Skip to content

Yunanistan'ın yeni solcu partisi bölünüyormuş

7 Haziran 2010, ekleyen Erkin Özalp

Yunanistan’ın yeni solcu partisi Synaspismos’un (SYN) “yenilikçi” kanadı, partinin son olağanüstü kongresinden çekilmiş. SYN milletvekili Fotis Kouvelis’in önderlik ettiği yenilikçiler, kongrede, partilerinin Radikal Sol Koalisyon’dan (SYRIZA) ayrılmasını talep etmiş. Hem Avrupa Birliği’yle hem de iktidar partisi PASOK’la daha iyi ilişkiler kurabilmek için! 

 
 
Almanya’nın solcu günlük gazetesi Junge Welt’in haberine göre, Yunanistan’daki yeni solcu ve çevreci örgütlerin bir araya gelmesiyle kurulan Synaspismos (Koalisyon) partisinin geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşen olağanüstü 6. kongresinde, partinin siyasi doğrultusu ve ittifak politikaları tartışılmış. 1354 delegenin yaklaşık olarak dörtte birini oluşturan “yenilikçiler”, SYN’de kalmak için, 2004’te kurulan Radikal Sol Koalisyon’dan (SYRIZA) ayrılma koşulunu öne sürmüş. Yenilikçilerin lideri Kouvelis’e göre, SYRIZA’da ısrar, partilerinin topluma açılmasına ve modern, yenilikçi, demokratik ve radikal bir solun ortaya çıkmasına engel oluyormuş.
 
SYRIZA ittifakının açık arayla en büyük gücü olan SYN ile bu ittifakı oluşturan diğer örgütler arasında, stratejik açıdan önem taşıyan iki tartışma konusu bulunuyormuş. Birincisi, SYN’in çoğunluğu Yunanistan’ın para birliği ve AB üyeliklerinin sürmesini savunurken, SYRIZA içindeki çok sayıda küçük örgüt, ülke borçlarının ödenmesine karşı çıkıyor ve “emperyalist ittifak”tan ayrılmak gerektiğini söylüyormuş. Ancak, AB, IMF ve iktidardaki sosyal demokrat parti PASOK tarafından üzerinde anlaşmaya varılan “tasarruf önlemleri”, SYN içinde de AB politikalarını daha fazla tartışılır hale getirmiş. SYN milletvekillerinden Panagiotis Lafazanis’in öncülük ettiği solcu bir azınlık, partinin AB ve para birliği konularındaki politikalarının gözden geçirilmesini istiyormuş.
 
İkinci tartışma konusu, iktidardaki PASOK’la ilişkiler hakkındaymış. SYRIZA üyesi küçük örgütlerin neredeyse tümü ve SYN’in çoğunluğu, sosyal demokratlarla her tür ittifakı kategorik olarak reddediyormuş. Buna karşın, yenilikçiler, uzun süredir, bazı konularda pragmatik işbirliklerine gidilebileceğini ve gelecekte bir koalisyon hükümeti kurma olasılığının reddedilmemesi gerektiğini savunuyormuş.
 
Yaklaşık 300 yenilikçi delegenin kongreden ayrılması ve partinin yönetim organları için yapılan seçimlere katılmamaları, SYN’in nihai bölünmesinin ilk adımı olarak görülüyormuş. SYRIZA’dan Yunan meclisine seçilen 13 milletvekilinden 6’sının da yenilikçilerle birlikte hareket edeceği düşünülüyormuş.
 
Bu arada, SYN’in eski başkanlarından Alekos Alavanos, aylar önce, partisinden ayrılarak, SYRIZA’nın bir partiye dönüştürülmesi gerektiğini savunmaya başlamış. Ancak SYN’in çoğunluğu, partilerinin feshedilmesini ve SYRIZA çatısı altında erimeyi kesin olarak reddediyormuş.
 
Kaynak: http://www.jungewelt.de/2010/06-08/037.php

 

 

 

AdaptiveThemes