Skip to content

TKP: '2010 yılına hazırız!'

6 Ocak 2010, ekleyen Hasan Duru

Türkiye Komünist Partisi'nin (TKP) merkezi kurullarının 2-3 Ocak 2010 tarihlerinde yaptıkları toplantılarla ilgili olarak, "Genel Merkez" imzalı bir yazılı basın açıklaması yapılmış. Partinin İnternet sitesinde yer alan "2010 yılına hazırız!" başlıklı açıklamaya göre, TKP, önümüzdeki dönemde, "sosyalizmi hedefleyen emek eksenli bir seçenek"i savunacak, "AKP karşıtlığı"na yeni bir içerik kazandırmaya çalışacak ve yüzde 1 oranında oy almayı hedefleyecek. Açıklama şöyle: 

Türkiye Komünist Partisi Merkez Komitesi 2 Ocak, Parti Konseyi ise 3 Ocak 2010 tarihinde Ankara'da toplandı.

Merkez Komitesi'nin aylık toplantısında Türkiye ve dünyadaki gelişmeler değerlendirilirken, partinin 2010 yılı hedeflerine ilişkin Siyasi Büro tarafından hazırlanan rapor tartışılarak son haline getirildi. 29 Mart yerel seçimlerinden sonra "2010'a Hazırlan!" sloganıyla yürütülen çalışmaların sonuçlarının da gözden geçirildiği toplantının hemen ertesinde bir araya gelen Parti Konseyi üyeleri, 2010 hedeflerinin nasıl hayata geçirileceğine ilişkin ayrıntılı bir değerlendirme yaptılar.

AKP ile ordu arasındaki gerilimin Türkiye'yi Amerikancı ve piyasacı bir eksene mahkum ettiği ve gerilimin sonuçları ne olursa olsun ülkenin karanlığa doğru yol almakta olduğu saptamasının yapıldığı toplantılarda sosyalizmi hedefleyen emek eksenli bir seçeneğin çeşitli nedenlerle AKP ile ordu arasında bir tercih yapmaya zorlanan toplumsal kesimleri bu umutsuz sıkışmadan kurtaracağı işaret edildi.

İnisiyatifin hâlâ açık bir biçimde AKP'nin temsil ettiği güçlerde olmasından ve bu partinin Türkiye ve bölgenin geleceğine ilişkin somut projelerle hareket etmesinden hareketle "AKP karşıtlığı"nda ısrar edilmesi gerektiğinin vurgulandığı MK raporunda bu karşıtlığa yeni bir içerik kazandırmak için yürütülen çalışmaların yoğunlaştırılmasının önemi üzerinde duruldu.

Merkez Komitesi raporunda yaklaşmakta olan genel seçimlerin Türkiye'deki siyasal dengeler açısından özel bir önem taşıyacağı da belirtildi. TKP'nin uzun yıllardır psikolojik bir eşik olarak tarif edilen yüzde 1'lik bir oy hedefi ile çalışmalarını sürdüreceği, bu hedefin emekçi sınıfların artmakta olan dinamizminin ve partinin yeni toplumsal mevziler kazanma iradesinin doğal bir uzantısı olarak kavranması gerektiğine de raporda yer verildi.

Bu yıl 90. Yılını kutlayacak olan Türkiye Komünist Partisi'nin belirlenen örgütsel ve siyasal hedeflere ulaşması için hem toplumsal koşulların hem de partinin hazırlıklarının uygun olduğunu ilan eden Merkez Komitesi, bu hafta sonu bütün parti örgütlerinde konuyla ilgili toplantılar yapılması kararını da aldı.

Kaynak: http://www.tkp.org.tr/basin-aciklamalari/2010-yilina-haziriz

Yorumlar

zorlu süreç

6 Ocak 2010, yazan cukurova,
Yorum no: 1629

2010'a Hazırlan sürecinden sonra yeni bir dönem açılıyor.Ülkedeki sol aklın hedef saptırmasının önüne geçen, sol siyasal aklı her zaman diri tutmasını başarabilen bir parti olan TKP, 2010 sürecinin de hakkını verecektir.2009'un sonunda görülmüştür ki egemen sınıf için 2010 istedikleri gibi olmayacaktır.2010'da sınıf ve partisi umutlu olmaya devam edecek.

TKP

7 Ocak 2010, yazan emrahozturk,
Yorum no: 1632

Ne mutluki umudu bu kadar büyütmeye gayret eden,ilkeli iddialı bir komünist parti var ülkemizde...

Gerçekleri gören,felaketi gören,felaketin önüne nasıl geçerizin hesabını yapan umudun partisi TKP...

2010'a hazırız.Daha büyük bir emekle, işin kolayına kaçmadan.Hepimize kolay gelsin.

Selam olsun Türkiye'nin ve dünyanın aydınlık geleceğine. Selam olsun sınıfın partisine...

 

 

AdaptiveThemes