. Çıkıyor diyorum daha o süreç tamamlanmış değil çünkü, yavaş yavaş kendini şekillendiriyor henüz. 
 
Niye ‘Zaytung’ ? 
Almanca gazete anlamındaki Zeitung sözcüğünün okunuşu Zaytung. Almancanın fonetiğinden kaynaklanan sert, ciddi bir tınısı var sözcüğün. O anlamda sitenin içeriğiyle bir zıtlık oluşturması da komik geldi. İlk nasıl aklıma geldiği konusunda ise herhangi bir fikrim yok. 
 
Mottonuz neden, ‘dürüst, tarafsız, ahlaksız haber’ ? 
O öyle 30 saniyede çıkmış bir şey. Haber sitelerinin ya da gazetelerin “bilmem ne haber, şöyle gazete” gibi motto’larına benzer bir şeyler olsun diye yazdık Zaytung’un altına. Çok derin bir anlamı yok yani ama bir yandan da sitenin yayın anlayışını epey iyi özetliyor sanki. Dürüstlük ve tarafsızlık konusunda pek bir şey diyemem ama ahlaksızlık konusunda, en azından siyaseten doğruluk anlamında bilinen ahlaki normlara uymama konusunda bir iddiamız olduğunu söyleyebilirim. 
 
Sizden önce Türkiye’de buna benzer bir girişim olmuş muydu? 
Tabii ki vardı. Girişimden de öte zamanında oldukça popüler olmuş shockhaber.com ve asparagaz.com şimdi aklıma ilk gelen web sitesi örnekleri.Televizyon programı olarak da ŞOK’u sayabiliriz sanırım bu çizgide yayın yapan. Ama temel olarak asparagaz haber konseptinde yayın yapsalar da bizim mizah anlayışımızdan biraz daha farklıydı bu saydıklarım. Zaytung’un bu anlamda en çok benzediği yayın 2005’te ekşi sözlük tarafından çıkarılan Ekşi dergisiydi. O da tam olarak Onion çizgisinde yayın yapan haftalık bir dergi projesi olarak düşünülmüştü. Çok güzel de bir işti üstelik ama çeşitli sebeplerden ömrü pek uzun olamadı maalesef. 

Kaç kişiden oluşuyor Zaytung ekibi? 

6 kişiyiz şu anda. 

Ekşisözlük kullanıcısı mı ekibin hepsi? 

5’imiz ekşisözlük kullanıcıyız (gerçi hesabını kapatanlar da var aramızda) ve zaten orası üzerinden tanışıyoruz. Daha sonra zaytung’a üye olup yazı yollayan kullanıcılardan bir kişi daha editör olarak aramıza katıldı.
 
Günlük ziyaretçi girişi ne kadar siteye? 
Günlük ortalama 25-30 bin tekil kullanıcı girişi var. 
 
Reklam almayı düşünüyor musunuz? 
Evet düşünüyoruz tabii ki ama o konuda bir girişim yok daha. Zamana bıraktık...
 
Garip tepkilerle karşılaştığınız oldu mu? Yaptığınız haberleri gerçek olarak algılayanlar falan oluyor mu? 
Garip tepkiler geliyor evet. En saçmasapan ve absürd haberlerimizin bile ciddiye alındığı oluyor. Misal, “karayollarının yol bakım ve onarım çalışmalarında Yozgat’ın bir süredir var olmadığı anlaşıldı” diye bir haber yaptık, ona bile inananlar oldu. Halbuki bizim amacımız kimseye bunları gerçek diye yutturmak değil, öyle “eheh nasıl kandırdık” gibi bir mizah peşinde değiliz yani. Neyse, insanlar zamanla alışacakladır diye umuyoruz. Bir de üzerinde mizah yaptığımız konularda hassasiyet taşıyanların sitem ya da öfke dolu mesajları geliyor zaman zaman. Size yakışmadı diyeninden, küfür yağdıranına kadar geniş bir yelpazede seyrediyor o tepkiler de. 
 
Bir dönem Şok isminde bir TV programı vardı. Sizin interaktif olarak yaptığınızı TV üzerinden yapıyordu. Nasıl bilirdiniz Şok’u? 
İyi bilirdik, çok eğlenceli bir programdı. 
 
Hangi ünlü isimler bugüne dek sizle iletişime geçti yaptığınız işten ötürü tebrik ya da sitem etme amaçlı? 
Direkt olarak bizimle temasa geçen ünlü pek yok ama twitter’larında, televizyon programlarında ya gazetelerindeki köşelerde bizden övgüyle bahseden çok sayıda isim oldu. 
 
Asparagas haberde sizle yarıştığını iddia ettiğiniz herhangi bir gazete var mı Türkiye’de? 
O karşılaştırmaları açıkçası biraz sinir bozucu ve avam buluyoruz. Yani x gazetesi biraz saçma ya da absürt bir haber yaptıktan sonra sağda solda hemen “zaytung’u geçmiş bunlar, zaytung’a ne gerek var x gazetesi olduktan sonra” gibi yazılar yazılıyor. “Oehhh” deyip geçiyoruz. 
 
Zaytung ekibinin enleri

Televizyon dizisi? 

House MD, Stargate, Battlestar Galactica, 2 and a Half Men, It’s always sunny in Philadelphia, Seinfeld, Weeds, The Office, Spaced, Blackbook, Aşk-ı Memnu (evli olan iki arkadaş eş durumundan izliyorlar bunu, yapacak bir şey yok...) 
Televizyon programı? 
Sürekli izlediğimiz bir şey yok. 
 
Gazete? 
En çok Radikal ve Taraf okunuyor galiba ama öyle devamlı takip edilen bir gazete yok. Genelde hafta sonları alınıyor bunlar da. 
 
Dergi? 
Uykusuz ve Penguen. Bunlar dışında çok düzenli takip edilen dergi yok. 
 
Karikatürist? 
Emrah Ablak, Umut Sarıkaya, Özer Aydoğan, Cem Dinlenmiş, Yiğit Özgür 
 
Futbol yorumcusu? 
Uğur Meleke, Rıdvan Dilmen, İbrahim Altınsay 
 
Futbol kulübü? 
3 büyük kulübün de taraftarı var aramızda 
 
Sözlük portalı? 
Ekşisözlük 
 
Kaynak: http://www.odatv.com/n.php?n=odatv-zaytungun-mutfagina-girdi--1805101200
 
İLGİLİ YAZI:
 
Zaytung: Das Kapital'in dizisi çekiliyor (faydasız)
 

 

 

 

AdaptiveThemes