Skip to content

Yürüyün işçi düşmanları, boyunuzu görelim!

5 Şubat 2010, ekleyen Erkin Özalp

Genç Siviller gibi, din tüccarlarının ve liberallerin gönüllerinde taht kurmaya aday yeni bir hareket çıkmış ortaya: “3H Hareketi”... “Hürriyet Hukuk Hoşgörü”ymüş, 3H’nin (belki de “tri eyç” diye okunmalı) açılımı...

Özgürlük, Eşitlik, Kardeşlik olacak değildi ya! Eşitliğe toptan karşıymışlar zaten... Artan oranlı vergilere, yani zenginden daha çok vergi alınmasına bile itirazları var...

Zenginlerin çıkarlarını savunmak için kurulan bu “hareket”, pek doğal olarak, TEKEL işçilerinin direnişine de karşıymış... 7 Pazar Şubat günü, İstanbul’da, TEKEL işçilerini protesto edeceklermiş. İşçilerin, haklarını savunmaları ve “çalışmak” istemeleri, haksızlık, sahtekarlık ve vicdansızlıkmış... Bozuk Türkçeleriyle yazdıkları eylem çağrısı aşağıda...

Güzel düşünmüşler! Yürüsünler gerçekten, kimlerdir işçilerin düşmanları, nedir boyları posları, görelim... Din tüccarları, yandaş gazeteciler, liberaller vb. eksik kalmasın... Özellikle “vicdan” lafını bolca kullanan, ama sıra TEKEL işçisine geldiğinde sus pus olan, hatta direniş hakkında soru işaretleri uyandırmaya çalışan “inançlı” köşe yazarları da katılmalı bu eyleme... Görelim bakalım, Türkiye’nin işçi düşmanları ne kadar etkili olabilecek, ne kadar kitlesel bir eylem yapabilecekler...

Hem, merak etmelerine de gerek yok; nasıl olsa, TEKEL direnişini başından beri isteksizce (ve pek az yer ayırarak) haberleştiren, 4 Şubat'ta Türkiye'nin her yanında toplam yüz binlerce insanın greve çıkmasını, eylem yapmasını önemsiz göstermeye çalışan yandaş medya organları, 7 Şubat eylemini şişirecektir, şişirilebileceği kadar... 

 
 
Biz De Tekel İşçilerini Protesto Ediyoruz!
 
Son günlerde özelleştirme mağduru olarak topluma lanse edilen Tekel işçilerinin devletten talepleri ve yaptıkları eylemler gündemde sıklıkla yer bulmaktadır. Biz 3H Hareketi olarak topluma oldukça yüzeysel bir biçimde özelleştirme mağduru sıfatıyla sunulan işçilerin, aslında ezilen değil ne yazık ki ezen konumunda olduğu görüşündeyiz.
 
Ülkemiz ekonomik kriz nedeniyle oldukça zor bir dönemden geçmektedir. Bu ortamda eğitim düzeyi yüksek birçok gencimiz oldukça düşük ücretlere çalışmaya razı olduğu halde iş bulamamakta iken, ülkemizde sırtını devletin sağladığı olanaklara dayayarak yaşamaya alışmış bir kesimin varlığı çok acı vericidir.
 
Tabi bu durumun tek suçlusu asla tekel işçileri olamaz. Bu çarpık durum için geçmiş popülist hükümetlerden mutlaka hesap sormalıyız. Zira onlar, devlet memurlarına yıllarca yüksek ücretler ve işten çıkarılmama garantisi vaad ettiler. İnsanları akıl dışı bir düzene inandırdılar. Bu sakat düzenin cefasını, yüksek vergiler ve düşük büyüme oranlarıyla, işçisi, memuru, esnafı, emeklisi, öğrencisi, hep beraber biz çektik.
 
Biliyoruz ki, yılların getirdiği populist politikalar sonucu tekel işçilerinin kanıksamış olduğu bu “bedavacılık” afyonundan bir anda kurtulması imkansız; bu tatlı rüyadan uyanmak biraz zaman alacak. Ancak biliyoruz ki acı ilaçlar içilmeden, kronikleşmiş hastalıklar iyileşmez. Duygularımızla hareket edersek ileride çok daha büyük acılarla karşılaşırız. Bir azınlık uğruna çoğunluğun ödediği maliyet; ve bunun getirdiği fakirlik ve sefalet hiç bitmez.
 
Ve yine biliyoruz ki, bu ülkede, “mağdur“ TEKEL işçilerinin beğenmediği şartlarda çalışmak isteyen milyonlarca vatandaşımız var. Biz üniversite mezunu gençler olarak da, burada o milyonları temsil ediyoruz. Eğer, bu şartlarda bizleri işe almak isteyen varsa hemen işe başlamaya hazırız. Kısacası "MEZUNUZ-İŞSİZİZ-RAZIYIZ" diyoruz.
 
Unutmayın, bu çarpık sistem, tek tek hepimizin cüzdanından çıkan 1 liralarla dönmektedir! Bizi vicdansızlıkla suçlayacak olanlara da lafımız şudur: Esas vicdansızlık, devlete sırtını dayayıp çalışmadan para kazananı savunmak ve bu uğurda belki de daha fakir bir çoğunluğu zorla vergi ödetmeye mahkum etmektir.
 
Sen de bu yolda 3H’ ye destek vermek istersen, 7 Şubat Pazar Günü saat 11.00’de Mecidiyeköy’de eski Tekel Fabrikası Önünde bizimle buluş, bu haksızlığa, sahtekarlığa ve vicdansızlığa dur de.
 
Kaynak: http://3hhareketi.org/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=34&Itemid=46

 

Yorumlar

TKP'den aynı saat ve yerde eylem çağrısı

7 Şubat 2010, yazan Hasan Duru,
Yorum no: 1892

Haber, sol.org.tr'den:

Türkiye Komünist Partisi İstanbul İl Örgütü, İstanbul halkını bugün saat 11:00’de Mecidiyeköy’deki eski TEKEL fabrikasının önünde, Ankara’da direnmekte olan TEKEL işçilerine destek vermek üzere buluşmaya çağırdı.

Eylemin yeri ve saatinin, TEKEL işçilerini protesto edeceklerini duyuran 3H Hareketi’nin eylem yeri ve saatiyle benzer olması dikkat çekiyor.

TKP’den yapılan açıklama şu şekilde:

“Tekel işçilerine destek için buluşuyoruz.

AKP, TEKEL işçilerinin yürüttükleri mücadele ile diğer işçilere ve hakkını arayanlara örnek olmasından çekindiğinden bu karalama kampanyalarını yürütüyor. Hakkını almak için mücadele etmeyi unutmuş bir halkın ve işçi sınıfının ayağa kalkmasından ölesiye korktuklarından bunların hepsini yapıyorlar.

TKP, Türkiye halkına hakkını aramayı tekrar hatırlatan TEKEL direnişinin elli beşinci gününü, güzel yurdumuzun çilekeş halkı adına selamlamaktadır.

Türkiye Komünist Partisi İstanbul İl Örgütü’nün üye ve dostları, TEKEL İşçilerinin haklı mücadelesine desteğimizi sürdürmek için 7 Şubat Pazar günü, Saat 11:00'de, Mecidiyeköy - Eski Tekel Fabrikası önünde yapılacak basın açıklamasında buluşuyoruz.

Tüm emekçi ve yurtsever insanlarımızı basın açıklamamıza katılmaya çağırıyoruz.

Saygılarımızla.

Türkiye Komünist Partisi
İstanbul İl Örgütü"

Kaynak: http://haber.sol.org.tr/soldakiler/tkp-den-eylem-cagrisi-haberi-23789

TEKEL direnişine karşı 'yaklaşık' 15 kişilik protesto!

7 Şubat 2010, yazan Hasan Duru,
Yorum no: 1893

3H'ciler, duyurdukları gibi Mecidiyeköy'de değil, Taksim'de, Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) önünde eylem yapmış... DHA'ya göre, "yaklaşık" 15 kişilik bir eylem olmuş bu:

Türkiye'nin dört bir yanında gerçekleştirilen eylemler ile desteklenen 'Tekel işçileri' bu kez bir başka eylem ile protesto edildi.

Kendilerine 3H (Hürriyet, Hukuk, Hoşgörü) Hareketi adını veren bir grup, Taksim AKM önünde, tekel işçilerine normalin çok üstünde maaş ve haklar verildiğini belirterek 'tekel işçilerine' karşı eylem yaptı* "Devletin malı denizse biz domuzuz", "Tekel sigara üretemez yoksulluk üretir", "Devletçi ekonomi anlayışına son" yazılı dövizler taşıyan grup basın açıklamasında;"Ortalama 40- 50 bin TL'lik tazminatları banka hesaplarına yatmış ve kendilerine yeni bir iş teklif edilmiştir. Sendikal hakları da aynen korunacaktır. Bu şartlar altında hala mağduriyetten söz edenleri kınıyoruz" Kendilerine 3H (Hürriyet, Hukuk, Hoşgörü) Hareketi adını veren bir grup, Taksim AKM önünde 'Tekel işçilerinin günlerdir sürdürdüğü eyleme' tepki gösterip karşı eylem yaptılar.

AKM önünde toplanan yaklaşık 15 kişi "Devletin malı denizse biz domuzuz", "Tekel sigara üretemez yoksulluk üretir", "Devletçi ekonomi anlayışına son" yazılı dövizler taşıdı. Grup adına basın açıklamasını okuyan Medeni Sungur, ekonomide devletçi anlayışın bir kez daha iflas ettiğini öne sürerek, işçilere normalin çok üstünde maaş ve haklar veren bütün hükümetlerin suçlu olduğunu savundu. Uygulanan devletçi ekonomi politikalarının yıllar önce terk edilmesi halinde işçilerin düşük ücretlerinin çoktan arzulanan seviyelere ulaşmış olacağını öne süren Sungur, açıklamasına şöyle devam etti: “Tekel işçilerinin mağduriyetlerini gidermeye yönelik teklifler gayet iyi ve yerindedir. Ortalama 40- 50 bin TL'lik tazminatları banka hesaplarına yatmış ve kendilerine yeni bir iş teklif edilmiştir. Sendikal hakları da aynen korunacaktır. Bu şartlar altında hala mağduriyetten söz edenleri kınıyoruz". Mevcut hükümetin devletçi ekonomi anlayışını terk etmede samimi ise reformlara hız vermesi gerektiğini savunan Sungur, “Sadece kendilerine yakın gruplara ihaleleri ve devlet kaynaklarını akıtmamalıdır" dedi. Grup açıklamanın ardından olaysız dağıldı.

Kaynak: http://dha.com.tr/n.php?n=tekel-iscilerine-kostek-eylemi...-2010-02-07

Sonuç...

7 Şubat 2010, yazan Erkin Özalp,
Yorum no: 1894

 

 

AdaptiveThemes