Skip to content

TTNET kullanıcıları saatlerce sitemize erişemedi

4 Mart 2010, ekleyen Erkin Özalp

19-23 Şubat tarihlerinde IP bazlı bir engel nedeniyle sitemize erişemeyen TTNET kullanıcıları, benzer bir sorun nedeniyle saatler boyunca sitemize yine erişemedi. İnternet'e yurtdışından bağlananlar ve TTNET dışındaki kurumlardan İnternet'e erişim hizmeti alanlar sitemize erişebilirken, Türkiye'deki İnternet kullanıcılarının büyük çoğunluğu, haberveriyorum.net'in sayfalarını açamadı.

Geçen sefer, TTNET'in Müşteri Hizmetleri (444 0 375) temsilcisi, ikinci kez (23 Şubat'ta) aradığımızda, sitemizle ilgili bir "arıza kaydı" almış ve geri dönüleceğini söylemişti. Geri dönüş yapılmasa da, erişim sorunu, aynı gün ortadan kalkmıştı.

Bu kez, Müşteri Hizmetleri'nin temsilcisi, yaklaşık 20 dakika boyunca süren görüşmemiz sırasında, birileriyle görüşmek için iki dakikalık izin istedikten sonra, kendi önünde İnternet'e bağlanan bilgisayarın bulunmamasına karşın aradığı kişilerin sitemize bağlanabildiğini iddia etti, "bildirdiğimiz türdeki bir sorunun olamayacağını" savunmaya çalıştı, pornografik siteler dışında herhangi bir sitenin engellenmediğini söyledi ve "TTNET müşterisinin İnternet'e bağlanamaması" dışındaki hiçbir sorun için arıza kaydı almadıkları/alamayacakları "bilgisini" verdi. Sorunumuz için herhangi bir muhatap da bildirmeyen temsilci, 23 Şubat'ta alınan arıza kaydının sistemlerinde gözükmediğini iddia etti.

Yaptırabileceğimiz tek şey olan "bireysel abone olarak İnternet'e bağlanamama" arıza kaydını yaptırdık, bir süre sonra telefon eden bir kişiye asıl sorunumuzu bildirdik, "ilgili kişilere ulaşılacağı ve tekrar aranacağımız" bilgisini aldık, bir süre sonra yeniden arandık, sorunumuz yeniden öğrenildi, ilgili kişilerin bizi yeniden arayacağı bilgisi (önce sabit telefon hattı sonra da cep telefonu hattı aracılığıyla iki kez) iletildi...

Bu arada, TTNET'in iletişim sayfasındaki diğer numarayı da aradık (0212 306 10 00), ama açan olmadı.

Türk Telekom'un Müşteri Hizmetleri (444 1 444) temsilcisi ise, arayabileceğimiz tek numaranın 444 0 375 olduğu bilgisini verdi...

Bu arada, ben bu satırları yazarken, erişim sorunu çözüldü (en azından şimdilik)...

Sitemize erişilemeyen dönemlerde bilgi alma ve şikayette bulunma girişimleri için: 

444 0 375

İLGİLİ HABER:

TTNET'ten hizmet alanlar sitemize erişemiyor

Yorumlar

Sitemize erişemediğinizde...

4 Mart 2010, yazan Erkin Özalp,
Yorum no: 2140

Sorunun TTNET'ten kaynaklanıp kaynaklanmadığını "tünel" siteleri aracılığıyla anlayabilirsiniz. Örneğin: 

http://www.ktunnel.com/

 

Kablonet

4 Mart 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 2141

Ben Kablonet abonesiyim. Bugünkü erişim engeline denk gelmedim, ama Şubat ayındaki problem sırasında ben de o dört gün sitenize girememiştim... Teorik olarak Kablonet'in TTNet'le bir alakası olmaması lazım değil mi? Yani, evimizin içine kadar özel kablo çekip onun üzerinden TV ve internet bağlantısı sağlıyorlar. Acaba burada daha genel bir durum mu var?
(Bu arada, bu ilk mesajım site için teşekkürlerimi ifade etmeme de vesile olmuş olsun!)

Erişim sorunu ve Kablonet

4 Mart 2010, yazan Erkin Özalp,
Yorum no: 2142

19-23 Şubat tarihlerinde olduğu gibi bugün de, tünel sitelerini ve JAP gibi anonimleştirici (kimlik bilgilerini gizleyen) programları kullananlar sitemize erişebiliyordu. Kablonet'teki (yeni adıyla Uydunet) durum hakkında bilgim yok. Ama 19-23 Şubat'ta olduğu gibi, "genel" bir sorun değil, asıl olarak TTNET'le ilgili bir sorun yaşadık. Ve, bu vesileyle, hoş geldiniz!

 

 

AdaptiveThemes