Skip to content

Trabzonsporlu bir şairin deplasman eziyeti

24 Aralık 2009, ekleyen Ali Mert

Memleketimizin delidolu ve açık sözlü şairlerinden Hüseyin Alemdar, 23 Aralık Çarşamba akşamı oynanan Galatasaray – Trabzonspor maçında yaşadıklarını, bugün “şiir penceresi” grubunda paylaştı. Biz de, başka inceliklerin yanı sıra, “futbol sevdasının açmazları”nı da yansıtan izlenimlerini sizlerle paylaşmak için kendisinin olurunu aldık. İşte futbol sevdalısı has bir şairin deplasman eziyeti:

Üç şeye Allah gibi taparım: Biri şiir, biri sinema, biri futbol! Bu üç şey çoğu zaman coşkumu ve aşkımı ifade eder. Ederken de yorar ve yaralar bazen. Bazen de kündeye getirir bedenimi de kalbimi de.
 
Dün gece işte, futbol yüzünden maalesef kendime yenildim. Bu yenilginin adı, ne künde ne dikte!
 
Siz siz olun, canınız kadar sevdiğiniz bir arkadaşınızı dinleyin ama onun oyununa gelmeyin. Dün gece futbol adına hayatımın en ilginç oyunu oynandı bana!
 
Birkaç ay öncesine kadar aynı ajansta birlikte çalıştığım, gerçekten çok sevdiğim (babadan Trabzonlu, anneden Kastamonulu) sevgili Altuğ Güngör'ün Galatasaray kombine kart oyununa gelerek ömrümde ilk defa damarlarımda bordo-mavi kan taşımama rağmen Ali Sami Yen Stadyumu'nda cim-bom seyircisi arasında maç izledim.
 
Futbolun kardeşliğine hep inanırım ama dün gece çok tuhaf oldum. Mahalle arasında kavga eden çocuk grubu içinde tek başına kalmış bir çocuk gibi hissettim kendimi.
 
Hani o mizahi küfürler vardır ya, sanki onların kendime yapıldığını düşündüm bir an: "Oy Lazoğlu Lazoğlu oldun Fener uşağı!", "Bu Trabzon boş bir hava nasıl da oldun hamsi tava!", "Buralar leş gibi hamsi kokuyor!"--Tuhaf olmanın Türkçesi bu olsa gerek! İnsan hiç sevmediği bir şairin şiirini okumak zorunda kalır ya bazen, bu tam onu karşılamıyor ama biraz da öyle.
 
Yılı futbol ve şiirle bitireceğim anlaşıldı: Hafta sonunu bu kez benim zorumla sevgili Altuğ Güngör kardeşimle birlikte Kastamonu'da, Kastamonuspor-Araklıspor maçı sebebiyle orada geçireceğim. Bu kez Altuğ can derdinde, ben ise keyfimi sürüyor olacağım. Dün geceki yara ise hâlâ şuramda:
 
Müşteki kıldım kendimi 46 yaşımda
futbol bir yaşamak ağrısı geçti başımdan!
 
HÜSEYİN ALEMDAR  

 

 

AdaptiveThemes