Skip to content

Vakit'te 'komünizm propagandası' devam ediyor

17 Temmuz 2010, ekleyen Fatih Polatlı

Gericilikte sınır tanımayan Vakit gazetesinin yazarlarından Lütfü Oflaz, bir kez daha "komünizm propagandası"na başvurmuş... Oflaz, daha önce, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştirmek için, "Herkese iş verilebilmesi için kapitalist ekonomiden komünist ekonomiye geçmek gerekir" diye yazmıştı (Kaynak). Vakit gazetesinin yöneticilerinin, CHP'ye saldırdığı sürece, Oflaz'ın bu tür değerlendirmelerinden rahatsız olmadığı anlaşılıyor. Bu gazetede yazmayı tercih eden Lütfü Oflaz ise, son olarak, CHP ile Latin Amerika'daki sol partileri karşılaştırmış. Latin Amerika partileri hakkındaki değerlendirmelerinin doğruluğu/yanlışlığı bir kenara, yine "komünizm propagandası" yaparak, yazdığı gazetenin (ve kendisinin) ilkesizliğini bir kez daha açığa vurmuş:

- Latin Amerika ülkelerinde sol partiler girdikleri seçimleri kazanıp, peş peşe iktidara geldiler. Son zamanlarda CHP yandaşı kalemler de, CHP’nin Latin Amerika’daki sol partiler gibi önümüzdeki seçimi kazanıp iktidara geleceğini söylemekteler. Sizin bu konudaki değerlendirmeniz nedir?

- Latin Amerika’daki sol partiler nasıl iktidara geldiler? Bilmeyenler öncelikle bunu öğrenmeliler. Mesela Latin Amerika’daki solcu liderler, iktidara geldiklerinde ülkelerini sömüren yabancı şirketleri millileştireceklerini söylediler. Toprak ağalarına karşı toprak reformunu gerçekleştirip, topraksız köylüleri toprağa kavuşturacaklarını vaat ettiler. Kısacası, ülkelerini yabancı şirketlerle ortaklaşa sömüren büyük zenginlere, büyük toprak ağalarına ve onların sözcüsü holding medyasına karşı çıkarak iktidara geldiler. Peki bizdeki CHP’nin böyle bir hali var mı? CHP’nin Latin Amerika’daki sol partilere benzer bir yanı var mı? Geçtik bunu, CHP’nin bir sağ partiden farkı var mı? Sağ partiler de başta ABD olmak üzere emperyalistlere ve onların yerli işbirlikçisi büyük kapitalistlere karşı çıkmıyor; CHP de karşı çıkmıyor. Sağ partiler de topraksız köylüleri toprağa kavuşturacak toprak reformundan söz etmiyor; CHP de söz etmiyor. Sağ partiler de özünde ABD’nin çıkarlarına hizmet etmek için kurulmuş NATO’ya karşı tavır almıyor; CHP de tavır almıyor. Sağ partiler de kapitalist piyasa ekonomisini savunuyor; CHP de kapitalist piyasa ekonomisini savunuyor. Hatta CHP’nin başındaki Kemal Kılıçdaroğlu, tıpkı CHP’li Kemal Derviş gibi kapitalist piyasa ekonomisine övgüler düzüyor. Üstelik emperyalistlerin ve onların yerli işbirlikçisi kapitalistlerin sözcüsü durumundaki holding medyası da CHP’yi destekliyor. Neyse uzatmayayım; bu durumda CHP’nin sağ bir partiden ne farkı kalıyor? CHP kim, Latin Amerika’daki sol partiler kim? Ama ille de CHP’ye sol parti denmesini istiyorlarsa, CHP’ye sol olmayan sol parti diyelim!

Kaynak: http://www.habervaktim.com/yazar/259030/ genelkurmay_baskani_olamayan_genelkurmay_baskani.html

İLGİLİ YAZI:

Vakit yazarı: 'Herkese iş için komünizm gerekir'

Yorumlar

Lütfü Oflaz başkadır

19 Temmuz 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 3915

Vakit'te yazıyor diye vakitçi saymayın adamı. Kendi halinde, sol çizgili bir muhaliftir Lütfü Oflaz.

Yazacak yer bulamayınca Vakit de iş verince oraya yazıyor adam. Bazı insanlar için çalışmak 'tercih' meselesi değildir, bunu da yazın bir kenara.

Daha cazip bir teklifiniz varsa sizde yazmayı tercih edebilir.

lutfu oflaz

19 Temmuz 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 3917

kimse kolay kolay harcanmamali, dogru da, oflaz'i harcayan yok. oflaz kendi kendisini harcamistir. buyuk medyada yer bulamayan onlarca namuslu gazeteci var, ama , yazabilecekleri bir dolu yayin organi da var, yok demeyelim. herhangi bir sosyaldemokrat yayinda da yer bulabilirdi. oflaz, demirel'in cok yakini olmus bir gazetecidir. Vakit'teki kosesinde soru cevap tarzi yaziyor yazilarini. soruyu soran da kendisi. yazamayacak yer yoksa, yine onlarca namuslu gazetecinin yaptigini yapip, yazmayiverir. vakit'in degirmenine su tasinmasini anlayisla karsilamak benim acimdan mumkun degil. mustafa k erdemol

Veya başka yalnız biri

19 Temmuz 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 3920

Yazmayıverir, çalışmayıverir, nefes almayıverir... de mi? Adamın durumunu bilmiyorum ama vaziyet kötü olmasa yazmaz gibi geliyor bana. Ayrıca Hürriyet'te, Sabah'ta yazsa ne farkederdi? (Misal Umur Talu, Uzan'ın Star'ında yazarken değerinden düştü mü?)

Birini düşünün. Adamın onlarla aslında hiç işi yoktur. Ama kapısını çalan da yoktur. Bir gün, 'allah rızası' için kapıyı biri çalar. Belki iftara davet eder, belki birinin helvasını getirir, belki nasılsın der... Adam asidir, asildir, terstir ama sonunda bir selam, bir hoşluk, iyilik bekler o da... LO'yu bilmem ama bu tarife uyan bir dünya insan gördüm.
Bizimkiler dilenciyi görmezden gelir, onlar karnını doyurup işe koyar. Yardım organizasyonları kurarlar, açları doyururlar. Sonra kendileri de zengin olur ama insanlar kendilerine faydasına bakar bu ilişkilerde.

Onaylıyor değilim ama etik terazisine konulduğunda bu dünyada büyük çoğunluk yaşamak için fahişelik yapan kadınlardan farklı değil. Yaptığımız işlerin ne kadarı insanlığa hayırlı? Ne kadarı pisliğe batık?

Hayır ben öyle değilim, tertemizim diyen, ya babasının günahları sayesinde temizdir, ya da sağlam bir münzevi. Başka istisnalar varsa da hesaba katılmayacak kadar azdır. (Bence babası günahkar olanlar herkesten daha az konuşmalı bu konularda. Çünkü biz onların babaları yüzünden de bu haldeyiz.)

Yıllarca Leman'da yazdı. Gülmekten ölmek isteyen gençler burun kıvırıp durdular. Başka yerde yazdı mı bilmiyorum. Merak bile etmedim. Ama birileri etmiş, ona saygı duymuş, iş vermiş, yer vermiş. Şimdi ben ne diyebilirim ki?

Yazmasa daha iyi ama Lütfü Oflaz şimdi Vakit'te yazıyormuş. Sonuçta buraya gönderilen yazıları da yazıyor. Demek istediğim Vakitçi olduğundan değil, Lütfü Oflaz olduğundan yazıyor bunları.

Su taşıma tek taraflı değil. Vakit de ona su taşıyor, ekmek taşıyor. Sanki o yazdı diye Vakit alan var. Adamlar ona iyilik yapıyor. Aynı paraya çağırdık da gelmedi mi? O zaman sorgulayın.

oflaz'a dair

20 Temmuz 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 3932

sevgili arkadasim,
lutfi oflaz'in vakit'te yazmasini hakli cikaracak o kadar cok gerekce siralamissiniz ki, siz de vakit'in pek uygun bir gazete olmadigina inaniyorsunuz demek ki...dolayisiyla bu konuda anlasiyoruz, siz kabul etmeseniz de...

bir kez daha tekrarliyorum evet, yazmayiverir olur biter, bu kadar onurlu, bu kadar ilkeliyse, yazmayiverir. insan o kadar ilkenin altinda ezilir kardesim,her turden ozgurlugun dusmani, tahrikci bir gazete yazi yaziyorsa ozellikle...

verdiginiz umur talu ornegi hic uygun degil, cunku talu, star'da da milliyet'te de cizgisini korudu, yalpalamadi. oysa oflaz, vakit'te, vakit'cilerin cok hosuna gidecek laflar ediyor uzun suredir.

oflaz'i lutfen vakit'te takip edin...daha once yazdigi yazilarindan farkli yazilar oldugunu ve vakit'in hastalikli goruslerini destekler tarz tasidigini goreceksiniz...oflaz daha once, ortadogu, gunes, aydinlik gibi gazetelerde calisti...(farkliliga bakar misiniz?) bugun bu gazetelerin oflaz'a yer vermemeleri icin bir neden yok...bu gazetelerde bulunmayisi oflaz'in kendi tercihidir.daha once leman'da yaziyordu, acaba leman yazilarina mi son verdi de vakit'te yazmak zorunda kaldi oflaz?

vakit ded oflaz'in degirmenine su tasiyor, dediginize gore `alan razi veren razi sana ne kardesim` diyorsunuz. el hak, haklisiniz. gercekten bana ne?
saygilar...
mustafa k erdemol

 

 

AdaptiveThemes