Skip to content

Yoksul ülkeler Kopenhag zirvesini terk ediyor

14 Aralık 2009, ekleyen samata

G77, Kopenhag iklim zirvesini terk ediyor

Nijeryalı bir delegenin ifadesiyle, "bizi aptal yerine koyan ülkelerle daha fazla konuşacak bir şeyimiz kalmadı," diyen az gelişmiş 77 ülkenin oluşturduğu Güney Ligi, görüşmelerden çekilmeyi düşünüyor. Kopenhag zirvesi temsilcisi Danimarka ile Afrikalı ülkelerin delegeleri arasındaki müzakereler halen sürüyor.

Kaynak: http://www.liberation.fr/terre/0101608466-climat-les-pays-du-sud-quittent-la-table

Yorumlar

10 binler kapıda kaldı

16 Aralık 2009, yazan samata,
Yorum no: 1482

Konferans'da uzun kuyruklar

Kopenhag iklim zirvesinde, konferansları izlemek için gelen ve akredite olmaya çalışan 45 bin kişi kapılarda uzun kuyruklar oluşturuyor. Konferans salonlarının kapasitesi ise sadece 15 bin. Sırada geçen dönemlerin İngiliz başabakanlarından birisini görmek de mümkün. 3 saattir sırada bekleyen eski başbakan kuyruklarda bir demokratik yaklaşımın hakim olduğu duygusunu uyandırıyor. 

Çevreci aktivistlere polis müdahalesi

16 Aralık 2009, yazan samata,
Yorum no: 1484

Kopenhag'da hükümetlerin üzerinde baskı oluşturmak amacıyla konferansın düzenlendiği Bella Center önünde gerçekleşen, binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen eylemlere polis müdahale etti.

Fotoğraflar ve Kaynak: http://www.liberation.fr/terre/1101710-les-manifestants-partent-reclamer-le-pouvoir-au-bella-center

Görüşmeler giderek kitleniyor

16 Aralık 2009, yazan samata,
Yorum no: 1486

İklim zirvesi'nde görüşmeler giderek kitleniyor...

Görüşmelerde gelişmiş Batılı kapitalist ülkeler (ABD ve AB arasında da ciddi anlaşmazlıklar sürüyor), yoksul ülkeler ve Çin ve Hindistan gibi büyük ekonomiler çok temel konularda henüz anlaşamadılar. Gaz emisyonlarının sınırlanması temel anlaşmazlıklardan birisi olarak görülüyor. Bu konuda bir yandan ABD, öte yandan Çin ve Hindistan gibi büyük karbon gazı üreticileri, çevrecilerin ve yoksul ülkelerin baskısına direniyor. Bu kesimlerin 2020'ye dek karbon gazı salınımlarının yüzde 40'a sınırlanması talebine AB yüzde 20 maksimum yüzde 30 derken, ABD yüzde 3, 4'lerde kalıyor. Çin ve Hindistan ise her türlü kısıtlamaya direniyor.

Kaynak: http://news.yahoo.com/s/ap/20091216/ap_on_sc/climate

İklim Zirvesi'nden kötü haberler

17 Aralık 2009, yazan samata,
Yorum no: 1492

Çin'den ve Almanya'dan ardı ardına Kopenhag zirvesinde bir uzlaşmanın gerçekleşemeyeceğine va tarafların arasında bir uzlaşma sağlanamadığına dair haberler gelirken, ortak bir imza metninin oluşturulamayacağına dair yargılar belirginleşiyor. 

Kaynak: http://twitter.com/Libe_Copenhague

Kopenhag ve küresel ısınma ile ilgili bir söyleşi

17 Aralık 2009, yazan samata,
Yorum no: 1496

Monthly Review'de yayınlanan bu söyleşide Kopenhag iklim zirvesi değerlendiriliyor:

Kaynak: http://www.monthlyreview.org/mrzine/li131209.html

Chavez: İklimi değil, sistemi değiştirelim!

18 Aralık 2009, yazan Ayşe K.,
Yorum no: 1498

Chavez, Kopenhag’da gerçekleşen iklim toplantısında yaptığı konuşmada zengin ülkelerin iklim değişikliği konusunda “siyasi isteksizlik” içinde bulunmalarını kıyasıya eleştirmiş; Kopenhag’daki sürecin kapsayıcı ve demokratik olmadığını belirtmiş. Kyoto Protokolü’ne uymama eğiliminde bulunan zengin ülkelerle, bunu yerine getirmeye zorlanan yoksul ülkeler arasında ayrılık gözeten tutuma dikkat çeken Chavez, “Güney ve 3. Dünya ülkelerinden gelen bizlerden üstün olduklarına inanan bir grup ülke bulunuyor...bu bizi şaşırtmıyor...bir kez daha küresel emperyal diktatoryanın güçlü kanıtıyla karşı karşıyayız” şeklinde konuşmuş.

Toplantı salonunun dışında protesto gösterilerine devam eden eylemcileri de takdir ettiğini belirten Chavez, eylemcilere desteğini “ Dışarıda birçok insan var... Bazı tutuklamaların olduğundan, Kopenhag sokaklarında gergin geçen protesto gösterilerinden haberdar oldum. Çoğunluğu gençlerden oluşan dışarıdaki tüm bu insanları selamlıyorum. Onlar dünyanın geleceğinden kaygı duyan gençlerdir” sözleriyle belirtmiş.
 
İklim değişikliğinin sorumlusunun kapitalist sistem olduğunu vurgulayan ve coşkuyla alkışlanan Chavez, konuşmasını şu şekilde sürdürmüş:
 
“Sokaklarda yazılı sloganlardan bazılarını okudum...Bir tanesi şöyleydi: ‘İklimi değiştirmeyin, sistemi değiştirin!’ Ve ben de bunu gündeme getiriyorum. İklimi değiştirmeyelim. Sistemi değiştirelim! ...Kapitalizm, yaşamı sona götüren, insan soyuna tamamen son verme tehdidinde bulunan yıkıcı bir kalkınma modelidir...Tarih tüm insanların kapitalizme karşı mücadele etmesini gerekli kılıyor, eğer bunu yapmazsak, dünya üzerinde yaşam son bulacaktır.”
 
Ülkeler arasındaki ekonomik eşitsizlik ile sera gazı emisyonları arasındaki ilişkiye ve toplantıda öne çıkan zengin ülkelerle yoksul ülkeler arasındaki anlaşmazlığa da dikkat çeken Chavez,  “Venezuela’dan sesleniyoruz: Daha ne kadar bu haksızlıklara ve eşitsizliklere izin vereceğiz? Uluslararası ekonomik düzene ve süregiden piyasa mekanizmasına ne kadar daha katlanacağız?” sözleriyle tepkisini dile getirmiş.
 

http://www.venezuelanalysis.com/news/5012

Chavez’in Kopenhag’daki konuşmasının videosu

19 Aralık 2009, yazan Ayşe K.,
Yorum no: 1505

 

 

AdaptiveThemes