Skip to content

TEKEL işçileri Erdoğan'ın makyajsız halini gösterdi

1 Nisan 2010, ekleyen Erkin Özalp

"Açılım" toplantılarında ne güzel konuşuyordu, öyle değil mi? Gerçi o konuşmaları yapabilmek için "prompter" kullandığı da açığa çıkmıştı; ama yine de, bu ülkenin başbakanının, örneğin bir Yılmaz Güney'i anması önemsiz miydi? Tamam, bir taraftan da "Ermenileri kovarız" diyebilen bir başbakanımız var. Ama 12 Eylül darbecilerinin yargılanmasına imkan sağlayacak anayasa değişikliği teklifi de onun partisinden gelmedi mi? 

Birileri, ısrarla, Recep Tayyip Erdoğan'da "demokratik" bir yan bulmak istiyor. "Tamam, onun da hataları, eksikleri, yanlışları var, ama CHP'den, MHP'den, askerlerden daha demokrat olduğu kesin" tezini savunuyorlar. Ve AKP'nin sadece kendi iktidarını pekiştirmek için attığı tüm adımlarda, "demokratikleşme"nin izlerini bulmaya çalışıyorlar... 

Son olarak, Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP), anayasa değişiklikleri paketi hakkındaki görüşlerini açıklamış. EDP Genel Başkanı Ziya Halis, bugün düzenlediği basın toplantısında, AKP'nin değişiklik teklifini "ana hatlarıyla olumlu" bulduklarını söylemiş. Ama eksik ve hatalı yanları da varmış... Bunları dile getirerek "uyarma görevi"ni yerine getiren Halis, sözlerini şöyle bağlamış: "AKP bu uyarılarımızı dinleyip dinlememeye kuşkusuz kendisi karar verecektir, ancak bilmelidir ki, bu konuda vereceği karar onun demokratlığı hakkında verilecek karar için kuvvetli bir karine oluşturacaktır." (Kaynak)

Yine bugün, Recep Tayyip Erdoğan, bir günlük eylem için Ankara'ya gelen TEKEL işçileriyle ilgili olarak şu değerlendirmeyi yapmış: 

"Niye geldiklerini anladınız mı? Gelenler kimlerdir, buna baktınız mı? Şu anda tüm bunlar ülkedeki güzel sürece gölge düşürmektir. Son çeyrekteki büyüme yüzde 6'dır; artık bunlara bakalım. Türkiye ne kadar güçlenirse memur da, işçi de milli gelirden ona göre payını alacaktır. Sürekli belli bir grubun yasal olmayan eylemlerin içerisine girmesine biz yasalar içinde asla müsaade etmeyiz." (Kaynak)

İşte Recep Tayyip Erdoğan'ın "demokrasi" anlayışı! Makyajsız haliyle...

TEKEL işçileri, bugünkü eylemlerini yarın sonlandıracak ve evlerine dönecekti. İşçilere hiç dokunulmasaydı, sadece, daha önce haftalarca kaldıkları Ankara'da bir gece daha geçirmiş olacaklardı. 

Hükümetin buna bile tahammül edememesi, TEKEL işçilerine saldırılması, işçi düşmanlığından başka neyle açıklanabilir?

Ya işçi düşmanlarından demokrasi beklemek neyle açıklanabilir?

Yorumlar

NATO-IMF Demokrasisi...

2 Nisan 2010, yazan Yiğit Tuncay,
Yorum no: 2634

Belki de demokrasinin kendisi emek düşmanıdır. :-))) Bunu da düşünmek ve konuşmak lazım... Sonuçta sözü edilen demokrasinin alt yapısının programını IMF yapıyor. Kimileri bunu İslam makyajı ile uyguluyor, kimileri ise sol makyaj ile uyguluyor. Bir de bu uygulamaların güvenliği olan NATO var.

 

 

AdaptiveThemes