Skip to content

'Yeni sol'dan Baykal'ın emanetçisine başkanlık teklifi

22 Şubat 2010, ekleyen Erkin Özalp

Fırat Haber Ajansı (ANF) tarafından 19 Şubat günü yayımlanan, farklı İnternet siteleri tarafından da aktarılan ve aradan geçen süre içinde yalanlanmamış olan bir habere göre, Ufuk Uras'ın girişimiyle başlatılan yeni bir sol parti kurma çalışmalarına katılan bazı isimler, gazeteci-yazar Altan Öymen'e genel başkanlık teklifi götürmüş. CHP'nin 18 Nisan 1999 milletvekili genel seçimlerinde barajın altında kalarak milletvekili çıkaramaması üzerine parti başkanlığından istifa eden Deniz Baykal'ın ardından, genel başkanlık görevine Altan Öymen getirilmişti. Öymen'in bu görevi kısa sürmüş ve Baykal, 2000 yılında, yeniden CHP genel başkanı olmuştu. ANF'nin haberine göre, Öymen'e başkanlık teklifini götürenler arasında, bugüne kadar yeni parti kurma çalışmalarında adı pek fazla geçmeyen KESK Genel Başkanı Sami Evren de varmış. Haberin ilgili bölümü şöyle:

ANF'nin edindiği bilgilere göre sol parti daha kurulmadan, genel başkanlık tartışması yaşandı. Buna göre 10 Aralık Hareketi’nin liderlerinden Prof. Burhan Şenatalar, Genel Başkanlık için ısrarlı olunca, ABF, SHP ve KESK yöneticileri, İstanbul Milletvekili Ufuk Uras ve Prof. Mithat Sancar’ın da aralarında bulunduğu akademisyenler, Şenatalar’ın ismine itiraz etti. Bunun üzerine DİSK ve 10 Aralık Hareketi, partileşme sürecinden çekildiklerini açıkladı.

Genel Başkanlık için SHP eski Genel Sekreteri ve Kültür eski Bakanı Fikri Sağlar da talip oldu. Ancak, Sağlar’ın bu talebi kabul edilmedi. Yeni parti bileşenleri, CHP eski Genel Başkanı Altan Öymen isminde uzlaştı. Alınan bilgilere göre dün akşam saatlerinde Ankara’da sürpriz bir görüşme gerçekleşti. SHP Genel Başkanı Hüseyin Ergün, KESK Genel Başkanı Sami Evren ve ABF Genel Başkanı Ali Balkız, Öymen’e Genel Başkanlık teklifinde bulundu. Öymen’in ise teklife olumlu baktığı öğrenildi.

Yeni partinin Genel Başkanlık konusunun en kısa zamanda sonuçlanması ve partinin kuruluş dilekçesinin İçişleri Bakanlığı’na sunulması planlanıyor. Sol partinin ismi henüz netleşmedi ancak partinin kurulmasının ardından SHP’ye katılması öngörülüyor. Böylece seçime girme hakkını elde etmeyi planlayan parti bileşenleri, SHP kongresini toplayarak, partinin katılmasının ardından parti adı, programı ve tüzüğünü SHP’ye devrederek yoluna devam etmeyi planlıyor.

Kaynak: http://www.firatnews.com/index.php?rupel=nuce&nuceID=21982

Yorumlar

yeni sol, öymen, chp vs.

24 Şubat 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 2049

Yeni solcularımıza kemalizmle, milliyetçilikle, chp'yle falan mücadelelerinde başarılar... Ama lütfen bu kadar parlak olmasınlar çünkü gözümüz kamaşınca gösterdikleri yolu göremez oluyoruz.

 

 

AdaptiveThemes