Skip to content

TKP'nin 'oyları etkilemesi'ne Valilik engeli Cumhuriyet'te

10 Ağustos 2010, ekleyen Ali Mert

Ülkemiz yine bir seçim/referandum dönemine giriyor. İyi. Yalnız, siyasi partilerden komünist olanlarının, bu türden seçim/referandum süreçlerinde vatandaşların oylarını etkileme risk ve ihtimali de bulunuyor. Olacak şey değil! Bu gibi durumlarda, demokratik anayasa girişimlerini sürdüren demokratik hükümetlerin, söz konusu risk ve ihtimalleri demokratik bir biçimde minimize edecek demokratik bazı kararlar alması kaçınılmaz. Bu işi valilikler yapıyor. Vatandaşların referandum sürecine herhangi bir etki altında kalmadan girebilmesinin en büyük teminatlarından biri olan Valilikler'e, özellikle de İstanbul gibi çok sayıda vatandaşın etki altında kalma riski bulunan şehirlerimizde, çok büyük görev ve sorumluluklar düşüyor. Nitekim, İstanbul Valiliği, bu görev ve sorumluluk bilinciyle, hiçbir yetki yahut etki karmaşası yaşamaksızın, üzerine düşeni yapmış bulunuyor. Dün, ilgili partinin, vatandaşı etkileme girişimlerini, aldığı "ııh" kararıyla bertaraf eden İstanbul Valiliği, bu partinin yayın organlarında haber ve dalga konusu olduktan sonra, bugün de birinci sayfasından Cumhuriyet gazetesine konuk olmuş. Aslında bazı gazete ve yayın organlarının da, vatandaşın oyunu etkileme girişimleri, hatta ve hatta bu girişimleri haber yapabilme ihtimalleri üzerinde de durulabilir, sonuçta etkilemeye çalışıyorlar, neden durulmasın ki, neyse bir dahaki seçime. Haber ise şöyle:

Valilik, referandum çalışmalarında kullanılacak standa izin vermedi

TKP’nin halkı etkilemesi yasak!

İstanbul Haber Servisi - İstanbul Valiliği, 12 Eylülde anayasa değişikliklerinin oylanacağı referandumda “hayır” oyu kullanılması için propaganda yapmak isteyen Türkiye Komünist Partisine (TKP) “vatandaşın oyunu etkileyeceğigerekçesiyle stant kurma yasağı getirdi. TKPden yapılan açıklama İstanbul Valiliğinin kararı yandaş valiliğin yeni bir örneği” olarak değerlendirilerek Bu komik, gayri ciddi ve gayri hukuki kararın derhal kaldırılmasını talep ediyor, görevi kötüye kullanan ilgili bütün bürokratların bu seçim sürecinin tarafsızlığına gölge düşürülmemesi için görevden alınmasını istiyoruz” denildi.

Anayasa değişikliklerinin oylanacağı referenduma 1 ay kala İstanbul Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü ilginç bir karara imza attı. TKPnin İstanbul il örgütünün İstanbul Valiliğine yaptığı stant başvurusuna, vatandaşın oyunun etkileneceği” gerekçe gösterilerek izin verilmedi. TKPden yapılan açıklamada TKPnin “yurttaşların oyunu yandaş medyanın, yandaş mahkemelerin, yandaş cemaatlerin ve yandaş bürokrasinin baskısından kurtarmayı görev olarak gördüğüne” dikkat çekildi.

Adım adım diktatörlük

İstanbul Valiliğinin yasal siyasi partilere siyaset yasağı getiren kararının, Türkiyenin nasıl bir tehlikeyle karşı karşıya olduğunu net olarak ortaya koyduğu belirtilen açıklamada, AKPnin adım adım diktatörlüğünü gerçekleştirdiği vurgulandı.

Yorumlar

Birgün'e manşet olmuş

10 Ağustos 2010, yazan Ali Mert,
Yorum no: 4175

"Etkileme haberi" Birgün'e de manşet olmuş:

   

CHP, TKP'ye yasağı soru önergesi yapmış

12 Ağustos 2010, yazan Ali Mert,
Yorum no: 4197

TKP'nin referandumda oyları hayır yönünde etkilemesi riskine karşı Valiliğin gösterdiği duyarlı yaklaşımı sorgulayan partilerden biri de CHP olurken, partinin grup başkanvekili Kemal Anadol, Meclis'te soru önergesi vermiş. Anka kaynaklı haber birçok sitede yer alırken, Anadol'un yahut Anka'nın yaptığı "Kamu-Sen/Memur-Sen" yanlışlığı da "atlanmamış":

CHP'den TKP önergesi
Anadol "TKP’nin stant kurma girişiminin engellenmesi" ile ilgili soru önergesi verdi.

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’yu şikayet etti. Vali Mutlu’nun, “hayır” oyu kullanmaya teşvik için stant kurmak isteyen Türkiye Komünist Partisi’ne izin vermediğini belirten Anadol, “Eğer TKP’nin stant kurma girişiminin engellenmesinin demokrasinin ruhuna ve yasalara aykırı olduğunu düşünüyorsanız, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’yu görevinden almayı ve ‘görevini kötüye kullanmaktan’ dolayı hakkında soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz” diye sordu.

-CHP’DEN TKP’YE DESTEK-

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, TBMM Başkanlığı’na, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. İstanbul Valisi’nin tutumunu eleştiren Anadol, “Temel görevi savunduğu görüşleri vatandaşlara anlatarak onların ‘oylarını etkilemek’ olan ve 2001 yılından bu yana anayasal zeminde faaliyet gösteren Türkiye Komünist Partisi’nin (TKP) stant kurma talebini olumsuz yanıtlayan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun görüşüne katılıyor musunuz” dedi.

-“ANKARA VALİSİ’Nİ GÖREVDEN ALMAYI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?”

İstanbul Valisi hakkında bir soruşturma başlatmayı düşünüp düşünmediğini soran Anadol, Başbakan’a şu soruları yöneltti:

“Eğer, İstanbul Valisi’nin TKP’nin stant kurma talebini ‘vatandaşın oyunun etkileneceği’ gerekçesiyle reddetmesini haklı buluyorsanız, Yüksek Seçim Kurulu’nun yasağına rağmen tüm Ankara sokaklarındaki billboardlarda ‘evet’ propagandası yapan ve vatandaşın oyunu etkilemeye çalışan Kamu-Sen (Memur-Sen olacak) afişlerine izin veren Ankara Valisi hakkında ‘görevini yapmamak’ ya da ‘görevini kötüye kullanmak’ gerekçesiyle soruşturma başlatmayı ve Ankara Valisi’ni görevden almayı düşünüyor musunuz?

Daha önceki birçok benzer olayda da yaşayarak gördüğümüz gibi ‘demokrasi’ sadece sizin çıkarlarınız söz konusu olduğunda mı aklınıza geliyor?”

ANKA 

Kaynakhttp://www.gercekgundem.com/?p=303655

 

 

AdaptiveThemes