Skip to content

Yunanistan Komünist Partisi'nden İran açıklaması

12 Ocak 2010, ekleyen Fatih Polatlı

Yunanistan Komünist Partisi (KKE) Merkez Komitesi Basın Bürosu, İran’daki güncel gelişmeler hakkında bir basın açıklaması yapmış. 9 Ocak’ta yapılan ve bugün partinin İngilizce sayfalarına eklenen açıklamada, İran yönetiminin baskıcı politikası kınanırken, emperyalizmin olası müdahaleleri reddediliyor:  

İran’daki önemli gelişmeleri izliyoruz. Komünistlerle, TUDEH partisinin üye ve dostlarıyla, halkın sosyal ve demokratik hakları, toplumsal ilerleme için mücadele eden emekçilerle dayanışmamızı dile getiriyoruz.
 
İran yönetiminin ve güvenlik güçlerinin sorumlusu olduğu, halk hareketi eylemcilerinin ölmelerine ve tutuklanmalarına yol açan baskı politikasını kınıyoruz.
 
Tutukluların ve genel olarak halkın çıkarları için mücadele eden siyasi tutsakların hemen serbest bırakılmasını talep ediyoruz.
 
Aynı zamanda, emperyalizmin bölgedeki nüfuzunun artırılması için bugünkü durumdan yararlanmaya dönük her tür girişimi açık şekilde reddediyoruz. Ne olursa olsun, İran halkı, ülkesinin geleceğini kendi başına belirleme hakkına sahiptir.
 
Emperyalist planların ve burjuva güçlerin halkı manipüle etmeye yönelik tüm girişimlerinin boşa çıkarılması yoluyla halk yararına olumlu değişimlerin yaşanmasının ön koşulu, başını emek hareketinin çektiği anti-emperyalist mücadelenin gelişmesidir.
 
Kaynak: http://inter.kke.gr/News/2010news/2010-01-iran/

 

 

 

AdaptiveThemes