Skip to content

Vay Zeki Müren vay...

3 Eylül 2010, ekleyen Ali Mert

CIA'den destek görüp parasıyla "özgürlük ve demokrasi düdüğü" öttürmek suretiyle Soğuk Savaş'ta Sovyetler'e karşı mücadele verenlerin anlatıldığı, Frances S. Saunders'in "Parayı verdi düdüğü çaldı" kitabında Zeki Müren'in yeri var mı? Yok tabii ki! Ignazio Silone'nin ise var, bunu öğrenmek için şuraya tıklamanız lazım: Kaynak.

Ignazio Silone adı popüler olmadığı için pek tıklanmayan bu habere, adeta Zeki Müren'i bir paravan olarak kullanıp "tık almaya" çalıştığımız için bizi bağışlamanız lazım! Ama yok, ben böyle saçmalıkları bağışlamam, bana illa Zeki Müren'le ilgili başka yerde bulamayacağım orjinal bir haber verin derseniz, epey bir "özel" olacak ama, o da var:

Birincisi, benim İstanbul'daki berberim, Beşiktaş'ta  Mısırlıbahçe Sokak'ın başındaki pasajın bodrum katında  (Akaretler caddesinden, Kabalcı'nın oradan yukarı doğru devam edin, Mudurnu'nun karşısı bu sokak olur, biraz gidin, soldaki pasaj) Kuaför Ertan olup Zeki Müren'in eski özel berberidir. Uğrarsanız, Bodrum'daki özel günlerini, Müren'le Bülent Ersoy arasındaki ilişkinin bilinmeyenlerini vb. anlatabilir. Hatta anlata anlata, bunun kitabını da yazdı, henüz dosya halinde, bana yayınevi bulmam için baskı yapıyor, gitmişken "magazin kitaplarını kim basar, kaça basar, sonra bunun haberi magazin basınında nasıl çıkar" vb. konularda fikir ve önerilerinizi paylaşırsanız da iyi olur.

İkincisi, Morrissey diye - Bono kadar olmasın - mühim bir şarkıcı şahsiyet vardır. Kendisi dört, beş yıl kadar önce, İstanbul'da bir konzert verdiydi. Özellikle The Smiths dönemi, hoppidik zoppidik şarkıları vb. ("The Last of the famous international playboys" favorimdir - bkz. dipnot bölümü) severim keratayı. Her neyse, gittik konzertine, dinledik. Eşcinsel kimliğiyle de bilinen şarkıcımız konsere çıkar çıkmaz önce bir "Merhaba" dedi. Sonra  "Zeki Müren". Sonra da "Morrisey". Konser bu Zeki Müren anonsuyla başladı işte. İnanmıyorsanız, aşağıdaki videodan dinleyebilirsiniz (Youtube bağlantısı: http://www.youtube.com/watch?v=rgSy_j9OTsA). Birinci dakika, yirminci saniye. Başka da "Vay Zeki Müren vay..." diyebilecek özel bir haber yok bende!..

video: 

 

 

AdaptiveThemes