Skip to content

Türk-İş yönetimi 26 Mayıs genel grevinden çekilmiş!

18 Mayıs 2010, ekleyen Hasan Duru

Türk-İş yönetimi, TEKEL işçilerinin direnişini destekler gibi görünürken gerçekte bu direnişi zayıf düşürmek için 26 Mayıs'ta yapılmasına karar verilmiş olan genel grevden çekilmeye karar vermiş. Zaten, Türk-İş yönetimi, bugüne kadar, genel grevin etkili olmasını sağlamaya yönelik herhangi bir çalışma yapmamıştı. Bu arada, TEKEL işçilerinin bir bölümü Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu'nun 1 Mayıs'ta Taksim Meydanı'nda konuşma yapmasına izin vermezken, aralarında Türk-İş'in yanı sıra DİSK ve KESK'in de bulunduğu 6 sendika konfederasyonu, işçilerin bu eylemini kınamıştı (Kaynak). 

atilim.org'un haberine göre, genel greve katılmama kararı geçtiğimiz Perşembe günü alınırken, bu kararın gizli tutulması da istenmiş: 

Türk-İş, 26 Mayıs eyleminden çekilme kararı aldı. Konfederasyon kararını DİSK ve KESK'le yapacağı toplantının ardından açıklayacak. Üç ay önce, daha güçlü hazırlık denilerek karar altında alınan eylemden çekilme gerekçesi dikkat çekici; "eylemin koşulları yoktur." Bağlı sendikalar ise; Türk-İş'e, “Resmi açıklama yap” çağrısında bulundu.

Türk-İş Başkanlar Kurulu, Perşembe günü yaptığı toplantıda sert tartışmaların ardından 26 Mayıs eyleminden çekilme kararı aldı.

Mustafa Kumlu başı çekti

TÜMTİS, Deri-İş, Petrol-İş, Tez Koop-İş, Tek Gıda-İş, Harb-İş ve Genel Maden-İş sendikalarının genel başkanları, toplantıda 26 Mayıs eyleminin örgütlenmesi gerektiği yönünde görüş bildirdi. Sendikacılar, eylemin işgüvenceli çalışma koşullarının sağlanması talebiyle yapılacağına dikkat çekerek, bu talepler hükümet tarafından karşılanmadığı için eylemin koşullarının ve nedenlerinin hala güçlü bir şekilde var olduğunu belirtti.

Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu ile diğer sendika başkanları ise, eylemin koşullarının kalmadığını iddia ederek, eylemden çekilmeyi önerdi. Toplantıda ağırlık, 'eylemden çekilinmesi' yönünde oldu. Türk-İş yönetimi, bu hafta içinde KESK ve DİSK ile yapacağı toplantının ardından kararını kamuoyuna açıklayacak. Türk-İş'in, yapacağı açıklamaya kadar sendika genel başkanlarından kararı kamuoyundan gizlemelerini istediği öğrenildi. (Kaynak)

Evrensel gazetesi de, 17 Mayıs 2010 tarihli haberinde, sendika konfederasyonlarının tutumunu sorgulamıştı:

Türk-İş, DİSK, KESK ve Kamu-Sen’in 22 Şubat’ta kararlaştırdığı 26 Mayıs genel eyleminin nasıl yapılacağı konusunda hâlâ bir netlik yok. Az bir süre kalmış olmasına rağmen, konfederasyonların “genel eyleme hazırız” açıklamaları yapmak yerine, art arda başkanlar kurullarını toplaması, “Neler oluyor” sorusunu akıllara getiriyor. (Kaynak)

İLGİLİ HABERLER:

Devrimci Sendikal Dayanışma'dan KESK eleştirisi

Atilla Özsever'den 26 Mayıs ihanetinin kısa öyküsü

 

 

AdaptiveThemes