Skip to content

Türkiye’nin Soroptimistleri Balat'ta

26 Aralık 2009, ekleyen ulas_ulas

Üyeleri genellikle iş kadınlarından, akademik veya siyasi seçkinlerden, bankacılık ve avukatlık gibi meslek gruplarından kadınlardan oluşan uluslararası bir yapılanmanın Türkiye ayağını Türkiyeli Soroptimistler oluşturuyor

Latince ‘Sorore’ ve ‘Optima’ sözcüklerinden oluşan Soroptimist kelimesi, ‘En İyiyi Amaçlayan Kadınlar’ anlamına gelmektedir. Soroptimist derneklerine kulüp adı verilir ve kulüplerde her meslek veya iş dalı bir üye ile temsil edilir. (Kaynak)
 
Soroptimist kulüplerinin bağlı olduğu Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu’nun amaç ve ilkeleri şu şekilde tarif ediliyor:
 
İş hayatı ve sosyal yaşantıda yüksek ahlak ilkelerine bağlı kalma
İnsan haklarını tüm insanlara sağlanması ve özellikle kadının toplum içindeki konumunun yükselmesi için çaba göstermek
Bütün ülkelerin Soroptimistleri arasında dostluk ve beraberlik duygusunu geliştirmek
Uluslararası anlayış ve dostluğa katkıda bulunmak
Çalışmalarda topluma hizmet ilkesini gözetmek
Uluslararası ve ulusal konularda Soroptimist amaç ve programlarına paralel konuların ele alınması, uluslararası anlaşmazlıklar, parti politikaları ve din konularında tarafsız kalınmasıdır. (Kaynak)
 
Soroptimistler Balat’ta, restorasyonu Fatih Belediyesi ve İl Özel İdaresi tarafından gerçekleştirilen, bir binayı 29 yıllığına kiralamışlar. ‘Balat Projesi’ adlı çalışmayı bu binada yürütecekler. Projenin içeriğini öğrenmeye çalıştığımızda karşımıza “Bu bölüme erişebilmek için federasyon üyesi olmanız gerekmektedir. Eğer daha önce üyelik kaydı yaptırdıysanız, üye girişi bölümüne kullanıcı adı ve şifrenizi yazarak giriş yapabilirsiniz” şeklinde bir ileti çıkıyor. Federasyon üyesi olabilmek için de yukarıda yazılan seçkin meslekler grubundan birine dahil olmamız gerektiğinden projenin amacını ve içeriğini öğrenemedik. Öğrendiğimiz şey ise binanın faaliyete geçirilebilmesi için 242 bin TL lik (restorasyon masrafları hariç) bir ihtiyaç listesinin çıkarıldığı. Hiç de mütevazı sayılamayacak bu rakam, her şeyin en ince detaylarına kadar ihtiyaç listesine eklenmesi ve gereçlerin oldukça seçici davranılarak oluşturulmasında  ortaya çıkıyor. Bir TV için 3.000 TL vs..
 
AKP’li Fatih Belediyesi’nin Çalık Grubuna ait GAP İnşaat’a havale ettiği ve bölgede yaşayanlardan sır gibi gizlediği proje (bugün itibarıyla hala kamuoyuyla paylaşılmış değil) Fener, Balat ve Ayvansaray semtlerinin büyük oranda yıkımını ve bir anlamda yeni yapılaşmayla beraber bölgede yaşayan insan profilinin değişmesini de beraberinde getirecek. Peki Soroptimistler burada ne yapacak?
 
Soroptimistlerin buradaki işlevi, yeni bir yapılaşma sürecine girecek ve seçkinlerin mekanı haline gelecek bu semtlerde, ilerde oluşacak ekonomik etkinliklere paralel insan gücü yetiştirmek; onların deyimiyle meslekleştirmek.  İstanbul’da Balat’tan daha fakir semtler/mahalleler varken özellikle burasının etkinlik alanı olarak seçilmesi, yıkım projesiyle Soroptimistler arasında bir ilişki olup olmadığı sorularını beraberinde getiriyor
 
http://www.soroptimistturkiye.org/balat_ihtiyac.php
http://www.soroptimistkarsiyaka.org/Hakkimizda.html
 
İLGİLİ HABER
Fener-Balat'ta proje halktan gizleniyor

 

Yorumlar

 

 

AdaptiveThemes