Skip to content

Tuncel Kurtiz: 'Padişahlar içmiş, halkımız da içsin'

16 Mayıs 2010, ekleyen Fatih Polatlı

Sanatçı Tuncel Kurtiz, Hürriyet gazetesinden Mehmet Yaşin'in yemek kültürüyle ilgili sorularını yanıtlarken, Edremit'in esnaf lokantalarında rakı verilmemesini şöyle değerlendirmiş:

"Edremit’te Cumhuriyet Lokantasına gittiğin zaman, zeytinyağlı yemeğin envai çeşidini görürsün. Orada çok güzel yemek yaparlar. Yalnız o değil, Edremit’in bütün esnaf lokantaları güzel yemek yapar. Onlarda yediğim zaman öğle yemeği birinci sıraya yükselir. Ama şimdi artık oradaki lokantalarda rakı içirmiyorlar maalesef. O da bizim kültürümüz. Bak padişah efendilerimizin hepsi maşallah çok güzel içmişler. O zaman izin versinler ben de içeyim, halkımız da içsin."

Kurtiz, bir levrek tarifi verirken, midedeki balığın ne şekilde "öldürüleceğini" de anlatmış: 

"... levreği temizleyip hazırlarım. Ortasından yarıp içine bol soğan doldururum. Ondan sonra domatesler, sarımsaklar, çeşitli otları etrafına yayarım. Tepsi bir bahçe gibi olur. Ondan sonra fırına koyarım. Yavaş yavaş kızarır. Hatta otlar yanar birazcık. Yanına tabii ki güzel bir kırmızı şarap ya da rakı. Arkasından da irmik helvası. Helvanın üzerine istersen rakı istersen şarap dökersin, istersen de limon sıkarsın. İkisi birden midede balığı öldürür. Yoksa balık ölmez, midede yaşamaya devam eder."

Kaynak ve röportaj: http://www.hurriyet.com.tr/pazar/14738930.asp?gid=59

İLGİLİ HABER:

Tuncel Kurtiz: 'Komünizmden başka bir yol var mı?'

 

 

AdaptiveThemes