Skip to content

TKP'den seçim güvenlik sistemi

11 Eylül 2010, ekleyen samata

SoL portal'daki habere göre:

TKP, referandumda hayır oylarına sahip çıkmak için geliştirdiği Seçim Güvenlik Sistemi’ni oyumukoruyorum.org sitesinden hayata geçirdi. TKP’den yapılan açıklamada oyumukoruyorum.org sitesinin e-posta, sms, sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla tanıtılmasının önemine vurgu yapılıyor. Bu sayede sisteme daha çok giriş yapılarak daha güvenilir sonuçlara ulaşılması hedefleniyor.

AKP’nin Anayasa değişiklik paketinin oylanacağı 12 Eylül referandumuna saatler kala, sonuçları seçim hilelerinin belirleyeceği yönündeki işaretler giderek artıyor. Internet Teknolojileri Derneği ve Linux Kullanıcıları Derneği’nin önceki gün yaptıkları ortak açıklamada, referandum sonuçlarında merkezi bir yerde bulunan SEÇSİS’in (Bilgisayar Destekli Merkezi Seçmen Kütüğü) “bütünlük ve güvenlik denetimine açılmasını” istemeleri YSK’nın ısrarla arkasında durduğu bu projeye dair soru işaretlerini yeniden gündeme getirdi. Dün de basında çıkan ölmüş kişilere seçmen kağıdı çıkartıldığıyla ilgili iddialar, ülkenin geleceğinin de oylanacağı referandumda seçim güvenliğinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi.

Referandumda kullanılacak hayır oylarına sahip çıkmak için bir süredir müşahit örgütlenmesi üzerinde çalışan ve sandık görevlileri belirleyen TKP (Türkiye Komünist Partisi), Seçim Güvenlik Sistemi adının verdiği bir uygulamayı oyumukoruyorum.org sitesi üzerinden duyurdu. Oy kullanımı ve kullanılan oyların sayımı sırasında meydana gelebilecek hilelerin müşahit örgütlenmesiyle engellemesi hedeflenirken, geliştirilen internet sitesi esas olarak sandıklardan İlçe Seçim Kurulları’na ve oradan merkezi SEÇSİS’e aktarılacak sandık oy sonuçlarını koruma amacını taşıyor.

Seçim Güvenlik Sistemi nasıl çalışacak?
oyumukoruyorum.org sitesinde duyuru şeklinde yer alan ibareye göre, sistem ülke çapında oylamaların tamamlanacağı saat 17:00 itibariyle açılacak.
Geliştirilen sistem ile önceden belirlenmiş sandık görevlilerinin yanı sıra sandık sonuçlarına sahip herkes kendi sandık bölgelerine ait sonuçların sisteme girişini yapabilecek. Sitede bulunan “Giriş” bölümünden girilecek bu veriler sayesinde, sistem referandum sonuçlarının anlık olarak izlenebilmesine imkan tanıyacak.

Siteye sandık sonuçlarının girilmesi, sonrasında YSK’ya gönderilecek bu sonuçlar için bir sağlama işlevi de görecek. Bu sayede YSK’nın açıklayacağı bilgilerin sandıklardan çıkan sonuçlar ile uyumluluğu kontrol edilebilecek. Buna göre ortaya çıkartılacak olası hilelere hızlı bir şekilde müdahale edilerek itirazda bulunulabilecek.

Kaynak: http://haber.sol.org.tr/devlet-ve-siyaset/hayir-oylarina-sahip-cikmak-icin-haberi-33228

 

 

 

AdaptiveThemes