Skip to content

TÜBİTAK'tan evrim teorisi kitaplarına fiili sansür!

19 Ocak 2010, ekleyen Erkin Özalp

TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları dizisinden çıkmış olup da tükenen evrim teorisiyle ilgili kitapların yeni baskıları yapılmıyor. Basılmayan kitaplar arasında, Richard Dawkins’in dünyaca ünlü iki çalışması “Gen Bencildir” ile “Kör Saatçi” de var. Böylece, TÜBİTAK, Türkiye’deki yayın haklarını satın alıp çevirilerini yaptırdığı evrim kitaplarına fiilen sansür uygulamış oluyor! 

Sitemize yaklaşık 8 ay önce eklenen bir haberimizde, TÜBİTAK’ın popüler bilim kitaplarının Nisan 2009’daki durumu hakkında şu bilgiler verilmişti:
 
“TÜBİTAK’ın İnternet sitesi aracılığıyla bu kuruluşun popüler bilim kitaplarını edinmek isteyenler, sitede bulunan kitap istek formunda, çok sayıda kitabın karşısında ‘Tükendi’ ibaresinin bulunduğunu görüyor. İlginç olan, evrimle ilgili neredeyse tüm kitapların ‘tükenmiş’ olması. ‘Tükenmiş’ gözüken bu kitaplar arasında, evrim teorisini savunmasıyla ünlü bilimci Richard Dawkins’in çalışmaları da bulunuyor. Dawkins’in ‘Kör Saatçi’ adlı kitabı, evrim karşıtlarını en fazla rahatsız eden çalışmalardan biri.” (http://www.haberveriyorum.net/node/76)
 
1 Mayıs 2009 tarihine kadar geçerli olduğu belirtilen istek formunda tükenmiş gözüken evrimle ilgili kitaplar şunlardı:
 
Hayatın Kökleri / Mahlon B. Hoagland
İkili Sarmal / James D. Watson
Gen Bencildir / Richard Dawkins
Darwin ve Beagle Serüveni / Alan Moorehead
Darwin ve Sonrası / Stephen Jay Gould
Kör Saatçi / Richard Dawkins
Evrim / Linda Gamlin
 
2010 yılının Ocak ayına geldik ve bu kitaplar hâlâ yeniden basılmamış durumda (tek fark, “tükendi” ibaresi gözükmesin diye, satışta bulunmayan kitapların isimlerinin de listeden çıkarılmış olması!):
 
http://www.tubitak.gov.tr/tubitak_content_files/populer/kitaplistesi/kitapistekformu_guncel.pdf
 
İnternet aracılığıyla satış yapan başka sitelerde de, Richard Dawkins’in TÜBİTAK tarafından basılan kitapları tükenmiş gözüküyor:
 
- http://www.idefix.com/kitap/richard-dawkins/urun_liste.asp?kid=3484
- http://www.netkitap.com/kitap-kor-saatci-richard-dawkins-tubitak-yayinlari.htm
- http://www.yenisayfa.com/Kitap/Yazar/richard-dawkins/Content.aspx?aid=cb8034f054d39f8f15d750b6141f082d
 
Kurumun İnternet sitesinde, söz konusu kitaplarla ilgili tanıtım sayfaları (henüz) duruyor:
 
- http://www.kitap.tubitak.gov.tr/k166.html
- http://www.tubitak.gov.tr/home.do?sid=239&cid=1519
 
Böylece, AKP’nin iktidara geldikten sonra ilk hedef aldığı kurumlardan birinin TÜBİTAK olmasının ve bu kurumun üst yönetiminin yasa-hukuk tanımadan değiştirilmesinin nedeni (bir kez daha) açıklık kazanmış oluyor...
 
TÜBİTAK’ın yöneticileri, “soran olursa bir cevabı olsun” diye düşünerek olsa gerek, sipariş formuna şu paragrafları eklemiş:
 
“Stokta tükenen veya tükenmek üzere olan kitapların yeniden basımı yapılacak ise sözleşme süresi veya baskı sayısı dikkate alınarak hareket edilmektedir. Süre ve sayının aşılması durumunda telif hakları sözleşmesinin yenilenmesi gerekmektedir. Telif hakkı sahibiyle yeni sözleşme yapmak; şartlar konusunda karşılıklı anlaşmakla mümkün olmaktadır.
 
TÜBİTAK, sözleşme süresi biten veya sözleşmede belirtilen baskı sayısına erişen kitaplar için yeni sözleşme yaparken; ödenecek ücreti, talep miktarını, sözleşme süresi içinde basılan ve satılan kitap sayısını, yeni sözleşme süresi içinde yapabileceği baskı sayısını ve kitabın güncelliğini gözönünde bulundurarak hareket etmektedir. Yukarıda belirtilen hususlar nedeniyle bazı telif hakkı sahipleriyle anlaşmaya varılamaması sonucu ilgili kitabın tekrar
basım ve yayımı mümkün olmayabilir.”
 
Yazılanlara inanacak olursak, ya evrim kitaplarının yazarları daha önce basılan kitapları için durduk yere çok daha fazla para istiyor, ya da TÜBİTAK yöneticileri, bu kitapların güncelliklerini yitirdiğine karar vermiş!
 
Eğer yazılanlar doğruysa, TÜBİTAK’a düşen görev, yeniden basmadığı kitaplarla ilgili bu bilgileri açık şekilde ilan etmek değil midir? Zaten, bir devlet kuruluşu olan TÜBİTAK’ın, kimlerle hangi sözleşmeleri yaptığını ve sonrasında kimlerle neden anlaşmaya varamadığını açıklaması gerekmez mi?
 
Örneğin, "Kör Saatçi" neden yeniden basılmıyor? Adnan Hocacıların girişimiyle İnternet sitesine Türkiye'den fiili erişim yasağı getirilen Richard Dawkins, eskisine göre çok mu para istiyor? TÜBİTAK yöneticileri açıklasın, Dawkins'den hesabını soralım!
 

İLGİLİ YAZILAR: 

RICHARD DAWKINS: Türlerin arasındaki duvarı yıkmak

Richard Dawkins, 'Evrim Çalışkanları'yla görüşmüş

Ülkelere göre evrim kuramının benimsenme oranları

 

 

 

AdaptiveThemes