Skip to content

Zaman'ın yalancılığı: Yumurta TKP ve İP'tenmiş!

7 Eylül 2010, ekleyen Erkin Özalp

Fethullahçıların çıkardığı Zaman gazetesi, yalancılıkta sınır tanımıyor. Gazete, son olarak, "Yetmez Ama Evet Platformu" tarafından 4 Eylül'de İstanbul'da düzenlenen toplantı sırasında yumurta atanların, Türkiye Komünist Partisi (TKP) ve İşçi Partisi (İP) üyeleri olduğunu iddia etmiş: 

"Yetmez Ama Evet" Platformu'nun önceki gün Taksim'de düzenlediği panelde, TKP ve İşçi Partili bir grup, salondaki koltukları tekmeleyerek, Yazar Adalet Ağaoğlu ile Demokrat Yargı Derneği Başkanı Osman Can'ın aralarında bulunduğu aydınlara yumurta fırlattı. Platformun İzmir'deki paneline gelen bir grup ise Doç. Dr. Ferhat Kentel ile Taraf Gazetesi Yazarı Roni Margulies'e boya ile saldırdı. (Kaynak)

Zaman gazetesinin sürmanşeti... Büyük hali için üzerine tıklayın...

Oysa aynı Zaman gazetesi, daha önce, Taksim'deki eylemin "Öğrenci Kolektifleri" tarafından düzenlendiği (doğru) bilgisini vermişti: 

Son günlerde referandum çalışmalarıyla gündeme gelen 'Yetmez Ama Evet Platformu anayasa değişikliği ile ilgili Taksim Square Otel'de toplantı düzenledi. Yazar Adalet Ağaoğlu'nun da konuşmacı olarak katıldığı toplantıda 'Öğrenci Kolektifi' üyesi 8 kişiden birisi bağırarak söz istedi. Toplantının moderatörü konuşmalar bittikten sonra söz verileceğini söyledi. Salondakiler, bağırmaya devam etmesi üzerine gurubu alkışlarla protesto etti. Hemen söz isteyen grup, söz verilmemesi üzerine panelistlere yumurta fırlattı. (Kaynak)

"Öğrenci Kolektifleri"nin kamuoyunda yeterince tanınmadığını düşünen Zaman gazetesi editörleri, "evet'çilere karşı çıkanlar düşmanlarımızdır!" mesajını daha güçlü bir şekilde verebilmek için, olayla hiçbir ilgisi bulunmayan (ve birlikte eylem düzenlemeleri mümkün olmayan) TKP ve İP'in isimlerini vererek, yalancılıkta ve ahlaksızlıkta sınır tanımadıklarını göstermiş... 

Bu insanların hiç utanmadan dinden, imandan, ahlaktan, doğruluktan, dürüstlükten vs. söz etmeleri kadar iğrenç bir şey var mı?

İLGİLİ HABERLER:

Öğrenci Kolektifleri'nden 'yetmez ama evet'çilere yumurta

ÖDP'lilerden 'yetmez ama evet'çilere yeşil boya

Yorumlar

İP Kompleksi

7 Eylül 2010, yazan BaranaS,
Yorum no: 4477

Kendinizi gerici Zaman Gazetesi'ne karşı kanıtlama çabası niye ?

İşci Sınıfının Partisi böyle küçük politikalar ve komplekslerle uğraşmaz.

TKP,İşci Partisi kompleksinden kurtulmalıdır.

Kanıtlama çabası?

7 Eylül 2010, yazan Erkin Özalp,
Yorum no: 4478

Bu haber, sadece, Zaman gazetesinin yalancılığıyla ilgili... Mesele, TKP-İP ilişkileriyle ilgili değil... Öğrenci Kolektifleri tarafından düzenlenen bir eylem, Zaman gazetesi tarafından, "hayır" diyebilecek olanları etkilemek amacıyla, TKP ve İP tarafından düzenlenmiş gibi gösteriliyor... Açıkça yalancılık yapılıyor... "Yanlışlık" söz konusu olamaz, çünkü daha önce doğrusunu da yazmışlar... Bu arada, Recep Tayyip Erdoğan da her konuşmasında Türkiye Komünist Partisi ile İşçi Partisi'ni anma gereğini duymaya başlamadı mı? TKP-İP birlikteliği iddiası, aşağılık bir "politika" üretim tarzının ürünü... Haberin içeriğinden başka sonuçlar çıkarmanın zorlama olacağı kanısındayım...

tkp'liler utangaç

8 Eylül 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4488

tkp'liler utangaç olmayın.ip'ten politika olarak bir farkınız yok.sonunda sizde cumhuriyetin kazanımları diyerek mdd tezlerine döndünüz.erkin özalp tkp ip birlikteliğine neden alçakça diyorsunuz.argümanınız nedir sizi ipten ayıran.o adamlar sizden çok daha dürüst halbuki.sizin gibi utangaç değiller açıkça savundukları şeyleri dile getiriyorlar ve politika olarak(bu politikalara tamamen karşı olsam da)sizden çok daha etkililer.tayyip erdoğan sizi zikrediyor diye de etkili politika yaptığınızı sanmayın bunun sebebi sizin adını çaldığınız partide saklı.

utangaçlık, utanmazlık, yazık...

8 Eylül 2010, yazan Erkin Özalp,
Yorum no: 4491

Zaman gazetesi bilinçli bir şekilde yalan haber üretiyor, bunu sürmanşetten veriyor, alçaklık, utanmazlık burada, haberde de bu söyleniyor... Ama yine de, şu son yorum gelebiliyor...

Ziyaretçi, haber metninin içinde TKP ve İP adlarının geçtiğini görmüş, gerisini düzgünce okuma zahmetine katlanmamış. Ezberindekileri yazarken, bir de ilgisiz soru sormuş...

Beni üzen, bunu yapan kişinin solcu olma ihtimalinin yüksekliği. Yazık... 

Erkin beyi üzmeyelim. Haberin

9 Eylül 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4508

Erkin beyi üzmeyelim. Haberin vurgusunu unutmayalım. Zamanın her zamanki taktiği yalan ve iftira. Ama yöneltilen eleştiriye ezber demek gerçekleri örtbas etmeye yeter mi ve eleştiri getirene acınmanızı haklı çıkarır mı?. Beni çok rahatsız eden sadece bir örnek vereceğim. Ali Suat Ertosunla ilgili. Daha bir kaç ay önce soL'dan Ahmet Çınar denen zat bu kişiyle kahve içip sohbet ettiklerinden ve roma hukuku ile referandum söyleşisi yaptıklarından bahseden bir yazı yazdı. böely bir adi karanlık insanla siz tesadüfen değil şehri her ziyaretinde oturup sohbet eder misiniz? o bunu rahatça açıklamış. bununla da kalmıyor. o yazısında utanmadan bu adi hukuk tanımazın görüşlerinden aldığı feyzi anlattı. Referandumun hukuki geçerliliğini bize bu adi sohbeti aktararak tartıştı.hayata dönüş katliam operasyonunun hukukçu ayaklarından, SUÇLU ama yargılanamayan bunun yerine kendisine iktidar tarafından madalya verilen ucubenin görüşlerine dayanarak.Aynı Ahmet Çınar bugünkü soLda da yazmış.hala yazıyor.soL ve tkp bu kim olduklarını ve ne adına konuşup yazdıklarını bilmediğimiz karanlık olduğunu düşündürten insanları çevresinde tutuyor.neden?bunun ip'den ne farkı var diyince neden üzülüyorsunuz da bu durumdan rahatsızlık duyanları anlamamakta ve haksız görmekte ısrar ediyorsunuz?o zaman sizin samimiyetiniz de sorgulanmaz mı?utanmazlık ve yazık yorumlarını hak eden bu tür şeyler sizi rahatsız etmiyor mu? sizin vicdanlı dürüst bir sosyalist olarak tkp'nin bu gibi kişileli(daha çok örneği var) çevresinde yanında yöresinde tutmasının izahatı nedir diye düşündüğünüz olmuyor mu?ihtimal vermek istemiyorum ama bu tercihe ve izahatına hak veriyorsanız neden haklı bulduğunuzu bize de açıklayın o vakit. boşuna vakit kaybetmeyelim.
Çiğdem

bu ne saçmalık?

9 Eylül 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4509

Yalnız şu son "kibar" yorum da dahil olmak üzere, böyle bir haberin altında TKP'yle olan sorunlarınızı tartışmak bana saçmalık gibi geliyor. Bu sitede defalarca kez şu oluyor: bir linki dostlarıma yollamak istiyorum, ama altında döndürülen anlamsız sol-içi tartışma yüzünden yollayamıyorum. Başka başlık mı yok? Başka yazılacak yer mi yok? Ne alaka?

Zaman'ın ne yaptığı belli. Yalana ve iftiraya dayalı haber örneklerini görmek, paylaşmak gerekli. Solcular bıraksa da, solu dışarı taşıyabilsek.(her örgüt için geçerli olabilecek bir şey.)

'Çiğdem' arkadaşa...

10 Eylül 2010, yazan Erkin Özalp,
Yorum no: 4512

Son yorumunuzda da, size ait olduğu anlaşılan 4488 no'lu yorumda da, benim yukarıdaki haberimde ya da yorumlarımda yazdıklarımla ilgili herhangi bir tartışma yürütmemişsiniz. Ben de ilgisiz tartışmalara girmeyi anlamlı bulmuyorum. 

"Ezberden" yazdığınızı söylememin nedeni, buradaki haberle ve yorumlarımla ilgisiz şeyler yazmanızdı... Bu açıdan bakıldığında, ikinci yorumunuz da farklı değil... 

Ahmet Çınar'ın yazısını tartışmak için, o yazının altına yorum eklemeniz çok daha anlamlı olur (bu arada, şu ana dek söz konusu yazıya eklenen tüm yorumlarda olumsuz görüşler bildirilmiş): http://haber.sol.org.tr/yazarlar/ahmet-cinar/roma-hukuku-nu-orman-kanununa-cevirenler-29854

Benimle tartışmak istiyorsanız, bu siteye eklemiş olduğum epeyce yazı var... Onların altına yazacağınız "ilgili" her tür eleştiriye tabii ki cevap yazarım...

Asıl Sorun

10 Eylül 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4514

Siz bunları "Tkp'nin sorunu" değil "Tkp ile sorun" olarak görüyorsunuz. Etken değil edilgen bir politik anlayışın sonucu.Asıl sorun bu işte. "pabucumun komünisti"Ahmet Çınar (hakkındaki yorumlarımı bildirmiştim bildirmeye devam ediyorum oolumsuz yorumların başkaları farkında değilmi ki pabucumun komünisti diyerek komünizm adına ahkam kesebiliyor hala bunu da merak ediyorum),İlker Belek, Yurdakul Er,Ayhan Keser, Kaan Arslanoğlu gibi soL'da, MK'da,Derneklerde, NHKM'de, NHA'da anti-marksist, anti-leninist tezleriyle tanınan veya piyasacı bir çok isim var. Bunları da eleştiriyoruz ama temel marksist donanımı edinmiş her bir marksistin kolayca yapabileceği hiç bir eleştiri dikkate alınmıyor ve tersine bu isimler daha da etkin olmaya devam ediyorlarsa buna raslantı demek sosyalist iyi niyetimizi fazla zorlamak olur artık..

Zaman'ın aşağılık tahrik taktiğini dile getiren bu haber başlığı yeri olmayabilir. ama konu açıldığına göre dile getirmekte sakınca görmedim.alaka sormakta da çok haklı sayılmazsınız ayrıca. eğer sürekli okudunuzsa siz de inkar etmemelisiniz bunlar gibi dilleri uslupları,fikirleri komünizmle alakasız isimler(bir de bunların çevresinde biriken yanlış fikir ve değerler üzerinden komünizmi değerlendiren genç nesil sanat siyaset meraklıları var) Tkp'nin şaibeli ve kesinlikle marksist olmayan bir noktada durduğuna kanıttır. Bu nokta İp'den çok da farklı değil.başka yorumda dile getirlmek istenen siyaset üretmek-gündem oluşturmak açısından İp'ten bile geride olması. Halkın zihninde oluşturulmuş "gomunist düşmanlığını" evet lehine kullanmak isteyen Erdoğanın ve Zaman'ın tkp adını zikretmesi sadece içinde komünist geçen ismiyle ilgilidir politikalarının etkinliği ile değil.ben de bu fikre katılıyorum. (ismimi kullanarak yazdığım yorum ilk yorumumdur bu ise ikinci)

Bu haber ile "Tkp sorununun" Erkin beyin de kuramadığı alakası ise şurda.Tkp Türkiye'de sosyalist mücadelenin İp'e benzetilir bir politika ve söylem dizisiyle yürütülebildiğini düşündürtüyor.İktidarın ve yandaşlarının "komünizm eşittir tkp eşittir ip" yanılgısından yararlanmalarına sebep oluyor. Tkpnin anti-marksist söylemleri ve politik hattı ise zaman zaman örneklerini verdiğim şekillerde ortaya çıkıyor ve bunu doğruluyor. Marksizme bu kadar uzak isimlerden yayılan fikirlerin gölgesinde yürütülen siyasetde bu şaşrıtıcı ve çok üzücü duruma sebep veriyor. kimsenin bu ülkenin sosyalist hareketi adına bu kadar bulanık bir hat çizmeye hakkı yoıktur.bunlar olabiliyorsa bu isimler zaman zaman ortaya çıkıp ali suat ertosunlarla kurdukları dostlukları anlatıp marksizmin ve leninizmin saf kaldığı milliyetçiliğin neden sol literatüre dahil edilmediği sorunlarını ortaya atabiliyorsa ve ne acı ki desteklenebiliyorsa o vakit bunun ne biçiim bir saçmalık olduğunu sorgulamak da üstelik de silip bir kenara atmak yerine bunu yapmak hepimizin hakkıdır.

lütfen yanlış anlamayın (özellikle Erkin bey) samimi, temiz, dürüst ve vicdanlı tabanının bir bölümünü hariç tutuyorum (Erkin beyi bu isimlerle yanyana koymak gibi bir niyetim yok)ve onları hala önemsiyorum. Bu bir karalama değil bu isimleri okumuş her bir sosyalistin yapmadan duramayacağı eleştiridir..Aynı zamanda tabanın samimi, temiz,dürüst ve vicdanlı bölümünden gidişat açısından olumlu bir beklentinin ifadesidir inkarcılıkta ısrar etmez ise. bu sitedeki haberlerinizi yorumlarınızı okuma sebebim de budur.
Çiğdem Göral

 

 

AdaptiveThemes