Skip to content

Yasakları kaldıran navige.com ne kadar güvenilir?

4 Haziran 2010, ekleyen Fatih Polatlı

Türkiye'deki İnternet yasaklarının kapsamının giderek genişlemesi nedeniyle, neredeyse tüm İnternet kullanıcıları, bilgisayarlarının ayarlarında bazı değişiklikler yapma yoluna gidiyor. Kimileri DNS ayarlarıyla oynuyor, kimileri vekil sunuculardan (proxy) yararlanıyor. Youtube yasaklarının sıkılaştırılmasıyla (ve bazı Google hizmetlerine erişimin zorlaşmasıyla) birlikte hızla popülerleşen yasak delme aracı ise navige.com. Peki, bir "otomatik vekil sunucu uygulaması" olan navige.com ne kadar güvenilir?

navige.com sitesinde yapılan açıklamaya göre, %100 güvenilir! Aynen şöyle yazmışlar:

"Navige %100 güvenlidir. Kullanıcı bilgileri, şifre ya da İnternet üzerinden gönderdiğiniz kredi kartı gibi hiçbir bilgi gözlenmez veya arşivlenmez." (Kaynak)

Peki, navige.com'un sahibi kim?

Belli değil! Sahibi her kimse, İnternet alan adı kaydını gizli tutmayı tercih etmiş. Bilgilerini gizli tutmak için de Domains by Proxy şirketine para ödemiş (Kaynak). 

Bir başka ilginç nokta, navige.com'un sadece Türkçe sayfalarının bulunması. Google aramalarından anlaşılabileceği üzere, dünyanın diğer ülkelerinde hiç bilinmiyor. Belli başlı vekil sunucuların (proxy) tümü hakkında Wikipedia aracılığıyla bile bilgi edinilebilirken, navige.com hakkında hiçbir bilgiye ulaşılamıyor (Kaynak). Kısacası, bir "kapalı kutu" ile karşı karşıyayız! 

Vekil sunucular (proxy), İnternet sayfalarına erişirken araya giren sunucular. Örneğin youtube.com'a bağlanmak istediğinizde, bilgisayarınız vekil sunucudan bunu talep ediyor, vekil sunucu youtube.com'a bağlanıyor ve oradan aldığı verileri size aktarıyor. Böylece, youtube.com'a erişim yasaklarını da aşmış oluyorsunuz. 

Ama bu arada, youtube.com ile bütün iletişiminiz, vekil sunucu üzerinden gerçekleşmiş oluyor. Yani, vekil sunucunun kontrolünü elinde bulunduran kişiler, hangi videoları izlediğinizi öğrenme şansına sahip. 

Bunun pek bir önemi bulunmayabilir... Ama navige.com'dan yararlanmak için bilgisayarınızın ayarlarını değiştirdikten sonra bunlara dokunmazsanız, e-posta adresinize bakarken, bankacılık işlemi yaparken, facebook'a girerken vb. yaptığınız tüm işlemler ve bu arada şifreleriniz, navige.com sunucuları tarafından kaydedilebilir. Nitekim, vekil sunucu kullananlara, şifre gerektiren işlemleri bunlarla yapmamaları öneriliyor! (Kaynak1, Kaynak2, Kaynak3)

Bu arada, navige.com'un ana sayfasında, "Kullanıcılar ne diyor?" başlıklı bir bölüme yer verilmiş. Birinci sırada, Radikal gazetesinin "sanal alem yazarı" M. Serdar Kuzuloğlu'na ait olduğu iddia edilen bir cümle var: "Internet'te sınırları aşmak konusunda Türkçe destek de alabileceğiniz en kolay uygulamaların başında Navige.com geliyor" (Kaynak).

Oysa, verilen bağlantıya tıklayınca anlaşıldığı üzere, benzer içerikteki cümleler Radikal'de gerçekten de yer almış olsa bile, M. Serdar Kuzuloğlu'na ait değil! Bunlar, imzasız bir "sanal alem" yazısında geçmiş... (Kaynak

Radikal yazısındaki ilgili cümleler şöyle: "Sınırları aşmak için bir diğer yöntemse proxy sunucuları kullanmak. (...) Bu konuda Türkçe destek de alabileceğiniz en kolay uygulamaların başında Navige.com adresindeki ücretsiz hizmet geliyor."

Ama şu söylenmemiş: Türkçe dışındaki hiçbir dilde destek alamıyorsunuz zaten!

Türkiye'deki İnternet yasakçılığı yüzünden, insanlar, Google'a girmek için bile, risk almak zorunda kalıyor. Bu arada, navige.com gibi, ne olduğu belli olmayan, arkasında kimlerin bulunduğu gizli tutulan "çözüm"ler üretiliyor... 

İLGİLİ YAZILAR:

Türkiye'deki Youtube sansürü sıkılaştırılmış

Google'a erişim engellemesine utanmazca açıklama

Yorumlar

Geçici çözüm

5 Haziran 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 3516

Bir teknoloji sitesinde bu uygulanan sansüre (geçici) bir çözüm olarak şu konu açılmış. Orada bir çok yöntem mevcut.

Google sitelerine erişmenin bir yolu

5 Haziran 2010, yazan Erkin Özalp,
Yorum no: 3519

Windows kullanıcıları, host(s) dosyalarında değişiklik yaparak, youtube.com bağlantılı son IP yasaklarından kaynaklanan erişim engellerini aşabiliyor (denedim, oldu). 

Söz konusu dosya şurada bulunuyor:

C:\WINDOWS\system32\drivers\etc

Windows 7 kullanıcılarının, etc klasörünün altındaki hosts dosyasını değiştirebilmek için, Notepad programını yönetici (administrator) olarak çalıştırmaları gerekiyor. Bunun için, Başlat (Start) düğmesine tıklayıp Notepad'e ulaşmak, sağ tıklamak ve "Run as Administrator" (Yönetici olarak Çalıştır) seçeneğini kullanarak programı çalıştırmak gerekiyor. Ardından, dosya açma penceresinde, seçili bulunan "Text Documents (*.txt)" (Metin Belgeleri) yerine "All files" (Tüm dosyalar) seçeneğini kullanarak, yukarıda belirtilen klasörün altındaki hosts dosyasını açıyorsunuz. Son olarak, dosyanın sonuna şu satırları ekleyip kaydediyorsunuz: 

74.125.43.103 docs.google.com
74.125.43.103 translate.google.com
74.125.43.103 code.google.com
74.125.43.103 pages.google.com
74.125.43.103 video.google.com
74.125.43.103 translate.google.com.tr
74.125.43.103 docs.google.com
74.125.43.103 sites.google.com
74.125.43.103 books.google.com
74.125.43.103 chrome.google.com
74.125.43.103 sketchup.google.com
74.125.43.103 froogle.google.com
74.125.43.103 labs.google.com
74.125.43.103 mars.google.com
74.125.43.103 moon.google.com
74.125.43.103 notebook.google.com
74.125.43.103 toolbar.google.com
74.125.43.103 browsersync.google.com
74.125.43.103 catalog.google.com
74.125.43.103 codesearch.google.com
74.125.43.103 dir.google.com
74.125.43.103 earth.google.com
74.125.43.103 groups.google.com.tr
74.125.43.103 shopping.google.com
74.125.43.103 sky.google.com
74.125.43.103 support.google.com
74.125.43.103 tools.google.com
74.125.43.103 wap.google.com
74.125.43.103 answers.google.com
74.125.43.103 google-analystics.com

Bu yöntemle Google'a ait sunuculara doğrudan doğruya eriştiğinizden, herhangi bir güvenlik sorunu da bulunmuyor...

Kaynak: http://www.google.com/support/forum/p/gmail/thread?tid=1763a5310091caa8&hl=tr


Navige için güvenlik testi

7 Haziran 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 3533

PAC dosyası (proxy otomatik konfigürasyon dosyası) web tarayıcı yazılımınıza hangi siteyi hangi proxy ile açması gerektiğini söyleyen bir dosyadır. İçinde bir tane JavaScript fonksiyonu bulunur. Tarayıcı yazılımı dosyadaki fonksiyona girdi olarak gitmek istediğiniz adresi vererek çıkışta hangi proxy 'i kullanacağını (veya kullanmayacağını) bu yolla öğrenir. Bu dosyayı Notepad'le açarak şöyle bir fikir sahibi olabilirsiniz. Ama çok anlaşılır gelmeyebilir. Onun yerine http://code.google.com/p/pactester adresindeki uygulamayı kullanarak hangi web sitelerinin proxy ile, hangilerinin direkt bağlantı ile açıldığını görebilirsiniz. (Google Code'a da angut sansürü yüzünden erişemiyoruz, hosts dosyasını vermiş arkadaş sağolsun, onu da ekleyip yolunuzu bulun)

Windows veya Linux komut satırından ;

pactester -p
-u http://adres şeklinde çağırıyorsunuz. PAC dosyası için http://go.navige.com adresini web tarayıcınız ile ziyaret edin.

Ben test için http://www.youtube.com ve https://www.isbank.com.tr adreslerini sorguladım. Youtube için proxy.byterelay.com adresinden geçiriyor. İş bankası direct.

Zaten bankacılık, online alışveriş vb işlemler SSL (secure socket layer) ile şifrelenir. (Bankanız SSL kullanmıyorsa zaten geç o bankayı) Şifrelenen web sayfalarını adres çubuğundaki https:// ile başlamasından tanırsınız, http -secure yani güvenli.

İşin özü, eğer proxy'niz bilgileri çalıyor olsa bile SSL ile şifreli bilgileri bankanız ve siz dışında kimse okuyamaz. O mantıkla düşünecek olursak ben TTNET'te işe girer (hatta onu bırak internet kafe açıp ana makinaya packet sniffer kurar) ve milletin kredi kartı numaralarını toplayıp 3 ay sonra İsviçre'ye kaçardım.

Milletimiz nedense böyle şeylerin altında bit yeniği aramayı seviyor. Nedense de bu potansiyel bit yenikleri hep bankacılıkla ilgili oluyor.
Bilgisayar ya hani sihirli kutu, içinde ne geçiyor bilinmez, ondan sanırım.

Sevgiler.

HTTPS/SSL ne kadar güvenli?

7 Haziran 2010, yazan Erkin Özalp,
Yorum no: 3535

İnternet'teki Türkçe kaynaklar yetersiz olsa da, İngilizce kaynaklardan anladığım kadarıyla, SSL (ya da yeni adıyla TLS) ibaresinin her tür güvenlik sorununu çözdüğünü düşünmek pek akıllıca değil... 

"Güvenli" sayılan bağlantılara da müdahale edilebiliyormuş... Hem farklı devlet kuruluşları hem de şirketler, şifreli İnternet bağlantılarına burunlarını sokmak için farklı araçlara başvuruyormuş. 

Örneğin, https/ssl trafiğini izlemeye ve aktarılan verileri deşifre etmeye yaradığı iddia edilen ürünlerden biri şu:

http://www.ed-system.sg/HTTPS-SSL.html

Şirketlerin SSL/TLS protokolüyle kurulan bağlantılara nasıl müdahale ettikleriyle ilgili bir yazı:

http://searchsecurity.techtarget.com.au/articles/35660-TUTORIAL-How-SSL-encrypted-Web-connections-are-intercepted

Yukarıda bağlantısı verilen yazıda anılan Blue Coat şirketinin, "güvenli/şifreli" bağlantılara nasıl müdahale edildiğiyle ilgili bir belgesi:

http://www.bluecoat.co.jp/downloads/manuals/SGOS_DG_4.2.x.pdf

 

Navige'ye neden güvenmemeli?

9 Haziran 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 3537

O kadar uzun uzadıya araştırmaya gerek yok. Böyle iddialı bir hizmet sunanlar hepi topu bir sayfalık tanıtım-bilgilendirme sayfalarında bariz yalanlara başvurma ihtiyacı duyuyorsa vardır bir bit yeniği bu şeyin arkasında:

"Navige hızlıdır. Çünkü Navige Amerika'da bulunan sunucular üzerinden çalışmaktadır."

Vay anasını sayın seyirciler! Çünkü server'ları Amerika'daymış! Başka sorumuz yoktur...

navige neden çöktü?

9 Haziran 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 3543

anlaşıldığı kadarıyla navige kullananlar ciddi sorunlarla karşı karşıya kalmaya başlamış:

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?id=19328206

http://www.facebook.com/Navige.Engelsiz.Internet

herhalde youtube/google ip yasakları nedeniyle kullanıcı sayılarının artmasına hazırlıksız yakalandılar. proxy hizmeti sunmak gibi ciddi bir iş için gerekli altyapıya da sahip olmadıklarından, "sunucularımız amerika'da olduğundan çok hızlıyız" türü laflarının boş laflar olduğu ortaya çıkmış oldu.

inşallah, verdikleri/verecekleri hasar bu kadarıyla sınırlı kalır.

olmuyor

9 Ağustos 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4143

o dediğin her pc de olmuyor...

ben de internete "navige

25 Ağustos 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4316

ben de internete "navige güvenli mi" diye yazdım ve sizin yazınızı buldum.. allahtan yazmışsınız.. gerçekten çok minnettarım.. proxy nin bu kadar önemli bi şey ve tehlikeli olabileceğini bilmiyordum..

benim uyuz olup araştırmamın sebebi birincisi bilinçli kullanıcıyım, ikincisi site de hiç reklam yoktu...reklam ne alaka derseniz.. ne bileyim en basitinden v-tunnel, k-tunnel bile reklam koyuyor her tarafa değil mi.. yani bu iş bedavaya olmaz... o yüzden şüphelendim.. çok sade çok anlaşılır.. dünyanın en aptal adamı bile yapabilsin diye videolar felan.. ama bi tane ışıldayan reklam yok.. kimse bizden faydalanmak istemiyor reklam göstererek :) yani şunu açıkça söyleyebilirim ki.. eğer siz navige'yi kullanıyorsanız şunu unutmayın.. hiç bir iyilik bedava değildir..

güvenli değilse kullanmayız

11 Eylül 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4527

güvenli değilse kullanmayız kardeş biz de

 

 

AdaptiveThemes