Skip to content

'Tango ahlaksızlığın en büyüğü' diyen dernek, defileye de duyarlı!

29 Ocak 2010, ekleyen Ali Mert

Habertürk'ün bugünkü manşetine "Batman Tango Üst Kurulu" başlığıyla giren, bu ilde açılan ve şimdilik altı memur çiftin katıldığı bir tango kursu için "Tango en büyük ahlaksızlıktır. Bu hayasızlığı görmezden gelemeyiz. Boğazımızda kılçık varmış gibi bu edepizliği yutkunamayız" sözleriyle "demokratik tepkisi"ni veren "Mustazaflar ile Dayanışma Derneği", geçtiğimiz Kasım ayında aynı ilde gerçekleşen bir defilede de benzer bir "duyarlılık" sergilemiş.

Habertürk'teki haberde derneğin "tango duyarlılığı", tehdit-fetva karışımı olarak değerlendiriliyor ve Latin dansları (tango, salsa, çaça, rumba) kursuna giden çiftlerin tedirginliklerine yer veriliyor.

Uzun adı "İnsan Haklarını Koruma Gençlik, Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği" olan, ambleminde gagasıyla zeytin dalı tutmuş bir beyaz güvercine yer veren, nurcuların "mazlum, ezilmiş, sömürülen"ler için kullandığı "mustazaf"ı kendine ad seçen bu yeni tipte Mazlum-Der, yani "Mustazaflar ile Dayanışma Derneği", kendisine merkez olarak Diyarbakır'ı seçmiş. Kutlu Doğum Haftası, Elazığ'daki İhya-Der ile dayanışma, Aşure günleri, Kurban derileri toplama vb. faaliyetlerini Diyarbakır üzerinden tüm bölgeye yaymaya çalışıyorlar. Şanlıurfa'nın ardından Batman şubelerini 2 Kasım 2009 tarihinde açmışlar.  Açılışla birlikte yaptıkları ilk açıklama da, "tango duyarlıkları"na benzer bir "defile hassasiyeti" taşıyor. Daha önce Hizbullah ve kontrgerilla eylemlerinin merkezlerinden biri olan Batman'da gelişen bu yeni tipte hassasiyetler, bakalım ne gibi "tepki" ve "eylemler"e dönüşecek. Kurulur kurulmaz vatandaşı "tepki" göstermeye davet eden defile açıklamaları şöyle:

 Bizler (Mustazaf-Der ) misyonumuzun ve vicdanımızın bir gereği olarak “Ben ancak ve ancak güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderildim.” ve yine “Sizden biriniz bir münker (Kötülük) görürse onu eliyle düzeltsin, bunu yapamıyorsa onu diliyle düzeltsin, onu da yapamıyorsa o münkerden kalbiyle buğzetsin (Nefret etsin) ki o da imanın en zayıf derecesidir.” diyen ve müntesibi olmakla iftihar ettiğimiz şerefli dinin, şerefli peygamberinin bu son derece manidar vasiyetlerine istinaden, geçtiğimiz Pazar günü malum mağaza ve malum medya tarafından sözkonusu iğrençliklerin, sanki büyük bir iftihar vesilesiymiş gibi sahnelenmesi ile ilgili olarak, yazılı bir basın açıklaması yapma zorunluluğumuz hasıl olmuştur.
        Herkesçe malumdur ki çok farklı dengeler üzerinde, her an sallanmaya ve kırılmaya müsait bir coğrafyada yaşıyoruz. Böylesi kaygan bir zeminde dini ve manevi değer yargıları hassas , örf ve adetlerine son derece bağlı bir bölgede yaşıyor olmanın hesabını yapmamak akıl kârı ve olur şey değildir. Bölgenin hassasiyetlerine dair onlarca anket ve araştırmanın sonuçları; sözümüz onlara, sözde hayvani çıplaklığı modernizm ve çağdaşlaşma olarak gören kimi art niyetli mihraklarca son derece küstahça görmezden gelinmiş, halkın tüm kutsalları çiğnenerek apaçık hakaret ve alay edilmiş, Danimarka düşmanlığının başka bir versiyonu bir kez daha, ama daha planlıca ve sinsice sergilenmiştir. Sözkonusu hakaretvâri defile, kötü emellilerce piyonlara oynattırılmış ve medyada kutsallar karşısında kazanılmış büyük bir zafer edası ile geniş yankı uyandırılıp, özellikle gündeme getirilmiştir. Bizler, bu bölgenin bağrından çıkan ve hassasiyetlerin son derece farkında olan evlatları olarak; Bu çirkefin A’ sından Z’ sine kadar organizatörlüğünü yapmış, destek olmuş, zemin hazırlamış, haberini yapmış, oraya katılma bedbahtlığı ve gafleti göstermiş herkesi, kutsallarımızın sahibi halkımız adına esefle kınıyor, böylesi ahlaksızlık ve çirkeflerin halkımıza dayattırılmamasını ve herkesimin, imanlarının gereği olarak bu pervasızlık ile ilgili tepkilerini dile getirmelerini diliyor ve bekliyoruz. 

Kaynaklarhttp://www.haberturk.com/haber.asp?id=203737&cat=200&dt=2010/01/29

http://www.batmanmustazafder.com/Pages.asp?cat_id=15&cat2_id=18&wid=30

http://www.mustazafder.org/default.asp?sayfa=home&id=6

 

 

AdaptiveThemes