Skip to content

Zaman, Aziz Nesin'in hangi oğlunu haber yapar?

13 Ekim 2009, ekleyen Fatih Polatlı

Fethullahçıların çıkardığı Zaman gazetesinin İnternet sitesi, Aziz Nesin'in oğullarından Ali Nesin'in bir açıklamasına yer vermekte hiç gecikmedi. Haber kendilerine ait değildi, ama İnternet'te görür görmez, kaynağını da göstererek (Habertürk), üzerine atlamışlar: 

Balçiçek Pamir'le Söz Sende'nin bugünkü konuğu Nesin Vakfı yöneticisi Ali Nesin'di. Nesin, programda 2008 yılının Şubat ayında hükümet ve MHP'nin üniversitelerde başörtüsünü serbest bırakılması ile ilgili girişimlerine destek vermek amacıyla hazırlanan bildiriye attığı imzadan dolayı yüzüne tükürdüklerini söyledi.

Balçiçek Pamir'in "O an ne hissettiniz? Yani bir adam dönüp size tükürüyor ne hisseder insan? Şok mu, nefret mi kızgınlık mı?" sorusuna "Kızgınlık, çok kızdım" diye cevap verdi ve ekledi: "Ben fikrimi söylemişim sonuçta. Yani sen kimsin, nesin de kendinde böyle bir hak görüyorsun? Bir de 'yazıklar olsun' diyor. Sen ne emek verdin ki neye yazıklar olsun? Ola ki yanılıyorum. Diyelim ki yanlış bir şeyler söylüyorum. Kimsin, nesin, ne okudun ne biliyorsun da bana tükürüyorsun sen? Bir kere ben tükürülecek bir insan mıyım?" (http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=903155)

Bu haberi okuyunca merak ettik... Acaba Zaman gazetesi, Aziz Nesin'in diğer oğlunun, Ahmet Nesin'in açıklamalarında da haber değeri görmüş müydü? 

Google'a sorduk, sonuç beklediğimiz gibi çıktı... 

İki farklı arama yaptık. Birincisi: 

site:www.zaman.com.tr "ali nesin"

(http://www.google.com.tr/search?rlz=1C1CHMB_trTR299TR303&sourceid=chrome&ie=UTF-8&q=site:www.zaman.com.tr+"ali+nesin")

İkincisi: 

site:www.zaman.com.tr "ahmet nesin"

(http://www.google.com.tr/search?hl=tr&rlz=1C1CHMB_trTR299TR303&q=site:www.zaman.com.tr+ "ahmet+nesin"&btnG=Ara&meta=)

İlk aramadan 85 adet sonuç geliyor...

İkinci aramadansa, yalnızca 1 (bir) adet!

Ve bu ikinci aramayla ulaşılan o tek sayfada, Ahmet Nesin'in adı, şu şekilde geçiyor: 

Başörtüsüne özgürlük bildirisine imza attığı için sert eleştirilere muhatap olan Ali Nesin, hakkındaki eleştirileri Babasının 25 Şubat 1995 tarihinde Aksiyona verdiği röportajla yanıtladı.

Üniversitelerde başörtüsü yasağını protesto eden öğretim üyelerine destek veren ve bildiriye imza atan Aziz Nesin'in oğlu Ali Nesin, Kardeşi Ahmet Nesin başta olmak üzere pek çok kişiden hakaret ve tehdite varan eleştiriler aldığını söyledi.

(http://www.zaman.com.tr/yazdir.do?haberno=649155&title=iste-aziz-nesinin-aksiyondaki-sozlerinin-tam-metni)

Daha önce sitemizde Ahmet Nesin'in bazı yazılarına yer vermiştik. Bunlardan biri de şuydu: 

http://www.haberveriyorum.net/icerik/ahmet-nesin-tarafsoros-solculugunu-desifre-ediyor

 

 

 

AdaptiveThemes