Skip to content

Yandaş (haş)erat paşalığa soyundu, savaş uzmanı oldu

3 Ağustos 2010, ekleyen Ali Mert

“Yeni iktidar”ın, eski dönemin askeriyesini hizaya getirme sürecinde, hukuk/guguk ikilisiyle birlikte savaş/taktik/profesyonellik üçlüsü de giderek daha etkin şekilde devreye girmeye başladı. YAŞ dönemi de gelecek on yılın komuta kademesini şekillendirme sürecinde kritik müdahalelere yahut yeni manevralara sahne olurken, bir yandan savcılık soruşturmaları sürüyor, diğer yandan “şurada şöyle zaafınız vardı, orada böyle değil şöyle savaşacaktınız, bakın gez/göz/arpacık böyle olur” temalı, “hadi profesyonel ordu kuralım, direkt bize bağlayalım” alt-temalı çalışmalar da hızlanıyor.

                                 

Yandaşgiller arasında, askeri uzmanlığı en ileri derecede olan ve terfi bekleyenler Taraf ve Ahmet Altan. Savaş sanatı konusundaki engin birikimlerini her fırsatta ortaya koyan bu ikili, askeriyenin PKK saldırıları karşısında ne türden büyük zaaflar gösterdiğini, niye bir türlü “uyanık” olamadığını, eline nal gibi istihbarat verilmişken nasıl da bunu kullanmayı başaramadığını, falanca karakolun aslında oradan değil de buradan savunulması gerektiğini, konuşlanma hatalarını, koskoca ordunun sınırdan 150 kişi geçerken görmeyi nasıl beceremediğini, halbuki kendine gelen fotoğraflardan her şeyin açık seçik gözüktüğünü vb. vb. örneklerle ortaya koymayı hep başarıyor. Arada “barışın dili”, “açılımın gülü” gibi yönsemeleri olsa da, “savaşsa savaş, biz onlardan da iyi anlarız, bakın profesyonel olsa bu türden zaaflar olmaz” gazı için elinden gelen her şeyi yapıyor.

Nitekim, daha dün “Heronlar görüyor, siz göremiyorsunuz, yuh olsun” haberini patlatmıştı. Genelde Taraf patlatıyor, ertesi gün Bugün haber tekrarı yahut takibi yapıyor. Bugün de öyle oldu ve Bugün’ün “Yine Heron, Yine İhmal” manşeti “Heron’dan görüyorsunuz da niye müdahale edemiyorsunuz, siz ne biçim askersiniz, bize vereceksiniz ki, daha Heron görür görmez işi bitirelim” yaklaşımını güzelce ortaya koydu.

Yandaşlardan Yeni Şafak ise “Reşadiye’de İhanet Kokusu” manşeti ile “yeni bir olay” buldu. Askeriy zaaf haberlerinin en önemli taraflarından biri de bu; “Ya içeride casus varsa, PKK baskınları için istihbarat taşınıyorsa, açılımı birlikte baltalıyorlarsa, bunların başındaki ordu komutanını sakın ha atama!” Kendi atamalarını sağlamak, paşalığı kapmak için fena bir yöntem değil sahiden de. Kirli mi? Olabilir, tabii ki...

Neticede, ortada çeşit çeşit savaşlar var ve bu savaşlara dair adlandırmalar: Terörle savaş, iç savaş, kirli savaş, düşük yoğunluklu savaş, profesyonel olsun artık bu savaş, açılım diye diye azsın bu savaş...

Birinin komutanı başka, öbürününkü başka olursa olmaz, zaaf doğar... Birininkini kapan, diğerlerini de kapar; bastır yandaş!..
 

 

 

AdaptiveThemes