Skip to content

Vay Komiser Columbo vay...

8 Eylül 2010, ekleyen Ali Mert

Soğuk Savaş döneminde CIA’in ve “özgürlük”çü yan kuruluşlarının sanatçıları “teşkilat”a ve “para”ya bağlama biçimlerinin ele alındığı “Parayı Verdi Düdüğü Çaldı” adlı kitabında gazeteci  Frances S. Saunders, ABD’deki McCarthy dönemini anlatırken zorlanmış. Zira, CIA “komünist olmayan bir sol” yaratıp Amerikan değerlerine ve kültürüne “seçkin” bir alan açmaya çalışırken, dışişleri ve Mc Carthy bu alandaki “tatlısu solcuları”na, “insan hakları, demokrasi ve özgürlük memurları”na bile tahammül gösteremeyen, hepsini asıp kesen daha etkili bir politikayla karşısına çıkıp CIA’yı zorlamış, hatta belli noktalarda planlarını bozmuş.  Aynı amaç uğruna olsa da, ince/sinsi çalışanlar ile kalın/açık çalışanların “ortak çalışma” gerginliği diye özetlenebilir...

Arada olan Peter Falk’a (biz onu Komiser Columbo karakteriyle tanıyoruz) olmuş. Kendisi, tam da bu netameli dönemde CIA’ye başvurmuş, ancak CIA’nın başındaki Allen Dulles ile McCarthy’nin düzenli olarak “gerilim ve uzlaşı” görüşmeleri yaptığı bir dönemde, sendikacı geçmişi nedeniyle, McCarthy’cilerin vetosunu yemiş. Yoruma göre,  “CIA’nın bu kaybı, Hollywood’un kazancı olmuş”. İyi oyuncu tabii! Ajan olamayan Peter Falk, böylece, Komiser Columbo olmuş (Evet, biz onu zaten böyle tanıyoruz ama Wim Wenders’ın o muhteşem “Berlin Üzerinde Gökyüzü” filmindeki melek rolüyle tanıyanlar ve çok sevenler için de “kapak” olmuş):

                                                                  komiser                                             melek

“Bu iş bir uzlaşma şeklini aldı, buna göre McCarthy, Teşkilat ile ilgili şikâyetlerini Allen Dulles’ın odasında gizli olarak iletmeyi kabul etti. Yanında CIA çalışanları arasındaki sözüm ona ‘eşcinsellerin’ ve ‘zenginlerin ‘ listesini getirerek CIA’da geniş bir iç temizlik yapılmasını istedi. Dulles buna uymazsa açık soruşturma yapmak tehdidinde bulundu. Baskının bedeli ödendi. Güvenlik ölçütleri sıkılaştırıldı. Bir bakımdan CIA’nın kaybı Hollywood’un kazancı oldu. Klasik New York vurgusuyla konuşan, genç bir siyasal bilim mezunu, Peter Falk (ünlü Komiser Columbo) 1953’te CIA’nın eğitim programına başvurdu ama başvurusu geri çevrildi, çünkü bir zamanlar sol bir sendikaya katılmıştı.”

Kaynak: Frances S. Saunders, Parayı Verdi Düdüğü Çaldı, Sanat ve Edebiyat Dünyasında CIA Parmağı, s. 291, çev: Ülkü Tamer, Kırmızı Yayınları, Haziran 2010

İlgili haberler: Vay Herbert von Karajan vay... ve de Vay Ignazio Silone vay...

İlgisiz haber: Vay Zeki Müren vay...

 

Yorumlar

Yanılmıyorsam altında melek

8 Eylül 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4496

Yanılmıyorsam altında melek yazan resimdeki kişi Bruno Ganz'ın canlandırdığı Damiel karakteriydi. Peter Falk'ın canlandırdığı Komiser Columbo'nun Damiel gibi melek olduğu ise filmin son bölümünde anlaşılıyordu. Filmi henüz seyretmemiş olanlar için hoş bir bilgi olmamış.

mahcup moderatör ali mert'in notu: tüh!..

 

 

AdaptiveThemes