Skip to content

Trabzonlu işçi: 'İçimden TKPeçelüyüz demek geliyor'

5 Şubat 2010, ekleyen Erkin Özalp

Avaztürk sitesinin "Avaz Bacı"sı, TEKEL işçilerinin direnişini yazmış... Ve bir anısını paylaşmış... Son yıllarda Türkiye'nin gündemine daha çok sağcılarıyla giren Trabzon'dan Ankara'ya gelen TEKEL işçilerinin ÖDP'ye ve TKP'ye nasıl baktığını anlatmış, "TKPeçelüyüz da..." başlıklı yazısında, bir anısını da aktararak:

Direniş çadırları kuruldu, barlarıyla ünlü Sakarya Caddesi’nde… Barlarda rakı eşliğinde vatan kurtaranlar, salonlara sığmadılar, anılar geçmiş zaman hatıraları nüksetti. Tuttular direniş çadırlarının yolunu. Müdavimlerin, teslim olanların, dönenlerin canları yandı. 

Soğuktan değil ama, dostluktan, unutulmuşluktan, utanmışlıktan vicdanları sızladı, yüzleri kızardı.

 

Sakarya esnafı karınca kaderince destek oldu işçilere, kimi mekânının anahtarını verdi, soğuktan donmasınlar, çadırlarda üşümesinler diye. Kimileri sahne alan sanatçılarını götürdü sazıyla, davuluyla sesiyle direnişe destek verdiler.

 

TEKEL işçileri ile dayanışanlar arasında ÖDP ve TKP’liler de vardı. En çok Trabzon çadırı ürkütüyordu, devrimcileri, sosyalistleri. Trabzon’da yapılan gösterilerde linçin eşiğinden dönmüşlerdi. 

 

Avaz Bacı olarak benim de yolum direniş çadırına düştü.

 

ÖDP-TKP’lilerin ziyaret ettikleri Trabzon çadırına konuk olup, çay içtim sohbet ettik. Trabzonlu bir TEKEL işçisi anlatmasa inanmazdım; ama bazen olmaz “olur” oluyor işte:

 

“ÖDP ve TKPeçelüler çadırımıza geldi. Komünistleri biz bir başka biliyorduk Trabzon’da. Bize fena anlatmışlardı. Ama gördük ki onlar da bizim gibi normal insanlarmış.

 

O nedenle ülkücü bıyıklarımızı kesti kimimiz. Kimimiz sakal bıraktı. Kızdık ÖDP ile TKPeçelülerin birleşmediklerine. İster inan ister inanma avaz bacı, Trabzon’da bir başkaymış komünistler Ankara’da bin başka. Bizim insanlarımızmış. Bizdenmişler. Kimse kızmasın ama arada bir de içimden TKPeçelüyüz demek geliyor!”

 

İşte böyle, Sakarya Caddesi’ndeki direnişçilerin öyküsü, hiç bir şey kazanamasalar da insanlık vicdan kazandılar, kazandırdılar. Darısı vicdansızların başına…

 

Kaynak: http://www.avazturk.com/avazbaci_goster.php?yazi_no=23

 

İLGİLİ YAZILAR:

 

TEKEL işçisi: 'Şimdi komünistler benim Allah'ım'

ATİLLA ÖZSEVER: TEKEL işçisi: 5 vakit komünistim (Cumhuriyet)

MELİH AŞIK: Hasan Uyanıyor! (Milliyet)

 

 

AdaptiveThemes