Skip to content

Yüzyılın tartışması: Pele mi Maradona mı?

2 Eylül 2009, ekleyen Taylan Özgür Arslan

Futbol meraklılarının çokça tartıştıkları bir mesele hangisinin daha iyi olduğu. Hafta sonu oynanacak Arjantin-Brezilya Dünya Kupası grup maçı öncesi karşılıklı atışmalarla konu bir kez daha gündeme geldi. Ben cevabımı baştan vereyim: Maradona.

Pele yaşça daha büyük olanlar (aslında yaşlı olanlar) tarafından izlenebilirken (televizyon ve naklen maç yayınları çok yaygın olmadığı için pek de izlenemiyormuş), Maradona genç kuşak tarafından, hem de doya doya izlenebildi.

Maradona, daha iyi futbolcu olmasının yanı sıra, Fidel Castro ile dostluğu, Che dövmesi ve Amerikan emperyalizminden nefret etmesiyle dikkat çekerken, Pele reklam ve futbol endüstrisi ile olan yakınlığı ile dikkat çekiyor.

Hafta sonu oynanacak maçı Arjantin'in kazanması dileğiyle... Farklı düşüncesi  olan varsa buyursun...

goal.com'dan, Pele-Maradona karşılaştırması: 

Başarılar & Kupalar

Pele kariyeri boyunca 3 Dünya Kupası, 2 Libertadores Kupası, 2 Kıtalararası kupa ve sayısız Brezilya şampiyonluğu yaşadı. 2000 yılında, FIFA tarafından verilen Yüzyılın Oyuncusu ödülü de Brezilyalı efsaneye gitti.

Diğer yandan, Maradona, 1 Dünya Kupası, Arjantin ve İtalya'da lig şampiyonlukları, İtalya ve İspanya'da kupa şampiyonlukları kazandı. 1986 Dünya Kupası'nın en iyi oyuncusu seçildi, FIFA tarafından verilen Yüzyılın En Güzel Golü ödülünü kazandı ve futbolseverlerin oylarıyla FIFA Yüzyılın Oyuncusu seçildi.

Gol sayıları

Pele hayranları, Brezilyalı santrforun 1363 karşılaşmada 1281 gol kaydettiğini anlatmaya bayılırlar. Ancak bu sayı üzerinde tartışmalar devam ediyor. Birçok kişi, Pele'nin hazırlık maçlarında attığı gollerin dahi buna katıldığını söylüyorlar. Hatta, Maradona taraftarları, Pele'nin, Zafere Kaçış filminde attığı golü dahi bu toplama kattığını söyleyerek dalga geçiyorlar.

Pele'nin gollerinin çoğunu Brezilya'da zayıf rakiplere karşı attığını da hatırlatmak lâzım. Ancak milli takım formasıyla çıktığı 92 maçta kaydettiği 77 golün tartışılacak bir yanı yok. Hele ki bunların 12 tanesi Dünya Kupalarında attığı goller iken.

Diego Armando Maradona, kariyeri boyunca çıktığı 590 kulüp maçında 311 gol kaydetti. Arjantin Milli Takımı'nda ise 91 maçta 34 gol attı; bunların 8 tanesi Dünya Kupalarında geldi.

Fair play

Maradona'ya karşı geliştirilen en kötü argüman, onun futbolcular açısından kötü bir örnek olmasıyla ilgili. Madde bağımlılığının ve 'Tanrının Eli' yardımıyla attığı golün, Maradona'nın cazibesini düşürdüğü iddia ediliyor. Ancak bütün bunlar, yine de Arjantinli yıldızın ne kadar büyük bir oyuncu olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Yanlış bilinen bir gerçeği düzeltelim: Maradona hiçbir zaman doping yapmadı. Kokain, tam aksine, sporcuların performanslarını düşüren bir madde. Maradona'nın kokain kullanmadığı takdirde üç kat daha iyi oynayabileceği dahi iddia ediliyordu. Kaldı ki, uyuştucu kullanımı ahlâki boyutta tartışılabilecek bir şeyken, sahadaki futbolla ilişkilendirilmesi zor bir konu. Uyuşturucu kullanıyor diye Amy Winehouse'un kötü bir şarkıcı olduğu söylenebilir mi?

Diğer yandan, Pele de melek değil. Hatta kimileri, Blatter ve Havelange gibilerle birlikte "FIFA Ailesi"nin bir parçası olmasının, onu daha kötü bir noktaya düşürdüğünü iddia ediyorlar.

Video görüntüleri

Bu alanda bir karşılaştırma yapmak zor. Çünkü Pele'nin oynadığı 50'ler ve 60'lara ait televizyon görüntüleri son derece kısıtlı. Hatta, Brezilyalı yıldızın yalnızca Dünya Kupaları'nda attığı golleri biliyoruz desek yeri. Maradona ise, futbolun milyonlarca doların döndüğü bir endüstri hâline geldiği yıllarda top oynadı.

İnternetteki video paylaşım sitelerinde dönen videolar da pek güvenilir değil. Emile Heskey'nin dahi sahada yaptığı en iyi hareketleri montajlayıp, onun dünyanın en iyi oyuncusu olduğunu iddia edebilirsiniz. Ancak gerçeği görmek için, bir oyuncunun sahada 90 dakika boyunca yaptığı her şeye bakmak gerekir.

Kronoloji

Di Stefano ve Puskas gibi aynı dönemin efsaneleri buna kırılabilir ama, Pele, döneminin 10 ya da 20 yıl ötesindeydi. 1970 Dünya Kupası finalinden sonra, İtalyan Tarciso Burgnich, "Maçtan önce kendimi telkin ederken, Pele'nin de herkes gibi etten ve kemikten yapılmış olduğunu söylüyordum. Ancak yanılmışım" demişti.

Bazıları, Pele olmasaydı, Cruyff'un, Zico'nun, Maradona'nın, Baggio'nun ya da Zidane'ın olamayacağını iddia ediyorlar.

Sonuç

Pele ile Maradona arasındaki tartışma, her zaman büyük ayrılıklara sebep olmuştur. Ben, kendi açımdan, şöyle karar verdim: Maradona yerine Pele olsaydı, Arjantin 1986 Dünya Kupası'nı kazanabilir miydi?

Benim için bunun cevabı 'hayır'. Maradona'nın bir takıma bireysel olarak yaptığı etki, Pele'ninkinden daha fazlaydı.

Henüz kararınızı veremediyseniz, şu videoları izlemenizde fayda var....

Kaynak: http://www.goal.com/tr/news/2283/dünya-kupası-güney-amerika/2009/09/02/1476267/yüzyılın-tartışması-pele-mi-maradona-mı-video

 

Yorumlar

Ferenc Puskás

2 Eylül 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 784

Ferenc Puskas'ı es geçmemek gerekir. O'nun talihsizliği oynadğı yıllarda televizyon yayınlarının neredeyse hiç olmaması.Macaristan milli takımı için 84 maçta 83 gol, ve Macar ligi ve İspanya liginde toplam 533 maçta 511 gol atmış.
Macaristan'da sosyalist rejimin kurulması sonrası Macaristan'ı terk etmiş (bazıları sovyet işgali diyor Puskas da böyle düşünmüş) ve uzun yıllar Franco'nun Real Madrid'inde oynamış.
Yetenek açısından Maradona ve Pele'den aşağı kalır yanı yokmuş ama televizyonun televizyonun yaygın olmaması en büyük talihsizliğiymiş.

selamlar

 

 

AdaptiveThemes