Skip to content

Yeni soldaki yepyeni girişimin toplantı sonuçları

19 Mayıs 2010, ekleyen Hasan Duru

Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin (EDP) kuruluş sürecinde yer almakla birlikte bu partiye katılmayan Ahmet İnsel, Mithat Sancar ve Fuat Keyman gibi isimlerin çağrısıyla 16 Mayıs'ta "bir platform, hareket veya benzeri bir siyasal ilişki ve etkileşim ağı" kurmak için gerçekleştirilen toplantının sonuç bildirgesi açıklanmış. Toplantıda, bu yılın sonbaharında daha büyük bir toplantının yapılması kararlaştırılırken, 48 kişilik bir Eşgüdüm Kurulu oluşturulmuş. İnsel ve Sancar'ın yer aldığı, Keyman'ın ise bulunmadığı kuruldaki diğer isimler arasında Aydın Engin, Oya Baydar ve Zeki Tombak da var. Sonuç bildirgesi ve Eşgüdüm Kurulu:

16 Mayıs 2010’da toplantısı sonucunda özgürlükçü, eşitlikçi, demokrat ve dayanışmacı bir sol arayışa devam edilmesi kararı alınmıştır.

Herhangi bir siyasal örgüt aidiyeti olmayanlarla farklı partilerde, farklı örgütlerde yer alan ve bu değerleri paylaşan bireylerin, bu ortak arayışı yürütecekleri bir beraberlik biçimi oluşturmaya davet edildiği toplantıda, bu arayışın yerel girişimler ayağının varlığının önemi vurgulanmıştır.

Bu amaçla, çok daha geniş kesimleri biraraya getirecek bir Türkiye toplantısını 2010 sonbaharında hazırlayacak, bu zaman zarfında bu beraberlik biçimlerinin somut pratiklerde hayata geçirilmesine katkıda bulunacak bir Eşgüdüm Kurulu kurulmuştur.

Bu kurulun amacı, soliletişim internet haberleşme ağını faaliyetinin devam etmesi ve genişlemesini sağlamak; bir tartışma forumunu da içeren bir internet portalını kurmak; 16 Mayıs toplantısında dile getirilenleri yaymak ve daha geniş ve farklı çevrelerin katılımını sağlamak; Türkiye toplantısına kadar, bu arayışın somut girişimlerle hayata geçirilmesine katkıda bulunmaktır.

Gönüllük esasına göre kurulan Eşgüdüm Kurulunun ayda en az bir kere toplanması ve toplantılarının daha önce soliletişim internet grubunda duyurulması ve isteyen herkesin katılımına açık olması kararı alınmıştır.

Kendini yenileyerek genişleyecek ve Türkiye toplumunu dönüştürecek, farklılıkların beraberliğinden güç alan bir sol arayışın Türkiye buluşmasına bu arayışın önemine inanan herkes davetlidir.

EŞGÜDÜM KURULU

Ahmet İnsel, Ahmet Yağcıoğlu (Kocaeli), Alev Karakartal, Ali Ersin Gür (Ankara), Aydın Engin, Banu Vardar, Bera Tezcan, Cemal Polat, Cüneyt Uzunoğulları, Çağla Ofbaş, Ender Eren, Erdal Karayazgan, Ersin Darasol (İzmir), Ezgi İldan, Fatih Kıyak, Funda Oral, Gencay Gürsoy, İbrahim Özay, İlhan Gök (Gaziantep), Levent Arslan, Mehmet Arslan, Metin Akar, Mithat Sancar (Ankara), Mustafa Arslan, Nadire Gül, Nejla Demirci, Nezih Kazankaya, Nil Mutluer, Oya Baydar, Ömer Yıldız (Afyon), Özgür Martin, Raşit Şahin, Ruksan İldan, Saniye Denli, Serdar Aksoy, Serdar Kordu, Sezai Temelli, Şenol Karakaş, Şükran Avcı, Tamer Karakaş, Timur Atik, Tuba Özkaya, Turan Yıldırım (Ankara), Yıldız Önen, Yonca Güzelpınar, Zafer Gökdemir, Zeki Tombak, Zişan Tokaç 
 

Kaynak: http://groups.google.com/group/soliletisim?pli=1

İLGİLİ HABERLER:

Yeni solculardan yepyeni bir yeni girişim!

'Daha yenilikçi' solcular Ufuk Uras'tan rahatsız

Yorumlar

Oldu mu şimdi

20 Mayıs 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 3388

Hepsini bir yere koyarım da, 90'larda SİP ile sosyalist devrimcilik yarıştıran Zeki Tombak'ın ne iş var burada?

 

 

AdaptiveThemes