Skip to content

Vincent van Gogh deli değilmiş!

7 Ekim 2009, ekleyen Erdem Yürekkaya

Kendi kulağını kestiği rivayetiyle tanınan Hollandalı ressam Vincent van Gogh’un mektuplaşmaları, sanatçının aslında son derece “rasyonel düşünen” bir insan olduğunu açığa çıkarmış. Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi’nin müdürü Axel Ruger, Van Gogh’un yazdığı ve ona yazılan yaklaşık 900 mektubun yanı sıra resimlerinin eskizlerinin değerlendirilmesi sonucu, sanatçının kafasından geçenlerin ilk kez ortaya çıkarıldığını açıklamış. Van Gogh, sürekli olarak araştıran ve kendisini geliştirmeye çalışan biriymiş.  

Van Gogh’un mektuplaşmalarını içeren altı ciltlik ve toplam 2240 sayfalık bir kitap yayımlanırken, Van Gogh Müzesi’nde de konuyla ilgili bir sergi açılmış.
 
Mektuplaşmalar üzerinde çalışanlardan ve yeni çıkan kitabın editörlerinden biri olan müzeci Leo Jansen, şu değerlendirmeyi yapmış:
 
“Onun, bugüne kadar bildiğimiz gibi çılgın bir dahi değil, gerçekten de çok rasyonel biri olduğu anlaşılıyor. Yaptıklarının fazlasıyla farkındaydı, amaçlarını kendisi belirlemişti ve adım adım bunlara ulaşmaya çalışmıştı.”
 
Yaşadığı dönemde ün kazanamayan ve maddi sıkıntılar içinde yaşayan Vincent van Gogh, 37 yaşında intihar etmişti.
 
Van Gogh Müzesi’nde açılan sergiyle ilgili bir video:
 
http://en.rian.ru/video/20091007/156378178.html
 
 
Kitabın bazı sayfalarının bulunduğu PDF dosyası:
 
http://www.vangoghmuseum.nl/download/VanGogh_bookedition_preview_EN.pdf
 
 
Müzenin kitapla ilgili sayfası:
 
http://www.vangoghmuseum.com/millais/index.jsp?page=200942〈=en
 
 
Kaynak: http://uk.reuters.com/article/idUKTRE59445H20091005
 

 

 

 

AdaptiveThemes