Skip to content

Yasemin Çongar'ın eşinin CIA üyeliği tartışılıyor

2 Şubat 2010, ekleyen Fatih Polatlı

Taraf gazetesi yazarı Yasemin Çongar'ın eşinin CIA için çalıştığı, Vatan gazetesi yazarı Necati Doğru tarafından (yeniden) gündeme getirilmişti. Doğru, 27 Ocak 2010'daki yazısında şunları söylemişti: 

Size “darbecilerin kullanacağı, faydalanacağı, işbirliği yapacağı gazeteciler” diye bir liste vermişler. Aydın ahlakı olan, gazetecilik etiğine titizlenen gazeteci, yayınlama kararı almadan önce “Bu liste doğru olabilir mi?” diye sorar.

Şüphelenir.

Gazeteci okulunda “şüphelenmek sağlıktır” diye öğretilir. Hadi siz çok büyüksünüz, aşmışsınız, çağın büyük adamı olma peşindesiniz, vaktiniz yok. Yayın ekibinizde “aynı idealler-aynı ülküler-aynı amaçlar” uğruna bir olduğunuz ve kocası CIA görevlisi gazeteci hanıma, “araştır bakalım bu liste doğru olabilir mi” diye sorabilirdiniz.

Kızın kocası CIA görevlisi.

CIA, darbelerin ilahı.

Darbeleri CIA üretiyor.

Bizim ordu darbe yapıyor.

Planı CIA’dan geliyor.

Beraber ekip olduğunuz kadın yazar-gazeteci CIA görevlisi kocasına sorsaydı; “Balyoz Darbe Planı’nın yapıldığı 2003 yılında Necati Doğru, Sabah Gazetesi’ndeki köşesiyle oynandığı için Genel Yayın Müdürü’ne küfür etmiş, gazeteciliği bırakmıştı. İşsiz kalmış, 2 yıl hiçbir yerde yazı yazmamış, ancak 2004 yılının Eylül ayında Vatan Gazetesi’nden aldığı davet üzerine yazmaya yeniden başlamıştı. Darbe Planı’nı yapanlar ahmak mı? 2003 yılında köşesi olmayan, işsiz bir gazeteciyi ‘kullanılacak gazeteciler listesine’ niçin alsınlar?” derdi ve karısına “Darling (İngilizce sevgili karıcığım demek), bu listeleri verenler sizi tetikçi yapmaya çalışıyor olabilirler” diye uyarısını yapardı. Gazete çıkartmak için Amerika’dan özel olarak getirttiğiniz ve birlikte çalıştığınız yazar kız sorsaydı; CIA görevlisi kocası, bunları söylerdi.

CIA’nın bile ahlakı var.

Vicdanı kanar.

Mutlaka söylerdi. (Kaynak)

Taraf gazetesinin genel yayın yönetmeni Ahmet Altan, 30 Ocak'ta, Necati Doğru'ya şu cevabı verdi:

Ellerine verdiğimiz “harekât” planlarıyla dolu belgelerden kuşku duydular da, ellerinde hiçbir belge olmadan Yasemin Çongar’ın Amerikalı eşinin CIA ajanı olduğunu fütursuzca yazıp hedef gösterdiler.

Ellerinde hiçbir belge olmadan bir gazetecinin eşinin “ajan” olduğunu yazabilecek kadar “güven dolu” bu insanların, orduya ait “belgeler” karşısında bu kadar “kuşkucu” olmasını nasıl açıklayacağız?

“Kullanılabilecek” tıynette olmalarıyla mı?

O tıynette epey adam var medyada. (Kaynak)

Akşam gazetesinden Oray Eğin, bugünkü yazısında, Ahmet Altan'a cevap vermiş:

Esmiş, kükremiş Ahmet Altan... Ama söylediği pek çok şey boş laf, sadece edebiyat parçalamaları. Öyle çok laf kalabalığı yapmış ki... Ama tek bir şeye açıklık getirememiş: Yasemin Çongar'ın kocası CIA'de çalıştı mı çalışmadı mı... 'Çalışmadı' diyemiyor tabii ki. Diyemez ki...

Sadece CIA'de çalıştığını söyleyenlere meydan okuyor... Oysa Çongar'ın eşinin CIA'de çalıştığı büyük bir sır değil ki.

Bu iddialar daha evvel Taraf'ı allayıp pullayan Batı basınında da gündeme gelmişti. Ancak ne garip ki Çongar kocasının CIA'yle ilişkisi olmadığını söylemişti. 'Akademik çalışmalar yapan birisi' diye bahsetmişti...

Gelin bu bilgileri biraz sorgulayalım... Hem de herkese açık belgeler üzerinden. Taraf'ın yaptığı gibi birinin talimat vermesine, bavulla belge getirmesine gerek yok.

Yasemin Çongar'ın kocasının adı Chris Mason... Yasemin Çongar AFSA'ya yazdığı bir makalenin altındaki kısa CV'sine kim olduğu kadar, kiminle evli olduğunu da yazmış. Tabii AFSA'nın periyodik yayın oganına yazınca bu bir anlamda zorunluluk gibi.

Nedir AFSA? American Foreign Service Association. Amerikan Dışişleri'nde ya da yurtdışı görevlerinde bulunmuş kişilerin haklarını koruyan, hatta devletle onlar adına pazarlık yapan profesyonel bir kuruluş.

Çongar'ın makalesini yayınladığı Foreign Service Journal da AFSA'nın yayın organı...
Çongar'ın eşi Chris Mason'ın bir de unvanı var: FSO... Bu da 'Yabancı hizmet subayı' demek...

Asker kökenli, Dışişleri'nde görev yapmış biri Chris Mason...

Güney Amerika'daki Barış Gücü'nde gönüllü olarak yer almış. Ancak asıl önemli görevi Afganistan'da... Dışişleri Bakanlığı'na bağlı olarak dört sene boyunca Amerika'nın Afganistan'daki güvenlik politikası üzerinde çalışmış...

Naval Postgraduate School'da yer alan biyografisi onun başka görevleri hakkında da bilgi veriyor:

'Dışişleri Bakanlığı'ndayken istihbarat çevreleriyle yakın çalışma içinde oldu, Afganistan'daki aşiretlerin haritalarının çıkarılması gibi gizli projelerde yer aldı. Dışişleri Bakanlığı'nda Afganistan'ın tarihi, kültürü ve kavim-ırk bilgileri konusunda uzman kişi olarak bilir.'

İstihbaratçılarla yakın ilişki içinde olması yeteri kadar açıklayıcı. Ama ille de kanıt isteyene bir sonraki cümle yeteri kadar aydınlatıcı: 'Ayrıca CIA'in Paştun Kızıl Hücresi'nde görev aldı...' Kızıl Hücreler, Amerikan birliklerinin performansını ve etkisini ölçen takımlara verilen ad...

Yasemin Çongar'ın da Milliyet'in Washington temsilcisiyken Afganistan'a gidip oradan yazı dizileri yaptığı arşivlerde var. Bu örnek Çongar'ın meslek hayatında bir şekilde Mr. Mason'la sık sık dirsek temasında olduğunu gösteriyor.

Bitmedi...

Kendisini akademik olarak da geliştiren, çeşitli yerlerde konferanslar veren, makaleler yazan Mr. Mason'ın biyografisinde çarpıcı bir nokta daha var... Ders verdiği pek çok yerin arasında RAND Corporation'da var.

RAND'i Türkiye kamuoyu yakından tanıyor. CIA'e yakınlığıyla bilinen, genellikle CIA ajanlarının yer aldığı bir düşünce kuruluşu. Türkiye'nin adını çok iyi bildiği CIA ajanlarından 12 Eylül darbesi için 'Bizim çocuklar yaptı' diyen Paul Henze ve Graham Fuller da RAND bünyesinde...

RAND'i çok iyi tanımamızın sebebi ise Türkiye için 'Ilımlı İslam' modelini sunan kuruluş olmasıydı.

Bilindiği gibi Cemaat de 'Ilımlı İslam' modelinin payandalarından biri... Bu modelin en büyük karşıtı ise Türk Silahlı Kuvvetleri...

Ne tesadüf ki Türk Silahlı Kuvvetleri bugün Yasemin Çongar'ın hedefinde ve sürekli yıpratılmak için uğraşılıyor...

Şimdi CIA, Taraf, Cemaat, Ordu hep birlikte bir resm oluşturabilir.

Benim aktaracaklarım aşağı yukarı bu kadar.

Şimdi sıra Ahmet Altan'da ve Yasemin Çongar'da: 'Bizim çocuklarla' ne işiniz var? (Kaynak

Yasemin Çongar'ın eşinin CIA üyesi olması 2008 yılında da gündeme gelmiş, Cumhuriyet gazetesinden Hikmet Çetinkaya, "İstihbaratçı mı, gazeteci mi?" başlıklı bir yazı yazmıştı. O dönemde odatv.com tarafından şu bilgiler (ve yorumlar) aktarılmış: 

1966 doğumlu Yasemin Çongar, haberciliğe ilk olarak ANKA haber ajansında 1984’te başladı. Sonraki yıllarda, Behice Boran’ın liderliğindeki TİP’e yakınlığıyla bilinen Yarın ve Bilim ve Sanat dergilerinde çalıştı. Buradaki çalışmaları sonucunda DGM’de komünizm propagandası suçu ile yargılandı ve beraat etti.

Ardından Hasan Cemal’in yardımıyla Cumhuriyet Gazetesi’ne geçti. 1990’larda BBC Londra’da görev yaptıktan sonra, Türkiye’ye döndüğünde Strateji Mori adlı ilaç, finans, telekom sektörlerinde uzmanlaşan kurumsal iletişim ve toplumsal araştırmalar şirketinde çalışmaya başladı.

Buradan ayrıldıktan sonra Yeni Yüzyıl Gazetesi’ne geçen Çongar, 1995’te Milliyet Gazetesi’nde göreve başladı. Milliyet’in Washington muhabirliğini üstlenen gazetecinin, aynı zamanda Agos Gazetesi’nde yazıları ve söyleşileri yayınlanmaya başladı. Ardından CNN Türk’ün Washington muhabirliğini yapmaya başlayan Çongar, ABD’li bir diplomat ve CIA görevlisi ile evlendi.

Odatv.com'a gelen bilgilere göre Çongar, şimdilerde eşinden boşanmadı ama ilişkileri iyi değil. Hakkında komplo teorileri yazılsa da Yasemin Çongar’ın Türkiye’ye gelmesinin nedeni özel hayatındaki karışıklık yüzünden olduğu gelen bilgiler arasında.

Yasemin Çongar’ın, kaynak belirtmeden haber yaptığı bilinir. Bu nedenle yazılarına hep kuşkuyla bakılır.

Hırslı oluşu meslektaşları tarafından sevilmemesine neden olmuştur. Türkiye’de bu kadar radikal yazılar yazmasının sebebi de bir anlamda Amerika’ya oynamasıdır.

Bazı yazarların düşündüğü gibi belki de Yasemin Çongar’da’ Pulitzer Ödülü’ alsam diye düşünüyordur…

Şu anda Türkiye’de yaşayan Yasemin Çongar, Taraf Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmen Yardımcılığı’nı yapıyor. (Kaynak)

İLGİLİ HABER:

Çongar'ın eşinin ve Altan'ın yalancılıklarının belgesi!

Yorumlar

M. Chris Mason'dan tekzip metni

3 Şubat 2010, yazan Erkin Özalp,
Yorum no: 1871

Yasemin Çongar'ın eşi Akşam gazetesine bir tekzip metni göndermiş:

Gazetenizde 2 Şubat 2010 tarihinde yayımlanan Oray Eğin tarafından yazılmış "Ahmet Altan CIA'den Mr. Mason'ı tanıyor mu?" başlıklı makale, hakkımda asılsız, ve yanlış beyanlar içermekte olup; tarafınızdan derhal bir tekzip yazısı yayımlanmasını talep ediyorum.

Makalenizde yanlış bir biçimde ifade edildiğinin aksine ben ne şu anda ne de geçmişte hiçbir zaman Central Intelligence Agency'nin yani CIA'in bir çalışanı oldum.

Ne şimdi ne de geçmişimde herhangi bir zamanda RAND kurumunda çalıştım ne de yazınızda belirtildiği gibi orada eğitim gibi bir faaliyetim oldu. Yine ne CIA'den ne de RAND kurumundan hayatımın hiçbir döneminde yazınızda ima edildiği gibi tazminat ya da başka bir şekilde ödeme aldım.

Ben emekli olmuş bir diplomatım ve Afganistan konusunda akademik çalışmalarda bulunmuş bir akademisyenim.

Bununla birlikte "Dışişleri Memuru" anlamına gelen "Foreign Service Officer" kelimelerini akıl almaz bir biçimde tercüme ederek tamamen farklı bir anlamda yani yazınızda belirtildiği gibi "Yabancı Hizmet Subayı" şeklinde tercüme etmek suretiyle bu konu sanki üstü kapalı ve gizli bir şeymiş gibi yansıtılmakla, hakkımda şüpheye yol açmakta ve itibarımı zedelemektedir. Böyle bir yazı yayımlamanız, yayın yoluyla hakaret, iftira ve karalama unsurları içermektedir.

Konuyla ilgili sonraki dava ve diğer yasal haklarımı saklı tutar, acil cevabınızı rica ederim.
Saygılarımla, M. Chris Mason 2/2/2010 (Kaynak)

Oray Eğin'in Chris Mason'a cevabı

4 Şubat 2010, yazan Fatih Polatlı,
Yorum no: 1877

Bir dönem Washington'da çalışan gazeteci Yasemin Çongar Mason'ın eşi Chris Mason, dün eşinin gazetesi Taraf'a bir açıklama yazarak kendi kendisini yalanladı! Nasıl mı?

CIA'de çalışmadığını, RAND'de bulunmadığını yazmış. Bana yolladığını söylediği bu mektup benim elime geçmeden Taraf'ta yayınlandı...

Mason'ın reddine karşılık bizzat kendisinin ders verdiği okulun sitesinde yer alan biyografisi farklı şeyler söylüyor.

'Kıdemli araştırma görevlisi' olarak bulunduğu ve ders verdiği Naval Postgraduate School'un sitesinde biyografisi var Mason'ın.

CIA'e yakın bir düşünce kuruluşu olan RAND'de ders verdiği de, CIA'in Afganistan'daki 'Paştun Kızıl Hücresi'nde görev yaptığı da bu biyografide yazıyor.

Ancak ne garip ki Naval Postgraduate School'daki bu biyografi apar topar İnternet sitesinden kaldırıldı. Dün, NPS'e bir mektup yazarak bu ani değişikliğin sebebini sordum ancak herhangi bir yanıt alamadım.

NPS'in 'Culture and Conflict Studies' (Kültür ve Çatışma Çalışmaları) bölümünü Chris Mason'ın yakın arkadaşı Thomas Johnson yönetiyor. İkilinin çeşitli yayın organlarına yazdığı ortak imzalı makaleleri de var.

CIA'de çalışığı ve istihbarat operasyonlarında yer aldığı, ayrıca RAND'de ders verdiği bilgileri işte bu kadar yakından dahil olduğu bu okuldaki biyografisinde var.

Kendisinin bizzat ders verdiği okul bunları uydurmuş olabilir mi? Dahası bu okulun bölüm başkanı da arkadaşı. Böyle bir şeye inanılır mı?

Dahası neden panikle, apar topar bu biyografi yangından mal kaçırır gibi siteden kaldırılıyor? Bugüne kadar bir problem olmadı bu biyografideki bilgiler de şimdi Türkiye'de tartışılınca mı kaldırıldı acaba? Merak ediyorum...

Yoksa meşhur casus romanı kahramanı Jason Bourne gibi bir 'hafıza kaybı' sorunundan mı mustarip Mr. Mason? CIA'de çalıştığı günleri hatırlamıyor belki de...

Söylesin bakalım Ahmet Altan, Yasemin Mason ve enişte Chris Mason: Kim yalancı?
Gelelim bir başka kuruluşa...

Chris Mason 'Center ve Advanced Defense Studies'de kıdemli üye. Bu kuruluş bugünün ve yarının güvenlik politikaları üzerine yoğunlaşıyor, bu konularda uzmanlaşmış kişileri bünyesinde barındırıyor.

Peki başka kimler var bu kuruluşta? Gelin Chris Mason'ın yol arkadaşlarını, aynı kuruluşta görev yaptığı kişilerden bazılarını tanıyalım...

Anthony Shaffer'ın biyografisi onun 'CIA, FBI, NSA gibi kuruluşların gizli operasyonlarında kilit rol oynadığını' gösteriyor.

Jerrold Post kariyerinin tam 21 yılını CIA'e adayan ve bu kuruluşta 'Kişilik ve siyasi davranış analiz merkezi'ni kuran bir isim.

Lestor Hyman ise Clinton'ın başkanlığı döneminde Başkan Yardımcısı, Anayasa Mahkemesi Başkanı ve CIA Başkanı adaylarının geçmişini araştıran ve inceleyen bir hukukçu.

Yolu CIA'den geçen bu kişiler yani 'bizim çocuklar' Chris Mason'la aynı çatı altında çalışıyor.

Bu arada neyse ki Chris Mason bir dönem Dışişleri'nde çalıştığını reddetmiyor. Bir aralar Washington'dan yolladığı haberlerde eşi Yasemin Mason 'Bir Dışişleri yetkilisi' ya da 'Dışişleri'nden bir kaynağa göre' gibi ibareler kullanıldı. Bu kaynak da evdeki koca olsa gerek!

Aslında bu işleri, Dışişleri'nde görevli biriyle evli olup gazetecilik yapmanın nasıl işlediğini en iyi bir başka Taraf yazarı bilir...

Nasıl ki Yasemin Mason kocasının uzmanı olduğu Afganistan'a gidip oradan yazılar yazdı... Amberin Zaman da kocası Ermenistan'daki Amerikan Büyükelçiliği'nde çalıştığı için sıkı bir Ermenistan hayranı oldu, hatta Ermenilerden 'özür' kampanyasına da destek verdi...

Keşke Amberin Zaman 'diplomat kocayla' gazeteciliğin nasıl işlediğini anlatsa da biz de öğrensek!

Kaynak: http://www.aksam.com.tr/2010/02/04/yazar/16173/oray_egin/ chris_yasemin_mason_ciftinin_ozel_tarihi.html

ORAY EĞİN'İN SÖZÜNÜ ETTİĞİ BİYOGRAFİYLE İLGİLİ HABER:

Çongar'ın eşinin ve Altan'ın yalancılıklarının belgesi!

 

 

AdaptiveThemes