Skip to content

Türkiye'deki Youtube sansürü sıkılaştırılmış

2 Haziran 2010, ekleyen Fatih Polatlı

Türkiye'deki İnternet kullanıcıları ve özellikle de İnternet'e erişim hizmetini Türk Telekom'a bağlı TTNET'ten alanlar, dünden beri, Youtube'a ulaşmak konusunda daha fazla zorlukla karşı karşıya. Düne kadar, DNS (alan adı çözümleme) hizmetini TTNET dışındaki kurumlardan alan TTNET kullanıcıları, Youtube'a erişebiliyordu. Ama anlaşıldığı kadarıyla, artık, DNS bazlı engelleme yerine, IP bazlı engelleme uygulanıyor. 

İnternet'e erişim hizmetlerini farklı kurumlardan (ve üniversitelerden) alanlar, bildiğimiz kadarıyla, henüz, Youtube'a erişebiliyor. Buna karşın, TTNET kullanıcılarının büyük bölümü, Youtube videolarını izleyebilmek için, DNS sunucularını değiştirmek dışındaki bazı yöntemlere başvurmak zorunda. 

Akşam yazarı Yurtsan Atakan, Youtube yasağının sıkılaştırılması hakkında şunları yazmış: 

Bundan birkaç ay önce YouTube gibi sitelere uygulanan gevşek sansürü gerektiğinde sıkılaştırmak için sansür tatbikatı yapıldığını yazdığımda, alaya kalkışanlar olmuştu. Ve YouTube sansürü, İsrail'in yardım gemisine yaptığı korsan saldırının görüntülerinin siteye konmasıyla birlikte sıkılaştırıldı.

Video belli ki YouTube'a İsrail gizli servisi tarafından, vahşi saldırılarını meşrulaştırma nafile gayretiyle konulmuş.

YouTube'a uygulanan gevşek sansür işte bu propaganda videosunun siteye konmasıyla birlikte sıkılaştırıldı. DNS ayarlarını değiştirerek YouTube sansürünü aşan İnternet kullanıcılarının çok büyük bir bölümü YouTube'a giremez oldular. Bazı semtlerde ise bölgesel santrallerde gerekli sansür ayarları tam olarak yapılamadığından olacak, YouTube erişiminin devam ettiği gözlendi. (Kaynak)

Atakan'ın iddiası doğru olmayabilir... Ama, TTNET kullanıcıları, yeni erişim engellemesi yöntemi değiştirilmediği sürece, Youtube'a erişebilmek için, şu yollardan birine başvurmak zorunda: 

1) Tünel sitelerini kullanmak (http://www.ktunnel.com/ ya da http://www.vtunnel.com/ gibi)

2) Anonimleştirici programlar kullanmak (TOR ya da JAP gibi)

[EK: Ayrıca, http://www.navige.com/ seçeneği varmış... Yalnız, bu seçeneği kullanırken dikkatli olmakta yarar var: Yasakları kaldıran navige.com ne kadar güvenilir?]

İLGİLİ HABERLER:

Google'dan DNS sunucusu (erişim yasaklarını kaldırır)

İzlenmeden tüm sitelere girmenin yolu: JAP

Yorumlar

Youtube engellemesi...

2 Haziran 2010, yazan Fatih Polatlı,
Yorum no: 3493

Geçici mi kalıcı mı bilemeyiz tabii ama en azından şu an için Youtube'a erişim yasağı yine gevşetilmiş gibi görünüyor... Bir başka deyişle, yasağı aşmak için DNS ayarlarını değiştirmek yeterli... Yasak aptalca olunca, uygulaması da öyle oluyor anlaşılan...

youtube

2 Haziran 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 3494

www.navige.com adresinden yaptığım bir ayarla bağlanabiliyorum.. çok basit tavsiye ederim..

Google'a yasak geleceği iddiası

3 Haziran 2010, yazan Erkin Özalp,
Yorum no: 3500

Şu aralar, yalnızca Youtube'la ilgili sorunlar yaşanmıyor... Zaman zaman, Google'a ait başka sitelere girişte de sıkıntılarla karşılaşılıyor... Son iddialardan birine göre, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Google Analytics'e erişimi engellemiş (Kaynak). Google Analytics, İnternet sitelerinin yetkililerine, sitelerinin erişim istatistikleri hakkında bilgi sağlıyor. Diğer taraftan, gazeteport.com.tr'nin bir "özel haber"ine göre, Google arama motoruna da erişim yasağı getirme hazırlıkları yapılıyormuş: 

"Video paylaşım sitesi You Tube'a erişimi yasakladıktan sonra tartışılan Telekomünikasyon İdaresi Başkanlığı'nın çok büyük yankı uyandıracak bir başka giriş yasağı için hazırlık içinde olduğu ileri sürüldü.

Gazeteport'un edindiği bilgilere göre, TİB'den internet servis sağlayıcılara gönderilen bir yazı ile dünyanın en büyük arama motoru olan Google'a erişimi yasaklama konusunda uyarıda bulunduğu belirtildi.

Konuyla ilgili olarak net bir gerekçe bildirilmezken, yasağın konusu ve süresi ile ilgili net bir açıklama da yapılmadı.

Gerekli çalışmaların yapılmasının ardından yarın öğleden sonra yasağın yürürlüğe girebileceği belirtiliyor." (Kaynak)

Google sitelerine girişte sorun yaşanacakmış

4 Haziran 2010, yazan Fatih Polatlı,
Yorum no: 3503

Zaman gazetesinin İnternet sitesindeki bir haberde de, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı kararıyla, Google'a ait bazı IP'lere erişim yasağı uygulanacağı belirtilmiş. Söz konusu kurumun bir İnternet sitesi de bulunuyor (http://www.tib.gov.tr/); ama bu sitede yapılan en son duyuru 15 Aralık 2009 tarihini taşıyor. Bir başka deyişle, söz konusu kurum, Türkiye'de yaşayan insanların çok büyük bir bölümünü ilgilendiren konular hakkında karar alırken, bu kararları (ve gerekçelerini) kamuoyuna duyurma gereğini bile duymuyor. İnternet yasakçılığındaki son noktayla ilgili haber şöyle:

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının (TİB) kararıyla Google'a ait bazı IP'lere (Internet Protocol Address), ''hukuksal nedenlerden dolayı'' erişimin engelleneceği öğrenildi.
Bazı ADSL firmaları ve servis sağlayıcılar tarafından abonelerine gönderilen bilgilendirmeye göre, erişimi engellenen IP'ler dolayısıyla Google'in bazı uygulamalarına erişememe veya erişimde yavaşlık yaşanması bekleniyor.

Bilgi notunda, sınırlamayla Google internet sitesine erişimde sorun yaşanması, reklam gibi analiz verisi için internet sitelerinde Google Analytics, Google Maps gibi Google uygulamalarını kullanan portal veya internet sitelerinde erişimin yavaşlayabileceği uyarısı yapıldı, Google Toolbar yüklü bilgisayarlarda bazı sitelere, internet siteleri dahilinde ''google search'' kullanan alan adlarına erişimde yavaşlama olabileceği ifade edildi.

Firmalara ait Google uygulamalarıyla entegre veya Google Search'e dayalı bazı uygulamaların bu erişim kısıtlamasından etkilenmesinin de söz konusu olabileceği duyuruldu.

Bu arada uzmanlar, TİB'in kararının, Google'a ait eski Youtube IP'leri ile ilgili olabileceğini değerlendirdi.

Kaynak: http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=991638&title=dikkat-googlea-erisiminiz-yavassa-hukuksal-nedenlerden-dolayi-olabilir

Bir de bu ayarı denemek lazım

4 Haziran 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 3508

"Girmemizin engellendiği" sitelere girebilmek için dns ya da ip değiştirmektense demograsi diye bağıran yasakçı hükümeti seçimlerde yenisi ile değiştirelim. Belki bu işe yarayabilir.

Google hizmetlerine erişim sorunları

4 Haziran 2010, yazan Fatih Polatlı,
Yorum no: 3510

Bu konuyu ayrıca haberleştirmiş olduk:

Google'a erişim engellemesine utanmazca açıklama

Tahmin

5 Haziran 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 3521

Şu anda iyice komik bir durum var. Dün geceden beri Youtube'a giriliyor (daha önce sizin haberiniz üzerine yaptığım Google DNS ayarı sayesinde), ama Google servisleri hala engelli olmalı ki her çeşit sitenin açılmasında yavaşlık sürüyor.

İşin teknik yönünden anlamıyorum. Fakat benim tahminim, Google söz konusu servislerini erişim engelli ip'lerde bırakıp Youtube'u temiz ip'ye alarak BTK'yı ters köşeye yatırdı! Haftasonu boyunca böyle gider herhalde...

Görüldüğü üzere iddiam

6 Haziran 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 3532

Görüldüğü üzere iddiam doğruymuş.

 

 

AdaptiveThemes