Skip to content

Thatcher, 84-85 madenciler grevine Sovyet yardımını engellemiş

30 Ağustos 2010, ekleyen Ayşe K.

İngiltere’de 1984 yılında başlayan ve bir yıl boyunca süren, yüz binden fazla maden işçisinin katıldığı büyük grevi bastırmak için, Başbakan Margaret Thatcher’ın uyguladığı yöntemlerden biri belgeleriyle birlikte açığa çıkmış. Thatcher, Sovyet maden işçilerinin, maaşlarından yaptıkları toplam 1 milyon dolar tutarındaki bağışın, grevi sürdürmek için acilen paraya gereksinimi olan İngiliz maden işçilerine ulaşmasını engellemiş.

 
 
 
Guardian’ın haberine göre, paranın, mahkeme tarafından mal varlıklarına el konulan Ulusal Maden İşçileri Sendikası’nın Zürih’teki hesabına yatırılması planlanmış. Fakat Sendika'nın tüm hesapları gibi bu da dondurulmuş olduğundan, bağış Sendika'ya ulaşamamış. Bu arada Sovyet ve İngiliz işçilerin bu hareketinden haberdar olan ve bağışın başka biçimde yerine ulaşmasından, grevin sürmesinden endişe eden Thatcher, paranın yeniden gönderilme girişimini engellemek için kendisini daha sonra “iş yapılacak kişi” olarak lanse ettiği Gorbaçov’la “diplomatik” yoldan ilişki kurmayı denemiş. Gorbaçov’un birkaç gün içerisinde İngiltere’ye ziyaretinin gündemde olduğu sırada yapılan görüşmelerde, önce Sovyet Büyükelçisi, Sovyet sendikalarının bağımsız ve demokratik olduğunu, Sovyet hükümetinin Sendika'nın İngiliz yoldaşlarına yardım etme hakkını sorgulayamayacağını açıklamış. O sırada böyle bir bağıştan haberi olmadığını bildiren Gorbaçov ise, Thatcher’ın güvenini kaybetmek söz konusu olunca, yeni bir devlet yapılanması yolunda Thatcher’lı İngiltere ile yeni yeni iyileşmeye başlamış ilişkilerinin bozulmaması gerektiği sonucuna varmış ve böylelikle bağış konusu da kapanmış. Sovyet işçilerin maaşlarından yaptıkları bağış da hiçbir biçimde grevdeki İngiliz maden işçilerine ulaşamamış.
 
BBC’nin haber özeti:
 
"Madenci Sendikaları Federasyonu, grevi devam ettirebilmek için şiddetle paraya ihtiyaç duyuyordu. Mahkeme federasyonun malvarlığına el konulmasını kararlaştırmıştı. Federasyonun Başkanı parayı Sovyetler Birliği'nden bulmak için çaba harcadı ve Rus madenciler, maaşlarından toplam bir milyon dolar bağış topladılar. Ama bu paranın, mahkeme tarafından el konulmaması için İngiltere'ye gizlice getirilmesi gerekiyordu. Ruslar, parayı sendikanın Zürih'teki hesabına yatırmaya çalıştı ama federasyonun diğer hesapları gibi bu da dondurulmuştu.

Bu bağışa Sovyet Hükümeti'nin onay verip vermediğini anlamaya çalışan Thatcher, Sovyetler'e her koldan diplomatik baskı uyguladı. O dönem Çernenko'nun yerini almaya hazırlanan eski Sovyet lideri Mihail Gorbaçov'a İngiltere ziyareti sırasında, "bunun içişlerine müdahale anlamına geleceği" uyarısında bulundu. Bir ay önce madencilerin bağış iznini bizzat imzalayan Gorbaçov, böyle birşeyden haberi olmadığını söyledi. Sonunda Thatcher yardımın gelmesini engelledi. Sovyetler Birliği, Demir Lady'yi kızdırmamak için İngiliz madencileri feda etti."

 

 

 

AdaptiveThemes