Skip to content

Yüzük parmağının uzunluğu ve hayatın anlamı

23 Eylül 2009, ekleyen alicenk

"Şişmanlık geni bulundu!" türü, genler üzerine yapılan araştırmaların sık sık haber olmasına alışmıştık. Ntvmsnbc haber portalı sayesinde şimdi yüzük parmağı uzunluğunun da en az genler kadar hayatımızı belirlediğini öğreniyoruz. Yüzük parmağı uzun erkekler arabalarını hızlı ve tehlikeli bir biçimde kullanıp, yasak yerlere park ediyorlarmış.

Erkek çocukların sakız çiğnemesinin büyüyünce bıyıklarının eğri çıkmasına neden olduğuna ya da kız çocuklarının bisiklete binmesinin bekareti bozduğuna dair "bilimsel" çalışmalar sırada gibi gözüküyor.

İster istemez insanın aklına da bir Temel fıkrası geliyor:

Temel pireler üzerine bilimsel bir deneye girişir. Eline bir pire alır ve bağırır: "Zıpla bakayum!" Pire zıplar ve Temel zıplama yüksekliğini not alır. Temel daha sonra pirenin bacaklarını sırasıyla kopartarak deneye devam eder.  Bacak sayısı azaldıkça pirenin giderek daha kısa zıplayabildiğini not alır. Pire tamamen bacaksız kaldığında Temel de komutlarına yanıt alamaz: "Zıpla bakayum!" pire zıplamaz, "Zıpla bakayum!" pire zıplamaz. Temel de deneyin bilimsel sonucunu defterine not alır: "Bacakları olmayan pirenin, kulakları da duymayi!"

"Yüzük parmağı" haberini aşağıda sunuyoruz:

ANKARA - Almanya'nın Mainz Üniversitesi tarafından ortalama 78 yaşındaki 77 erkek sürücü üzerinde yapılan araştırmada, deneklerin sol ellerinde yüzük ile işaret parmaklarının uzunlukları arasındaki fark ölçüldü ve son 5 yıldaki trafik kayıtları incelendi.

Deneklerin üçte birinin aşırı hız ve alkollü araç kullanmaktan ceza aldıklarını belirleyen araştırmacılar, tehlikeli araç kullanımının doğumdan itibaren programlanmış olabileceğini, çünkü parmak uzunluğunun ana rahminde erkeklik hormonu testosteron etkisinde kalmayla doğrudan bağlantılı olduğunu belirttiler.

Yüzük parmağının uzunluğuyla ilgili daha önce yapılan araştırmalarda, bu parmağın işaret parmağından uzun olmasının erkeklerde sağlıktan davranışa dek birçok etkisinin olabileceğini göstermişti.

Bilim adamları, ana rahminde yüksek düzeyde testosterona maruz kalmanın yaşamın safhalarında beynin çalışmasını bir şekilde etkileyebileceğini düşünüyor.

Bu durumun kemiklerdeki testosteron reseptörlerini uyararak, yüzük parmağının büyümesini sağlayabileceği de tahmin ediliyor.

Yüzük parmağı uzun erkeklerin daha saldırgan olabileceğini ortaya koyan son araştırma, Accident Analysis and Prevention dergisinde yayımlandı.

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25002736/

İLGİLİ DİĞER YAZILAR:

'Şişmanlık geni bulundu' türü haberlere sevinmeyin!

 

 

 

AdaptiveThemes