Skip to content

'Terminatör tohum' gerçeği: Henüz kullanılmadılar!

10 Kasım 2009, ekleyen Erkin Özalp

Genetiği değiştirilmiş organizma (GDO) karşıtlarının pek çoğu, genetik teknolojisini kötülemeye çalışırken, ileri sürdükleri iddialar hakkında en basit araştırmaları yapma zahmetine bile katlanmıyor. Sağdan soldan duyduklarını ve okuduklarını mutlak gerçeklermiş gibi aktarıyorlar. Eksik ve yanlış bilgiler, bilimsel gerçeklerden çok daha kolay yayılıyor. 

İşin ilginç yanı, konu hakkında doğru dürüst bilgi sahibi olmadıklarını itiraf etmek bir yana, en iddialı ifadeleri kullanarak yazıp çizebilmeleri...

Mine G. Kırıkkanat, bugünkü yazısında, "terminatör teknolojisi"nin kötülüklerine açıklık getirmiş: 

Özellikle “kendi kendisini imha eden” tohumları üretmek için kullanılan teknolojinin korkunçluğu, daha adından belli: Terminator.

Terminator teknolojisi (ki, patenti Türkiye’de de faaliyet gösteren Monsanto şirketi tarafından satın alınmıştır), bitkinin DNA’sına dönüşüm gösteren yabancı genler ekleyerek, üzerine basınca patlayan mayın prensibine göre işliyor: Bitkiye, kendi DNA’sını etkisiz hale getiren bir “caydırıcı gen”, ateşleme fitili gibi kullanılan bir “uyarıcı gen” ekleniyor ve “intihar toksini üreten” üçüncü bir genle patlaması, yani kendisini yok etmesi sağlanıyor. Süreç, tohum suyla temas edince işlemeye başlıyor. Dolayısıyla Terminator tohumlarının pimi, satılmadan önce yıkanmakla çekiliyor ve uyarıcı gen, toksin üreten geni harekete geçirerek kendisinden üreyen tahılı “kısırlaştırıyor”, bu tahıldan ekilecek tohum alınamıyor.

Türkiye’de yoğun olarak ekilen ve tohum alınamayan bütün tahıllar, bütün sebzeler işte bu Terminator teknolojisinin ürünü. Bırakın insan sağlığını, böyle bir sistem ülke tarımı açısından ne anlama gelir, herhalde anlamışsınızdır: Çiftçi, ektiği buğday, mısır, pirinç, patates ve adı bile uğursuz kanola gibi sürü sepet yağlı bitkilerden tohumluk alamıyor.

Her yıl GDO çocuklarından yeni tohum satın almak gerekiyor ve bu bağımlılık, Türkiye gibi daha birkaç yıl önce kendisine yeten tarım ülkelerini, parası olmadığı zaman tarım yapamayacak, dolayısıyla aç kalacak konuma getiriyor.

(http://haber.gazetevatan.com/haberdetay.asp?detay=GDO_cocuklari_2&tarih=10.11.2009&Newsid=269933& Categoryid=4&wid=122)

Ne kadar korkunç, değil mi? 

Ve şu kadar açık, net, kesin, tartışılmaz: "Türkiye’de yoğun olarak ekilen ve tohum alınamayan bütün tahıllar, bütün sebzeler işte bu Terminator teknolojisinin ürünü."

Oysa, kendi kendilerini imha eden "terminatör" tohumlar, henüz ticari olarak hiç kullanılmadı. Bu konuda alınan bazı patentler var, ama bugüne kadar, dünyanın hiçbir yerinde, terminatör tohum kullanılarak tarımsal üretim yapılmadı! 

Bunu öğrenmek için, Wikipedia'ya bakmak bile yeterli: 

http://en.wikipedia.org/wiki/Terminator_seed

Ama araştırmak (ve terminatör tohumların kullanılmıyor olması gibi "hoşa gitmeyen" bir sonuca ulaşmak) yerine, dehşet tabloları çizmek çok daha kolay, çok daha etkileyici... 

Evet, tohum üreticisi büyük şirketler, ellerine fırsat geçse, her tür "kötü teknoloji"yi kullanır... Bunu yapmalarına engel olmak için de mücadele etmek gerekir... Ama bunu söylemek başka, terminatör tohumların ülkemize bile girmiş olduğu türden yalanları uydurmak ve bunları yaymak başka...

KONUYLA İLGİLİ BAZI YAZILARIMIZ: 

GDO karşıtları, gericiliklerinin farkında mı? 

GDO'ya Hayır Platformu'na göre sadece insan yemeliyiz!

Küba, GDO teknolojisinde de iddialı!

 

Yorumlar

Tohum ve Gıda Emperyalizmi (3)

11 Kasım 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 1300

terminatör tohum, ve gıda emperyalizmi üzerine ayrıntılı bir çaışma yazı dizisinin 3. sünü yolluyorum tamamını okumanızı tavsiye ederim..

http://www.tuketicihaklari.org.tr/index.php?option=com_content&task=view&id=342&Itemid=49

 

 

AdaptiveThemes