Skip to content

Venezüella'da Bolivarcı Ulusal Polis gücü kurulmuş

22 Aralık 2009, ekleyen Fatih Polatlı

Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, yeni bir polis gücü olan Bolivarcı Ulusal Polis’in ilk biriminin göreve başlama törenine katılmış. Ülkedeki polis reformu kapsamında oluşturulan yeni gücün amacı, suçlarla daha etkin bir şekilde mücadele etmekmiş. Yeni polis gücünde görevlendirilenlerin maaşları, normal polis memurlarının ortalama maaşının üç katı kadar olacakmış.  

venezuelanalysis.com’da çıkan habere göre, Chavez, geçtiğimiz ay, ülkede işlenen suçların Bolivarcı devrimi tehdit eden bir “karşı devrimci beşinci kol” haline geldiği uyarısında bulunmuş. Venezüella’nın devlet başkanı, halkın saygı duyduğu ve halk tarafından yönetilen bir polis gücüne gereksinim duyulduğunu söylemiş.
 
Anketlere göre, Venezüella yurttaşları, ülkede işlenen suçları en büyük sorun olarak görüyormuş. Çoğu semtte çeteler faaliyet gösteriyormuş ve silahlı soygunlar, insan kaçırma eylemleri ve cinayetler yaygınmış. Adalet Bakanlığı verilerine göre, bu yılın ilk 11 ayında 12 binden fazla cinayet işlenmiş.
 
Hugo Chavez, yeni polis gücünün hümanist bir etik çerçevesinde eğitim aldığını vurgulamış. Yeni polis gücü, insan haklarını temel alarak, suçların önlenmesi doğrultusunda mücadele edecekmiş.
 
Yeni gücün 2010 bütçesi 1,64 milyar bolivar (764 milyon dolar) olacakmış. Chavez, daha önce, bu güce bağlı polislerin aylık esas maaşlarının 2800 bolivar (1300 dolar) olacağını açıklamış; bu da, Venezüella’daki ortalama polis maaşının yaklaşık olarak üç katıymış.
 
Başlangıçta, 950 kişilik bir polis gücü, başkent Karakas’ın en fazla suç işlenen semtlerinde faaliyet gösterecekmiş. Ancak hükümet, zaman içinde, bu güce bağlı polislerin sayısını artırmayı ve faaliyetlerini de ülke ölçeğine yaygınlaştırmayı hedefliyormuş.
 
Şu anda, Venezüella’da faaliyet gösteren ve her biri farklı yerel yönetimlere, eyalet yönetimlerine ve ulusal iktidara bağlı olan 126 değişik polis birimi bulunuyormuş. Polis reformunun hedefleri arasında, bu konuda ulusal standartların getirilmesi ve polislerin profesyonelleştirilmesi de bulunuyormuş. Bu arada, polis birimlerinden bazıları, ülkedeki çetelerle işbirliği içindeymiş.
 
Venezüella İçişleri ve Adalet Bakanı Tarek El Aissami, yeni polis gücünün baskıcı olmayacağını, Bolivarcı devrimin sosyalist ideallerine bağlı kalarak suçu azaltmaya yönelik önleyici tedbirler alacağını açıklamış. Bu polis gücü, oligarşinin çıkarlarını değil, halkın ve yerel toplulukların çıkarlarını gözetecekmiş. El Aissami, Ulusal Polisin yerelliklerde bir barış kültürünün oluşmasını sağlarken, burjuva kapitalist modelden devralının şiddeti ortadan kaldıracağını söylemiş. Yine bakanın açıklamalarına göre, yolsuzluğa bulaşan ya da ayrıcalıklarını kötüye kullanan polis memurlarına yönelik düzeltici önlemlere başvurulacakmış ve tek bir polis memurunun bile yolsuzluklara bulaşmasına izin verilmeyecekmiş.
 
Muhalifler ise, beklenebileceği üzere, polis reformuna eleştirel yaklaşmış. Bazı muhalifler, Chavez’i, polis gücünü “siyasallaştırmaya” çalışmakla suçlamış. Buna karşın, Chavez, Pazar günü yaptığı konuşmada, muhaliflerin, yalnızca, zenginlerin çıkarlarını savunan bir polis gücü istediğini söylemiş.
 
Kaynak: http://www.venezuelanalysis.com/news/5021

 

 

 

AdaptiveThemes